براي آرامش اعصاب چه بايد خورد ؟

 

14 ارامش اعصاب

براي آرامش اعصاب، بايد از مصرف چه غذاهايي پرهيز کرد؟


 بيماري روحي  ، بيماري‌اي نيست که به  ‌طور ناگهاني و اتفاقي ايجاد شود .بلکه در اثر يک رشته علل پيش مي‌آيد.

 
خوشبختانه بعضي از دلايل بروز بيماري‌هاي رواني صرفاً به تغذيه مربوط مي‌شوند ، بنابراين مي‌توان با تغيير شيوه‌ي رژيم غذايي آن را از بين برد.

از مدت‌ها قبل ثابت شده است که کمبود ويتامين‌هاي گروه B مي‌تواند يک نوع جنون بوجود اورد.


 

تحقيقات نشان مي‌دهد کساني که تحت رژيم‌هاي غذايي فاقد ويتامين‌هاي گروهB قرار گرفته‌اند، به اختلال رواني،  اضطراب  شديد و افسردگي  مبتلا شده‌اند.

 
اين آزمايش‌ها به روشني ثابت مي‌کند که کمبود ويتامين‌هاي B مي‌تواند يکي از دلايل  اصلي بعضي از اختلالات رواني باشد. گروهي از دانشمندان در سوئد،

مغز اشخاصي را که در حالت جنون از دنيا رفته بودند، با مغز اشخاصي که با مرگ‌هاي ناگهاني و بصورت عادي مرده بودند تشريح و مقايسه کردند و

دريافتند که چهار ماده در مغز اشخاص عادي وجود دارد که در مغز کساني که در اثر جنون جان خود را از دست داده بودند، وجود نداشت.

 

 اين چهار ماده عبارت است از: ?- آدنين، ?- تيامين، ?- سيتوزين، ?- گوآمين .
 

اين چهار ماده در گوشت‌ها مانند گوشت گوساله يا گوسفند ،جگر، مغز و قلوه وجود دارد.

 

کمبود ويتامين هاي گروه B باعث ايجاد اختلالات عصبي مانند اضطراب شديد ، افسردگي ، عصبانيت و فشار عصبي مي شود.


اضطراب شديد و ناراحتي عصبي دائمي اغلب ناشي از کمبود ويتامين‌هاي گروه B بخصوص تيامين  (ويتامين B1) است و

اگر رژيم غذايي شما سرشار از مواد نشاسته‌اي(کربوهيدرات‌ها) باشد، عواقب کمبود ويتامين شديدترو بيشتر  خواهد بود.
چنانچه غذاي شما حاوي  کلسيم  کافي نباشد، ميزان کلسيم در بدن شما کاسته خواهد شد و در نتيجه اعصاب شما تحريک خواهد شد.

شير  و فرآورده‌هاي آن، بهترين منبع کلسيم محسوب مي‌شوند. پس لازم است مصرف آنها را جدي بگيريد.

بهتر  است بدانيد که کلسيم زماني به طور موثر جذب بدن مي‌شود که ويتامينD  به ميزان کافي در روده‌ها باشد. اگر شما زندگي بدون تحرک و آرامي داريد ،

مي‌توانيد مقدار زيادي کلسيم مصرف کنيد. در اين مورد توصيه مي‌شود غذاي خود را با يک قرص ويتامين‌ِِِD تقويت نماييد.

در حال حاضر اکثر متخصصان تغذيه توصيه مي‌کنند که از مصرف غذاهاي حاوي کلسيم و نيز انواع ويتامين‌ها غافل نشويد.


همان‌طور که ذکر شد کمبود ويتامين B مي‌تواند منجر به فشار عصبي شود. کمبود شديد تيامين (ويتامين B1)، نياسين (ويتامين B3) و

پيريدوکسين  (ويتامين B6) مي‌تواند اختلالات عصبي زياد و وخيمي را به‌وجود آورد.
 
منابع ويتامين هاي گروه B به طور کلي شامل: مخمر (ماءالشعير)، جوانه گندم  و جو، غلات  و نان سبوس دار، جگر و انواع گوشت است .

 

 به طور اختصاصي نيز :


مواد غذايي غني از B1 : مخمر آب جوي موجود در ماء الشعير ، گوشت گاو، دانه آفتابگردان و بادام زميني، جوانه گندم و نان هاي سبوس دار  است.


مواد غذايي غني از B3 : مخمر آبجو ، بادام زميني  و گوشت است.


مواد غذايي غني از B6 : جگر گاو، موز ، دانه آفتابگردان، جوانه گندم، برگه آلو، گوشت گاو و آب پرتقال  است .

لازم به‌ ذکر  است که تغذيه‌ي نامناسب نه تنها بر روي اعصاب و روان آدمي تاثير بدي مي‌گذارد ، بلکه باعث مختل شدن فعاليت ساير سيستم بدن نيز مي‌گردد


براي داشتن اعصابي آرام ، هميشه به مقدار کافي از مواد غذايي حاوي ويتامين هاي گروه B مانند انواع گوشت، جگر، غلات و نان سبوس دار و جوانه گندم استفاده کنيد.


. از مدت‌ها پيش ثابت شده است که کمبود ويتامين‌هاي گروه B مي‌تواند يک نوع جنون ايجاد کن براي حفظ سلامتي و لذت بردن از شادابي زندگي ،

بايد غذاهاي مصرفي حاوي انواع ويتامين‌ها باشد؛ بخاطر اينکه غذاهاي سرشار از ويتامين براي کار منظم سيستم عصبي لازم است.

وقتي  که در اشخاص سالخورده عوارض عصبانيت  ، به ‌صورت خستگي  بروز مي‌کند، نشانه‌ي اين است که بايد ماده‌ي غذايي مناسبي مصرف شود؛

مخصوصا  وقتي شخص کم خوراک باشد، ميزان قند خون پايين مي‌‌آيد که در اين مواقع مصرف يک قاشق عسل ، يکعدد شکلات ، يک ليوان شير يا آب ميوه، کمي پنير و بيسکوييت سفارش مي‌شود.
 

وقتي عصباني و بي‌حوصله شديد، تا آن‌جا که امکان دارد  علت واقعي آن را بررسي و کشف کنيد و اگر نتوانستيد به پزشک روانشناس مراجعه نماييد تا او به شما مدد نمايد .


فراموشي‌ و ضعف حافظه  نيز از کمبود غذايي ايجاد مي شود . روانشناسان مي گويند که فراموشي  علامت چيزي است که پيوندي با پيري ندارد و مي‌تواند عارضه‌ي کمبود غذايي باشد.


لازم به‌ يادآوري است که تغذيه‌ي نامناسب نه تنها بر روي اعصاب و روان آدمي تاثير بدي مي‌گذارد ، بلکه باعث اختلال  فعاليت ساير سيستم بدن نيز مي شود .

سفارش  همه‌ي متخصصان اين است که به آن‌چه مي‌خوريد دقت کنيد و سعي کنيد مواد غذايي مغذي و مفيد رابر مصرف موادي با ارزش غذايي کم، ترجيح دهيد
برگرفته از سايت
www.tebyan.net

233149227187243516821021778761592502211001762 ارامش اعصاب

 

 

مصرف اين سه خوراکي موجب آرامش اعصاب مي‌شود

 

 
مصرف ماست، شير، ماهي، گردو، موز، خرما و انجير به دليل داشتن اسيد آمينه ضروري تريپتوفان موجب آرامش اعصاب مي‌شود.

 
اگر مي خواهيد به آرامش اعصاب برسيد ، پيشنهاد ميکنيم از اين سه خوراکي استفاده کنيد.
 
مصرف ماست، شير، ماهي، گردو، موز، خرما و انجير به دليل داشتن اسيد آمينه ضروري تريپتوفان موجب آرامش اعصاب مي‌شود.

 

 دکتر سيد ضياءالدين مظهري عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران با بيان اين مطلب گفت: افراد بايد در طول روز از تمام گروه‌هاي غذايي به صورت متعادل و متنوع استفاده کنند.
 

وي گفت: مصرف مواد غذايي حاوي اسيدآمينه تريپتوفان مانند ماست، شير، ماهي، گردو، موز، خرما، انجير به آرامش اعصاب افراد کمک بيشتري مي‌کند

از اين رو توصيه مي‌شود قبل از خواب يک ليوان شير گرم با خرما يا انجير بنوشيم.

 
اين متخصص تغذيه متذکر  شد: ‌ويتامين‌هاي گروه B به خصوص B3 با توليد سروتونين به رفع بي‌خوابي کمک مي‌کنند و مواد غذايي حاوي اسيد‌هاي چرب امگا 3 و آهن نيز از کم‌ خوني جلوگيري کرده،

موجب خواب راحت مي‌شوند.


عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران تصريح کرد: انواع ماهي و آبزيان، تخم کدو، تخم کتان و گردو از منابع مهم امگا ? هستند.

همچنين گوشت بدون چربي، تخم ‌مرغ و حبوبات از منابع مهم آهن بحساب مي ايند.


وي با اشاره به اينکه کاهو و سيب داراي ترکيبات آرام بخش هستند، افزود: بهتر است از سالاد کاهو در سفره شام و از سيب در سبد ميوه‌هاي شب استفاده کنيم.
 
گردآوري : گروه سلامت سيمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع :isna.ir

 برگرفته از سايت www.seemorgh.com
 

 

 

راههايي براي بدست آوردن آرامش در هر شرايطي

 

 
اگر مي خواهيد به آرامش اعصاب برسيد ، پيشنهاد ميکنيم از اين سه خوراکي استفاده کنيد.

 
بعضي مواقع پيش مي آيد که مرتب اين طرف و آن طرف مي دويد حتي بيست دقيقه وقت براي ارامش  اعصاب وقت  نداريد.

شايد قرار يک مصاحبه شغلي بسيار مهم داشته باشيد، يا مي خواهيد نمايشگاه برگزار کنيد، يا هر موقعيت ديگري که فشار رواني زيادي بر شما واردمي کند را بگذرانيد.

در اين وضعيت احتمالاً به دنبال راهي مي گرديد تا بتوانيد بر اعصاب خود مسلط شويد و مسئوليت هاي خود را به نحو احسن انجام دهيد.

بنابراين سعي شده است در ابن مقاله در مورد راههايي براي ايجاد آرمش روحي بحث مي کنيم که قبلاً توسط متخصصين امر به کار گرفته شده و موفق بوده است.

 

 
 ديد پيراموني

 

 
به ديوار مقابل خود و به نقطه اي که درست مقابل شماست نگاه کنيد. اين کار را ادامه دهيد و کمي تمرکز کنيد. بعد از کمي متوجه مي شويد همانطور که شما روي اين نقطه تمرکز کرده ايد

بقيه اتاق کمي تيره يا مبهم مي شود که به آن اصطلاحاً ديد تونلي مي گويند. ما ازاين ديد تونلي براي تماشاي تلويزيون يا کامپيوتر استفاده مي کنيم.

 

 وقتي که به صفحه نمايش تلويزيون يا کامپيوتر نگاه مي کنيد فقط آن صفحه نمايش را مي بينيد. حتي وقتي که با کسي صحبت مي کنيد و روي صحبت خود تمرکز داريد

فقط چشمها يا قسمتي از صورت طرف مقابل را مي بينيد و بقيه صورت را ناديده مي گيريد. اين نگاه تونلي که سبب تمرکز ما بر يک چيز خاص مي شود همراه با نگراني، افزايش آدرنالين، استرس و … است.


اما راهي ديگر هم براي نگاه کردن به چيزهاي اطراف وجود دارد. که بهتر است آن را اکنون تجربه کنيد. نگاه خود را روي آن نقطه نگه داريد و شروع به گسترش دامنه ديد خود بکنيد

و سعي کنيد بيشتر و بيشتر به آنچه در اطراف آن نقطه وجود دارد توجه کنيد، به زودي مي توانيد چيزهايي را در اطراف خود ببينيد.حتي مي توانيد دامنه ديد را به پشت سر خود هم گسترش دهيد.

البته منظور اين نيست که مرتب برگرديد و به پشت سر خود نگاه کنيد اما مي توانيد از شنوايي خود براي آگاهي از آنچه در پشت سر شماست استفاده کنيد.

اين نوع نگاه کردن را ديد پيراموني مي گوييم . حال اگر سعي کنيد ديد پيرامموني را در خود تقويت کنيد متوجه مي شويد که نفس هاي شما آرام تر و عميق تر مي شوند، عضلات صورت شما شل مي شود

(بخصوص عضلات فک) و حتي مي توانيد به اطرافيان خود که در شرايط استرس به سر مي برند احساس آرامش بدهيد.
 

جالب اينجاست که به نظر مي رسد وقتي شما به حالت ديد پيراموني فرو مي رويد (مانند آنجه در بالا توضيح داده شد)، اعصاب پاراسمپاتيک شما فعال مي شود.

اين قسمتي از اعصاب شماست که باعث آرامش مي شود و سبب تعادل تحريکات مي شود.

بسيار خوب حالا به چشمان خود اجازه دهيد به حالت عادي برگردد. ديد پيراموني در سخنراني در يک جمع عمومي به شما کمک مي کند. اين روش نه تنها به شما آرمش مي دهد

بلکه مي توانيد کل شنوندگان را ببينيد و تحرکات و عکس العمل هاي آنها را زير نظر داشته باشيد.

 

 
روي تنفس خود تمرکز کنيد.

 

 

فقط چشمهاي خود را ببنديد و بر تنفس خود تمرکز کنيد. به هيچ وجه سعي نکنيد در ريتم تنفس خود تأثير بگذاريد. هر چند احتمالاً بعد از مدتي تنفس شما به حالت عادي بر مي گردد.
 

تنفس يک امر ناخودآگاه و غير ارادي است اما شما مي توانيد آنرا به صورت ارادي کنترل کنيد. توجه کردن به يک کار ناخودآگاه مانند تنفس مي تواند سبب ايجاد تغيير در عملکرد اعضاي بدن بشود..

 

 
يک هاله انرژي بسازيد

 

 

تصور کنيد هاله اي از انرژي از مرکز بدن شما آغاز شده و شما را احاطه کرده است درست مانند فيلم هاي علمي تخيلي با اين تفاوت که اين هاله را نمي بينيد

هر چيز تنش زا و تشويش زا که به اين هاله برخورد کند به بيرون پرتاب مي شود و شما مي مانيد و آرامش داخل اين هاله و هر چه اطراف شما استرس بيشتر شود

و داخل هاله يعني درون شما آرامش بيشتري حاکم است .


من نمي گويم در اطراف شما واقعاً هاله اي از انرژي تشکيل مي شود ولي حقيقت اينجاست  ذهن ناخودآگاه انسان فرق بين واقعيت و تخيل را تشخيص نمي دهد.

بنابراين اگر خود را در حفاظي در برابر تشويش فرض کنيد واقعاً اين گونه خواهد شد.

 

بالاي سر خود شناور شويد

 

 

بعضي اوقات  در شرايط فوق العاده هيجاني بهترين راه جدا شدن از خود است! اين روش به شما کمک مي کند تا آرامتر شويد و چيزهايي را از جهت ديگر ببينيد.

يک راه جالب اين است که در بالاي سر خود به حالت معلق در آييد به طوريکه بتوانيد از بالا به خود نگاه کنيد.

 
فقط چشمهاي خود را ببنديد و بر تنفس خود تمرکز کنيد. به هيچ وجه سعي نکنيد در ريتم تنفس خود تأثير بگذاريد. هر چند احتمالاً بعد از مدتي تنفس شما به حالت عادي باز مي گردد.


اکنون اين روش را امتحان کنيد.

 

 
تصور کنيد در بالاي سر خود در حال پرواز هستيد و مرتب بالاتر مي رويد از بالا به جسم خود نگاه کنيد. تا اينکه به ارتفاعي مي رسيد که کاملاً احساس آرامش مي کنيد.

متوجه خواهيد شد که هر چه بالاتر مي رويد. احساس مي کنيد بيشتر از خود جدا شده ايد.


شما مي توانيد خاطرات و تصورات خود را در اين روش دخالت دهيد حتي مي توانيد در تصورات خود همراه با ديگران در بالاي سر خود پرواز کنيد.

عکس العمل ديگران را نسبت به خود و عکس العمل خود را نسبت به ديگران مشاهده کنيد.
 

 اين چند روش ساده و کاربردي بسيار کارآمد هستند. ولي ميزان تاثير آن به مهارت و تمرين شخص اجرا کننده آن بستگي دارد..
ترجمه و تنظيم: علي يزدي مقدم
 

www.yadbegir.com

 

 

دو ميوه قراني موجب آرامش اعصاب

 

 
 
انواع ماهي و آبزيان، تخم کدو و تخم کتان، گردو از منابع مهم امگا ? و گوشت بدون چربي، تخم ‌مرغ و حبوبات از منابع مهم آهن محسوب مي‌شوند.


به گزارش «شيعه نيوز» به نقل از فارس، يک متخصص تغذيه گفت: مصرف ماست، شير، ماهي، گردو، موز، خرما و انجير به دليل داشتن تريپتوفان موجب آرامش اعصاب مي‌شود.

سيد ضياءالدين مظهري افزود: افراد بايد در طول روز از تمام گروه‌هاي غذايي به صورت متعادل و متنوع استفاده کنند. مصرف مواد غذايي حاوي تريپتوفان مانند ماست، شير، ماهي، گردو، موز، خرما، انجير

به آرامش اعصاب افراد کمک بيشتري مي‌کند و بهتر است قبل از خواب يک ليوان شير گرم مصرف شود.
 
وي اضافه کرد: ‌ويتامين‌هاي گروه B، به خصوص B3 با توليد سروتونين به رفع بي‌خوابي کمک مي‌‌کنند. مواد غذايي حاوي اسيد‌هاي چرب امگا? و آهن نيز از کم‌ خوني جلوگيري مي‌کند و موجب خواب راحت مي‌شود.
 
انواع ماهي و آبزيان، تخم کدو و تخم کتان، گردو از منابع مهم امگا ? و گوشت بدون چربي، تخم ‌مرغ و حبوبات از منابع مهم آهن محسوب مي‌شوند.

مظهري اظهار کرد : انواع ماهي و آبزيان، تخم کدو و تخم کتان، گردو از منابع مهم امگا ? و گوشت بدون چربي، تخم ‌مرغ و حبوبات از منابع مهم آهن بشمار مي ايند .
 
وي با اشاره به اينکه کاهو و سيب داراي ترکيبات آرامبخش هستند، افزود: از اين رو بهتر است قبل از خواب يک سيب خورده شود.

/www.shia-news.com

 

 

 
راههاي داشتن اعصاب آرام
 

 


 
امروز بدترين روز زندگي خود را گذرانده ايد . کارفـرمـاي شما در مقابل ديگران به شما توهين کرده  و وقتي در راه برگشت از رستوران بوديد،

با اتـومـبيل خود تصـادف کرده و اين باعث دير رسيدن به جلسه بعد ازظهر گرديده و موجب برخورد شديدتر کارفرما شده است.هنگام مراجعه به خانه ليز خورده و با کمر روي زمين مي افتيـد.

بـا دردسـر فـراوان وارد اتومبيل شده و با سرعت هرچـه تمام به طـرف مـنـزل حرکت کرده و بدليل سرعت غير مجاز توسط پليس جريمه مي شويد…فکرش  را بکنيد.

بعد از تلو تلو خوردن و باز کردن درب منزل فقط ميخواهيد استراحت کرده و آرامش خـود را بدست بياوريد. بنابراين ممکن است با يک نوشيدني خنک و تماشاي تلويزيون خود را آرام و ريلکس کنيد.

اما اين کار توصيه نميشود. شما قصد داريد استرس را از خود بيرون نماييد و هدف فقط استراحت کردن نيست. کارشناسان بر اين نظرند که بهترين راه براي ارامش  اعصاب اين است

که فرد به تدريج احساسات خود را ارضا نمايد.

 

 

غوطه وري

 

 

لازم نـيـست حـتـما بـراي ريـکس شـدن به قله کوه برويد، فقط کافي است خود را در يک منظره معمولي کوچک غوطه ور سازيد.

براي مثال اگر تابلوي نقاشي زيبايي در خانه يـا محل کارتان داريد، آن را مجسم کرده و زيباي آنرا تحسين کنيد . اگر آکواريمـي پر از ماهي هاي رنگارنگ داريد، براي مدتي به حرکات روان و سليس آنها نگاه کنيد

تابه آرامش برسيد.

 

 


احساسات خود را برانگيزيد

 

 

 
در مرحله بعد سفري به لاله گوش خود داشته باشيد.به موسيقي موردعلاقه تان گوش دهيد. کلاسيک، پاپ، راک يا هر چيز ديگر.

فقـط سـعـي کنيـد از کـارهايي که باعث ايجاد هيجان و تنش در شما ميگردد، اجتناب نماييد. استفاده از  يک هدفون مي تواند از شنيده شدن صداهاي ديگر جلوگيري کرده و باعث آرامش بيشتر گردد.

مطابق با مزاج  خود يک فنجان چاي سرد، آب ميوه خنک يا آب سرد ميل کنيد. حس بويائي را فراموش نکنيد.بوي عود، يک شمع معطر و يا عطر مورد علاقه همسرتان ميتواند شما را آرام کند.

حتي مي تـوانيد به حـمام رفـته با صـابونهاي مايع و معطر بدن خود را بشوييد.

مي توانيد از کسي بخواهيد  شـما را مـاسـاژ دهد، از او بخواهيد اينکار را انجام دهد. محققان ميگويند که ماساژ مناسب ميتواند هورمونهاي ايجاد استرس را کاهـش داده

و تنش را ازبين ببرد. اگر تنها هستيد کمي شانه ها و گردن خود را مالش داده و به آرامي دستها و پاهايتان را ماساژ دهيد.بررسي ها نشان داده کـه نوازش حيوانات خانگي

در ايجاد ملايمت و زدودن تنشها مؤثر مي باشـد. اگـر سـگ يا گربه اي دوست داشتني در خانه داريد آنها را پيش خود آورده و کمي نوازش نماييد !

 

 

 
تمدد اعصاب تدريجي

 

 

 
روش بعدي يکي از تکنيکهاي تست شده و مؤثر ميباشد که مي تـوانـد فـرد را بـه حالت مطلقي از آرامش برساند. با بکار بردن اين روش مي تـوانـيـد احـساسـي تـازه و بـدور از ناملايمات بدست آوريد.

همانطور که قبلا نيز گفته شد با گوش دادن به موزيکي دلپـذير شروع کنيد. سپس روي سطحي راحت دراز بکشيد. چشمان خود  را بـسته و نـفـسي عـمـيق بکشيد. اجازه دهيد شکمتان به طرف بالا و پايين حرکت کند.

در همان حـال کـه بـا آرامـش دراز کـشيده ايد، روي پاک کردن ذهن خود تمرکز کنيد.

احساس آرامش بيشتري مي کـنـيد؟ حالا  نـوبت تمرين اصلي است. از قسمت بالا با چشم ها شروع ميکنيم. چشمان خو را به هم فشار داده و پيشاني را بسمت بالا نگاه داريد گويي در حال تحمل يک فشار عصبي زياد هستيد .

چند لحظه به همين صورت بمانيد .

سپس چشمان خود را رها کرده و آرام روي هم قرار دهيد. احساس کنيد کـه تنشها از چشمانتان جدا ميشـونـد. از ايـن ملايمت براي چند لحظه لذت برده و دوباره از اول  اغاز کنيد.

به سراغ آرواره و فک رفته و همين تـمـرين را در ايـن قـسـمـت تـکـرار کـنـيد. عضلات فک و آرواره خود را منقبض و بعد از مدتي کوتاه رها سازيد تا تنش از شما دور شود.به هميـن ترتيب به طرف قسمتهاي پايين تر بدن مانند گردن، شانه ها، قفسه سيـنـه و … برويـد.

هراز گاهي مکث کرده و ببينيد قسمتهاي بالاتر هنوز احساس استرس مينماييد يا خير. اگر تنش زدائي بطورکامل انجام نگرفته بود به آن قسمت برگشته و تمرين را انجام  دهيد. ( معمولا چشم ها و آرواره نياز به تکرار تمرين خواهند داشت. )

به همين صورت  ادامه دهيد تا به شکم، ران، ساق و در انتها به کف پاها برسيد. بـستـه به وقتي که شما اختصاص مي دهيد و زماني که بدن شما براي ريلکس شدن نياز دارد اين تمرين ممکن است از ?? دقيقه تا ? ساعت بطول بينجامد.

براي رسـيدن بـه آرامـش هـرگـز نـبـايد شـتـابزده عـمل کرد و بايد هر آنچه که نياز داريد و مي خواهيد به خودتان  وقت بدهيد. اين روش بـراي ايـجاد حـالت خـود تـلقـيـني و رسيدن به آرامش مطلق بسيار مؤثر بوده و در همه شرايط کار مي کند.

اگر با ورزش يوگا آشنايي داشته باشيد، متوجه شباهتهـاي بـيـشمـاري در تمرين بالا و تکنيکهاي اين هنر باستاني هندوستان خواهيد شد. در انتها استرش شما بايد از بين رفته و يا حداقل کاهش  يابد. احساس آرامـش و راحتـي خواهيد کرد، حتي ممکن است شبيه انساني بي خيال از ناملايمات آزاد شويد. اندکي وقت را به مجسم نمودن لحظات خوشحالي و آرامش اختصاص داده و از نداشتن  استـرس لذت ببريد.

 

 

بياد داشته باشيد که با ياد خدا دلها آرام ميگيرند…

 

/www.successful.blogfa.com

 

 

 
گياهان دارويي مفيد براي آرامش اعصاب

 

 

دکتر محمد حسين صالحي سورمقي،

 

 گياهان دارويي مفيد براي اعصاب را به شرح زير نام مي برد:بنگ دانه – بيد- پونه- تاتوره- تاجريزي سياه- خشخاش- چاي کوهي- شاهدانه – زرشک- گل مغربي- گريپ فروت- مارچوبه- کاسني- گل محمدي- قهوه- نسترن- اسطوخودوس – بابونه – بادرنجبويه – بهارنارنج – جوي دوسر – جين سينگ – جينکو – چاي – رازک – ريحان – زردچوبه – زعفران – سنبل الطيب – علف چاي – کرفس – گل رنگ – گل ساعتي – گل گاو زبان – نعنا فلفلي– نعنا قمي.
در متن پايين تعدادي از گياهان دارويي مفيد براي بهبود و رفع برخي ناراحتي هاي اعصاب را ذکر  مي کنيم که تعدادي با هم و تعدادي به تنهايي استفاده مي شوند.
اين نکته ي خيلي مهم را بايد ياداور  شويم که ذکر  موارد استفاده ي اين گياهان دارويي، تنها بر اساس وظيفه اطلاع رساني سايت مي باشد و به هيچ عنوان به معناي تجويز يا تکذيب مورد درماني ذکر شده نمي باشد.

 

 

 
آرامش اعصاب

 

 
?- يک قسمت گل بابونه ، يک قسمت گياه اسطو خودوس ، يک قسمت برگ نعناع ، دو قسمت ريشه سنبل الطيب ، سه قسمت ميوه رازيانه و سه قسمت گل و برگ پاخري را بکوبيد (منظور از قسمت، نسبت مواد به هم مي باشد) و با هم مخلوط کنيد. يک قاشق غذا خوري از اين مخلوط را در يک ليوان آب جوش ريخته و مدت ?? دقيقه بگذاريد تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزي دو بار، هر بار يک فنجان صبح و شب ميل کنيد.
?- ريشه سنبل الطيب ، برگ نعناع و گياه اسطوخودوس ( از هر کدام سه قسمت) را بکوبيد و با هم مخلوط کنيد. يک قاشق غذا خوري از اين مخلوط را در يک ليوان آب جوش ريخته و مدت نيم ساعت بگذاريد تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزي دو بار، صبح و شب ميل کنيد.
?- ريشه سنبل الطيب، گل رازک، گياه اسطوخودوس، گياه فرنجمشک، گل بابونه و ميوه انيسون ( از هر کدام يک قسمت) را بکوبيد و با هم مخلوط کنيد. يک قاشق غذا خوري از اين مخلوط را در يک ليوان آب جوش ريخته و مدت نيم ساعت بگذاريد تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزي دو بار، صبح و شب ميل کنيد.
?- ?? گرم بادرنجبويه و ?? گرم علف چاي و ? گرم رازک را بکوبيد و با هم مخلوط کنيد. يک قاشق غذا خوري از اين مخلوط را در يک ليوان آب جوش ريخته و مدت ?? دقيقه بگذاريد تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزي دو بار، صبح و شب ميل کنيد.
?- ? تا ? گرم علف چاي (هوفاريقون) را بکوبيد. سپس در يک ليوان آب جوش ريخته و مدت نيم ساعت بگذاريد تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزي سه بار، هر بار يک فنجان، يک ساعت بعد از غذا ميل کنيد.
?- ? تا ?? گرم گلبرگ شقايق را بکوبيد. سپس در يک ليوان آب جوش ريخته و مدت نيم ساعت بگذاريد تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزي سه بار، هر بار يک فنجان، يک ساعت بعد از غذا ميل کنيد.
?- ? تا ? گرم گياه ريحان را بکوبيد. سپس در يک ليوان آب جوش ريخته و مدت نيم ساعت بگذاريد تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزي دو بار، هر بار يک فنجان، يک ساعت بعد از غذا ميل کنيد.
?- ? تا ? گرم گل بابونه را بکوبيد. سپس در يک ليوان آب جوش ريخته و مدت نيم ساعت بگذاريد تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزي دو بار، هر بار يک فنجان، يک ساعت بعد از غذا ميل کنيد.
?- ? تا ? گرم برگ مريم گلي را بکوبيد. سپس در يک ليوان آب جوش ريخته و مدت نيم ساعت بگذاريد تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزي دو بار، هر بار يک فنجان، يک ساعت بعد از غذا ميل کنيد.
??- ? تا ? گرم ريشه سنبل الطيب را بکوبيد. سپس در يک ليوان آب جوش ريخته و مدت نيم ساعت بگذاريد تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزي سه بار، هر بار يک فنجان ميل کنيد.
اين گياه دارويي براي رفع مشکلات عصبي زير نيز مفيد است :
هيستري ، هيجان ، ترس ، تشنج هاي عصبي ، سرگيجه هاي عصبي ، سرفه هاي عصبي، آسم و ترس شبانه کودکان.

 

رفع سردرد


?- سنبل الطيب، اکليل کوهي، بابونه و نعناع ( از هر کدام يک قسمت) را بکوبيد و با هم مخلوط کنيد. يک قاشق غذا خوري از اين مخلوط را در يک ليوان آب جوش ريخته و مدت ?? دقيقه بگذاريد تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزي دو بار، صبح و شب ميل کنيد.
?- ? گرم اسطوخودوس، ? گرم تخم گشنيز و ? دانه فلفل سياه را بکوبيد و با هم مخلوط کنيد. يک قاشق غذا خوري از اين مخلوط را در يک ليوان آب جوش ريخته و مدت نيم ساعت بگذاريد تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزي دو بار، هر بار يک فنجان، نيم ساعت بعد از غذا ميل کنيد.
?- ?? گرم صمغ عربي، ?? گرم تخم گشنيز و ?? گرم تخم کدو را بکوبيد و با هم مخلوط کنيد. يک قاشق غذا خوري از اين مخلوط را در يک ليوان آب جوش ريخته و مدت نيم ساعت بگذاريد تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزي دو بار، هر بار يک فنجان، يک ساعت قبل از غذا ميل کنيد.
?- برگ بادرنجبويه ، گل بهار نارنج، اسطوخودوس ، ميوه نسترن و ميوه رازيانه (از هر کدام ?? گرم) را بکوبيد و با هم مخلوط کنيد. يک قاشق غذا خوري از اين مخلوط را در يک ليوان آب جوش ريخته و مدت ?? دقيقه بگذاريد تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و گرم گرم ميل کنيد.

 

 
مقوي اعصاب

 

?- ? تا ? گرم گياه اسطوخودوس را بکوبيد. سپس آن را در يک ليوان آب جوش ريخته و مدت نيم ساعت بگذاريد تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزي سه بار، هر بار يک فنجان، يک ساعت بعد از غذا ميل کنيد.
?- ? تا ? گرم برگ نارنج را بکوبيد. سپس آن را در يک ليوان آب جوش ريخته و مدت نيم ساعت بگذاريد تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزي دو بار، هر بار يک فنجان، يک ساعت بعد از غذا ميل کنيد.
رفع بي خوابي
?- ريشه سنبل الطيب، گياه فرنجمشک، گياه اسطوخودوس و گياه پاخري ( از هر کدام يک قسمت) را بکوبيد و با هم مخلوط کنيد. يک قاشق غذا خوري از اين مخلوط را در يک ليوان آب جوش ريخته و مدت نيم ساعت بگذاريد تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزي دو بار، صبح و شب ميل کنيد.
?- ?? گرم بادرنجبويه ، ?? گرم رازيانه، ? گرم بابونه، ? گرم نعناع ، ? گرم سنبل الطيب و ? گرم علف چاي را بکوبيد و با هم مخلوط کنيد. يک قاشق غذا خوري از اين مخلوط را در يک ليوان آب جوش ريخته و مدت نيم ساعت بگذاريد تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزي دو بار، صبح و شب ميل کنيد.
رفع هيستري
?- ? تا ? گرم برگ بادرنجبويه را بکوبيد. سپس در يک ليوان آب جوش ريخته و مدت نيم ساعت بگذاريد تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزي دو بار، هر بار يک فنجان ، يک ساعت بعد از غذا ميل کنيد.
?- ? تا ? گرم گياه سداب را بکوبيد. سپس در يک ليوان آب جوش ريخته و مدت نيم ساعت بگذاريد تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزي دو بار، هر بار يک فنجان ، يک ساعت بعد از غذا ميل کنيد.
?- ?/? تا ?/? گرم کلاله زعفران را بکوبيد. سپس در يک ليوان آب جوش ريخته و مدت نيم ساعت بگذاريد تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزي دو بار، هر بار يک فنجان، يک ساعت بعد از غذا ميل کنيد (همراه غذا نيز مي توان مصرف نمود).

http://www.pcparsi.com

 

 

براي آرامش اعصاب، بايد از مصرف چه غذاهايي پرهيز کرد؟

 

 
بايد  از مصرف بيش از حد گوشت هاي سرخ شده پرهيز نمود. مواد غذايي کنسرو شده نيز به علت آن که حاوي مواد نگاه دارنده هستند، خطري براي سلامت افراد به حساب  مي آيند.

ادويه جات، محرک اعصاب و روانند. گرچه گوشت براي بدن لازم است، اما نبايد در مصرف آن افراط کرد. به علاوه بايد به خاطر داشت که گوشت هاي سرخ شده نسبت

به گوشت هاي آب پز شده از خطر بيشتري برخوردارند، ترشي، سرکه و موادي که حاوي اسيد هستند تنش زا بوده و بايد در مصرف آنها دقت کرد.
منبع:مجله ي حديث زندگي

 
http://rasekhoon.net

 

 

داروي طول عمر و آرامش اعصاب
 

  سمنو


…داراى ويتامينهاى K-E-A و گروه ويتامينهاى B12,B8, B5, B3, B1 و مواد مهم ديگر مانند: فسفر، کروميوم، روى، سلنيوم، آهن و مس است.
 
سمنو يکي از دسرهاي سنتي ايراني و مخصوص  سفره هفت سين نوروزي است. سمنو را از عصاره جوانه گندم تازه و آرد کامل گندم تهيه ميکنند. سمنو خوشمزه وشيرين است و اين در حالى است که به آن هيچ نوع ماده شيرين کننده اضافه نميکنند. دليل  شيرينى آن ترکيب عصاره جوانه گندم با آرد کامل است که طعم شيرين به آن ميدهد.

به گزارش ايسنا منطقه علوم پزشکي تهران مواد و ويتامينهاى موجود در گندم و جوانه آن ارزش غذايى زيادي  دارد. سمنو به سلامت افراد و پيشگيرى از بسياري  از بيماريها کمک ميکند.

 

سمنو داراى ويتامين هاى K-E-A و گروه ويتامين هاى B12,B8, B5, B3, B1 و مواد مهم ديگر مانند: فسفر، کروميوم، روى، سلنيوم، آهن و مس است.

سمنو مغذى و انرژى زا است و بويژه براى ورزشکاران پرورش اندام بسيار مفيد است.

سمنو داروى طول عمر و آرامش اعصاب است. سمنو شيرافزا است از اين رو هم براى مادران شيرده و هم به علت مقوى بودن براى زنان باردار بسيار مفيد است.

مصرف سمنو باعث تقويت عمومى بدن بخصوص استخوان ها ميگردد و غذاى بسيار مفيدى براى زنان بويژه زنان باردار، بچه شيرده و يائسه بشمار مي ايد .
 
گردآوري: گروه سلامت سيمرغ

www.seemorgh.com/health

 

 

مصرف اين سبزي باعث آرامش اعصاب مي‌شود
 

 

اگر دچار تشويش و استرس هستيد و مي خواهيد آرامش اعصاب خود را به دست آوريد ، از اين سبزي ميل کنيد.
 
يک متخصص تغذيه گفت: کرفس به علت  داشتن منيزيم و پتاسيم باعث  آرامش اعصاب و کاهش فشارخون و کلسترول خون مي‌شود.
مسعود کيمياگر  افزود: کرفس سرشار از ويتامين A و C است و مي‌تواند تأمين کننده بخشي از نيازهاي بدن به اين ? ويتامين باشد.
وي گفت: در بين مردم رايج شده  که کرفس يا آب آن انسان را لاغر مي‌کند ولي اشتباه است. در کرفس ترکيبي وجود ندارد که لاغر کننده باشد.
اين متخصص تغذيه اضافه کرد: کرفس سبزي زيبا خوش عطر و پرخاصيتي است و در تغذيه مردم مي‌تواند، جا داشته باشد. يک وعده غذاي کرفس دار بوي بد دهان را از بين مي‌برد. احتمالاً موادي که در معده توليد مي‌شوند با مواد معطر کرفس ترکيب شده و از بوي بد دهان جلوگيري مي‌کند. ? تا ? درصد آن اسانس يا عطر خوش بو کننده دهان است.

او اضافه کرد : کرفس داراي مواد معدني منيزيم و پتاسيم است که براي آرامش اعصاب مفيد و پر فايده است. کرفس تقويت کننده معده، تقويت کننده اعصاب، ضد التهاب مفاصل، ضد باکتري، ضد افسردگي، ضد نفخ، هضم کننده، کاهش دهنده فشار خون، کاهش دهنده چربي خون و ادرار آور است.
 
گردآوري : گروه سلامت سيمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع : farsnews.com

 

 

 
به اعصاب خود آرامش دهيد!!

 

 

گياهي يکساله که ريشه‌اي اصلي و ساقه‌اي افراشته، شکننده، توخالي، حاوي شيرابه که در بالا منشعب مي‌گردد. برگها بزرگ، قاعده‌اي و داراي ….

  
 گل گاو زبان و پيشگيري
       قرن‌هاست که برگهاي گل گاو زبان ميهمان سالاد انسانها و ميزبان زنبورهاي عسل مي‌باشند.  گل گاو زبان در پيشگيري از :
  * بروز تنشهاي عصبي
  *  تجمع خلط در عفونتهاي تنفسي
  موثر مي‌باشد.

خانواده:
گاو زبانيان  Boraginaceae
مشخصات:

گياهي يکساله که ريشه اي اصلي و ساقه‌اي افراشته، شکننده، توخالي، حاوي شيرابه که در بالا منشعب مي‌گردد. برگها بزرگ، قاعده‌اي و داراي دمبرگهاي تو خالي و ظريف،  رگبرگهاي مشخص و حاشيه‌اي دندانه‌اي بطوريکه اندازه برگها در جهت راس کوچک ميشوند.

گلها متعدد به رنگهاي صورتي تيره و آبي در دستجات نيمه متراکم رو به پائين قرار مي‌گيرند.  کاسه گل ? لوب و جام گل ? لوب دارد.  تمام گياه از کرک ريز و سفيد رنگ پوشيده شده است.
ميوه شامل فندقه‌هاي تخم مرغي و زگيل‌دار است. 
گياه در بهار و پائيز کشت و  برداشت مي‌شود. (از برگهاي ان جهت سالاد استفاده مي‌شود)

پراکندگي:
در اروپا  بصورت خودرو در پرچين‌ها، حاشيه جاده‌ها، در ارتفاعات مختلف يافت مي‌شود.
درايران در بعضي نقاط بصورت کاشته شده وجود دارد.

بخشهاي مورد استفاده:
گياه کامل

ترکيبات شيميايي:
موسيلاژ، تانن، نمکهاي الانتوئين Alantoine، الکالوئيد پيروليزيدين  Pirolizidine،  گامولنيک اسيد Gamolenic acid و اسيد سيليسيکSilicic acid  از مواد موثره اصلي مي‌باشند.
 
خواص:
خلط آور: اثرات نرم‌کنندگي و افزايش خلط در مجاري تنفسي دارد.
آرامبخش: در سيستم اعصاب مرکزي منجر به افزايش آرامش مي‌گردد.
ضد ورم: بعلت ترکيبات تانن ازميزان ورم در پوست مي‌کاهد.

موارد مصرف:
 پيشگيري
 تنش روحي:  با اثرات تسکيني که بر سيستم اعصاب مرکزي دارد از بروز تنش‌هاي عصبي جلوگيري مي‌کند.
تورم پوستي      {(موضعي) کمکي}

 

درمان
بيماري تنفسي: با افزايش خلط و نرم کردن ترشحات تنفسي باعث بهبود سريعتر بيماريهاي تنفسي مي‌گردد. {(خوراکي) کمکي}
گرفتگي صدا: با نرم کردن خلط گرفتگي صدا سريعتر بهبود مي‌گردد. {(خوراکي) کمکي}
اختلالات عصبي- قلبي : در اختلالات عصبي – قلبي ( دردهاي گذراي قفسه سينه،طپش قلب عصبي) با تسکين اعصاب منجر به رفع علائم مي‌گردد.  {(خوراکي) کمکي}
 ورم : در ورم هاي پوستي و مفصلي باعث کاهش ميزان ورم مي‌گردد.
موارد منع مصرف و احتياط:
* بعلت وجود الکالوئيد پيروليزيدين که در روغن دانه گل‌گاو‌زبان و اثرات سمي‌ اين ماده بر کبد و سرطان‌زا بودن آن، مصرف طولاني مدت بخصوص فراورده‌هاي غير استاندارد شده ( ازنظر اين ماده) مجاز نمي‌باشد .
* در پوست‌هاي داراي خراشيدگي يا ترک خورده احتمال جذب پيروليزيدين افزايش مي‌يابد.
* در افرادي با سابقه بيماريهاي کبدي منع مصرف دارد.
* اسيد گامولنيک آستانه تشنج را پائين ميآورد، لذا در بيماران صرعي منع مصرف نسبي دارد.

تداخلات داروئي:
* در صورت نياز به مصرف گل گاو زبان در بيماران صرعي، بايد دوز داروهاي ضد تشنج را بالا برد.
* با داروهائي که سميت کبدي ايجاد مي‌کنند نبايد توام مصرف گردد.
* اسيد گامولنيک موجب اختلال در عملکرد داروهاي ضد انعقاد مگردد،  لذا مصرف توام مجاز نمي‌باشد.
 
مصرف در دوران بارداري:
* بعلت وجود الکالوئيد پيروليزين و احتمال سميت کبدي و موتاژن زا ( ايجاد پرش در ژن و اختلالات ژنتيکي در جنين) منع مصرف دارد.

مصرف در دوران شيردهي:
در مقادير کم و کوتاه مدت مجاز است.
 
تهيه و ترجمه:دکتر محمدرضا رضواني ـ گروه سلامت سيمرغ

www.seemorgh.com/health
اختصاصي سيمرغ

 

 
تقويت اعصاب و عضلات با اين خوراکي

 

 

اين ماده خوراکي بسيار داراي ارزش غذايي بالايي مي باشد،به همين دليل براي …
 
خرما ماده غذايي مقوي،مغذي و مناسبي براي شروع افطار است چون کالري زود هضمي داشته و سريع جذب بدن مي‌شود!
در ميان انواع خرما و فرآورده‌هايش،انتخاب رطب تازه بهترين کار است زيرا در کنار مواد معدني بسيار، ويتامين‌هاي گروه B و C فراواني نيز دارد.از سوي ديگر،خرما منبع فيبر نامحلولي است که در دستگاه گوارش حل نشده و موجب حجيم شدن محتويات روده مي‌شود و از بروز يبوست جلوگيري مي‌کند…
 به همين دليل توصيه مي‌شود در ماه مبارک رمضان در وهله اول آب فراوان،بعد ميوه و سبزي،غلات تصفيه نشده و سبوس‌دار و حتما روزي سه عدد خرماي تازه استفاده  شود.برخي به اشتباه گمان مي‌کنند خرما چون قند بالايي دارد سبب چاقي مي‌شود، در حالي که حقيقت چيز ديگري است. اينکه بيش از نياز غذا بخوريم. حال اين غذاي اضافي مي‌تواند هر چيزي باشد.بنابراين با خوردن خرما به همراه زولبيا‌ باميه، حلوا و ديگر مواد شيرين و چرب بيش از نياز روزانه به انرژي است که اضافه وزن به وجود مي‌آيد.
از آنجا که سه عدد خرما تقريبا بين ?? تا ?? کيلوکالري دارد، در صورتي که فردي علاقه مند است که از فرآورده‌هاي خرما نظير شهد يا شيره آن بخورد،بايد حتما ميزان کالري درج شده روي بسته‌بندي‌اش را بخواند و در حجم مساوي و مناسب از فرآورده‌ها استفاده کند!
کاملا اشکار است که مصرف کلوچه و شيريني حاوي خرما کالري بالاتري دارد و در درجه اول متخصصان تغذيه مصرف خرماي تازه را سفارش مي‌کنند و معتقدند خرما بهترين شيريني ماه مبارک رمضان براي افطار است.خرما آهن بالايي دارد و به همين دليل مصرف آن به افراد کم‌خون نيز توصيه مي‌شود. همچنين به دليل داشتن منيزيم به آرامش اعصاب و ضعف ماهيچه‌ها کمک مي‌کند زيرا اين ماده معدني روي اعصاب و ماهيچه‌ها تاثير مستقيم گذاشته و موجب تقويت شان مي‌شود. ويتامين‌هاي گروه B موجود در اين ميوه هم با دخالت در چرخه توليد انرژي از غذاهاي خورده شده و تقويت اعصاب فايده هاي  اين ميوه را بيش از پيش براي همه آشکار و روشن ساخته است.
 
گردآوري: گروه سلامت سيمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع:salamat.ir

 

 

آرامش اعصاب

 

 

 

وسواس هاي غذايي

 

تداخلات غذايي و حذف کربوهيدرات ها يکي از وسواس هاي مهم که بسياري از افراد، به خصوص خانم ها به آن مبتلا مي باشند، عدم مصرف يا دريافت ناکافي مواد نشاسته اي از قبيل نان، برنج، ماکاروني و حبوبات، به دليل  ترس از افزايش وزن و چاقي است. در مطلب قبل در مورد تأثير تغذيه ي صحيح در حفظ سلامت انسان و پيشگيري از بيماري ها صحبت و بر اين نکته تکيه شد که تغذيه در صورتي براي انسان مفيد است که از سه ويژگي کفايت، تعادل و تنوع برخوردار باشد، ولي چنانچه هر يک از اين سه دچار اختلال شود، مي تواند به سلامت انسان لطمه وارد کند. همچنين در مورد وسواس هاي غذايي نيز صحبت  شد و در اين مطلب ادامه ي وسواس هاي غذايي را پي مي گيريم: * در بعضي  يافته هاي علمي تغذيه اي عنوان مي شود که مصرف برخي مواد مغذي در جذب بعضي ديگر از مواد اختلال بوجود مي اورد ؛ – مثلا مصرف کلسيم جذب آهن را کاهش مي دهد و يا آهن از جذب روي جلوگيري مي کند، يا مصرف بعضي سبزيجات به علت داشتن اگزالات، جذب آهن و کلسيم را مختل ميکند.

همچنين ترکيبات اسيد فيتيک موجود در غلات مانع از جذب کلسيم و آهن غذا مي شود. چنانچه درباره اين يافته ها توضيحات کافي داده نشود، در ذهن برخي افراد سوء تفاهم ايجاد کرده و آن ها را در مورد مصرف بعضي مواد غذايي دچار وسواس مي کند که منجر به سوء تغذيه و اختلال در سلامت افراد مي گردد؛ بدين معنا که بعضي افراد که از وجود کلسيم در شير و لبنيات آگاهي دارند ممکن است از مصرف ماست همراه غذا خودداري کنند و يا شير، پنير و ساير لبنيات را با مواد غذايي حاوي آهن ميل نکنند .

اين امر موجب مي شود که اين افراد از خواص بسيار مفيد لبنيات محروم بمانند که نتيجه آن اختلال در رشد، اختلال در استحکام و سلامت استخوان ها و دندان ها و از دست دادن شادابي و طراوت پوست و موها مي شود. اين تصور که برخي مواد مغذي از جذب بعضي ديگر از مواد جلوگيري مي کند، درست است، اما در مواردي که به مقدار خيلي زياد و در دوزهاي بالا مصرف شوند؛ مثل قرص و منابع دارويي – برخي ديگر با آگاهي از اين که در نان، برنج و ساير غلات ترکيبات فيتات وجود دارد، از مصرف نان و برنج خودداري مي کنند و دچار اين وسواس مي شوند که فيتات موجود در غلات، از جذب آهن و کلسيم غذا جلوگيري مي کند. همچنين عده اي از مصرف سبزي و سالاد با غذا امتناع مي ورزند و عقيده دارند که اگزالات موجود در سبزي ها مانع جذب آهن و کلسيم غذا مي شود.

اين نوع وسواس هاي غذايي نه تنها مفيد نيست و به حفظ سلامت انسان کمک نمي کند، بلکه موجب بروز کمبودهاي تغذيه اي شده و شخص را در معرض انواع بيماري ها قرار مي دهد. اين تصور که برخي مواد مغذي از جذب بعضي ديگر از مواد جلوگيري مي کند، درست است، اما در مواردي که به مقدار خيلي زياد و در دوزهاي بالا مصرف شوند؛ مثل قرص و منابع دارويي اما مواد مغذي موجود در خوراکي ها چنانچه در حد طبيعي و متعادل مصرف گردد، به ميزاني نيست که باعث اختلال در جذب مواد مغذي ديگر شود و يا اين اختلال در حد جزئي بوده و از عدم مصرف مواد مغذي بسيار کم خطرتر مي باشد.

 در نظر داشته  باشيم که مصرف پنج گروه اصلي غذايي، يعني گروه نان و غلات، شير و لبنيات، گوشت، تخم مرغ، حبوبات و مغز دانه ها، سبزي ها و ميوه ها به ميزان توصيه شده در برنامه غذايي ضروري است، زيرا سه اصل «کفايت، تعادل و تنوع» را در تغذيه انسان تأمين مي کنند و موجب حفظ سلامت و پيشگيري از بيماري و نيز آرامش اعصاب و شادابي و نشاط مي شوند. به خاطر داشته باشيم که با تغذيه صحيح مي توان از بيماري و ناتواني پيشگيري نمود و از قرص و دارو بي نياز شد.
******** *

 

 يکي از وسواس هاي مهم که بسياري از افراد، به خصوص خانم ها به آن دچار مي باشند، عدم مصرف يا دريافت ناکافي مواد نشاسته اي از قبيل نان، برنج، ماکاروني و حبوبات، به علت ترس از افزايش وزن و چاقي است. اين دسته از افراد بايد توجه داشته باشند که مهم ترين تأمين انرژي بدن، مواد نشاسته اي است. مواد نشاسته اي از منابع غني انرژي بشمار امده  و از نظر قيمت نسبت به ساير منابع انرژي مناسب ترند.

همچنين، حاوي مواد مغذي و مفيدي از قبيل ويتامين هاي گروه b، پروتئين هاي گياهي، روي، مقداري آهن و کلسيم هستند که در سلامت انسان نقش مهم وتاثير گزاري دارند. يکي از مهم ترين مواردي که در ارتباط با مواد نشاسته اي بايد مورد توجه قرار گيرد، اين است که انرژي لازم براي سلول هاي عصبي صرفا از کربوهيدرات ها تأمين مي شود؛ به اين ترتيب که ساير سلول هاي بدن انرژي خود را مي توانند از چربي ها نيز دريافت نمايند؛ در حالي که سلول هاي عصبي، تنها از کربوهيدرات ها اين انرژي را تأمين مي کنند.

بنابراين، وجود مواد نشاسته اي به ميزان کافي و متعادل، در برنامه غذايي روزانه ضروري است و حذف آن به هيچ وجه جايز نيست . براي پيشگيري از چاقي يا درمان آن لازم است افراد در معرض اين مشکل، تحت نظر متخصص تغذيه برنامه غذايي صحيح و مناسبي تنظيم نمايند.

    منبع :تبيان

 
براي استخوان ها، فقط کلسيم، کافي نيست

 

… سالمندان براي سلامت دستگاه گوارش خود ماست بخوريد يک متخصص تغذيه گفت: خوردن روزانه ماست همراه با غذا، باعث افزايش سلامت دستگاه گوارش و آرامش اعصاب مي شود

  منبع : تبيان

 

 

… ويتامين b ممکن است شروع آلزايمر را به تاخير بيندازد چنانچه غذاي شما حاوي کلسيم کافي نباشد، ميزان کلسيم در بدن شما پايين خواهد آمد و در نتيجه اعصاب شما تحريک خواهد شد … لازم به يادآوري است که تغذيه ي نامناسب نه تنها بر روي اعصاب و روان آدمي تاثير بدي مي گذارد ، بلکه باعث مختل شدن فعاليت ساير سيستم بدن نيز مي گردد

منبع : همشهري آنلاين

 

 

 روش خانگي براي درمان اضطراب

 

 

 چاي رزماري نيز تاثير آرامش بخشي روي اعصاب دارد … بر اساس دو مطالعه اي که در مطب دندانپزشکي صورت گرفتند معلوم شد که پخش کردن بوي روغن خاص پرتقال در هوا مي تواند اعصاب بيماران مضطرب را آرام کند … براي بهره مندي از تاثير آرامش بخش رزماري، از چاي آن استفاده کنيد …

 امروزه متخصصان دريافتند که اين گياه تاثير آرامش بخشي روي اعصاب دارد … در اين مقاله توصيه شده است که براي بهره مندي از تاثير آرامش بخش رزماري، از چاي آن استفاده کنيد …

بو کردن رزماري هم مي تواند باعث ارامش شما بشود و مي توانيد از عطر اين گياه براي کاهش اضطراب استفاده کنيد … علاوه بر اين ها تنفس عميق، يوگا و مديتيشن نيز مي توانند به شما آرامش بدهند …
   منبع : تبيان

 

   منبع : خانواده سبز

 
کرفس جوش ها و لک هاي پوستي را از بين مي برد کرفس به دليل مواد معدني منيزيم و پتاسيم براي آرامش اعصاب و بيماري هاي روحي مفيدو موثر  است …
   منبع : سلامت نيوز

 

کنکوري ها گوشت قرمز و سبزي بخورند


… اين متخصص تغذيه اضافه کرد  : دانش آموزان در وعده هاي غذايي خود از ماست و شير استفاده کنند زيرا به دليل داشتن کلسيم فراوان براي سلول هاي عصبي بسيار مفيد است و موجب آرامش اعصاب در دانش آموزان مي گردد  … صفوي بيان داشت: دانش آموزان در اين دوران از غذا هاي حاوي آهن مانند گوشت قرمز، جگر، مغز، سبزي ها و تخم مرغ استفاده کنند که موجب شادابي و از بين رفتن کسلي آنها مي شود  b موجود در اين مواد براي تقويت ذهن و آرامش اعصاب دانش آموزان مفيد و موثر  است


   منبع : سلامت نيوز

 

 
پسته براي سلامت قلب و آرامش اعصاب مفيد است


… علاوه براين، پسته براي آرامش قلب و آرام کردن اعصاب مفيد است و مصرف آن براي باز کردن مجاري کبد توصيه مي شود
 …
   منبع : همشهري آنلاين     

 

 

دم کرده گل گاوزبان آرام کننده اعصاب و تصفيه کننده خون است

 

 
يک متخصص تغذيه اظهار کرد : گل گاوزبان آرام کننده اعصاب، تصفيه کننده خون، عرق آور و ادرار آور است، کليه ها را تقويت و سرماخوردگي را ببهبود ميبخشد … اين متخصص تغذيه اضافه کرد: گل گاوزبان را همراه با ليمو اماني دم کرده و مصرف مي کنند و مصرف آن باعث آرامش اعصاب مي شود 
 منبع : سلامت نيوز   
worldfood.ir

 

 

 

گزينه‌اي ساده و ارزان براي تقويت ذهن

 
در اين پژوهش تيم تحقيقاتي دانشکده پزشکي پنيسولا در اکستر و دانشگاه کمبريج و دانشگاه ميشيگان مهارتهاي ذهني و ادراکي…

در يک پژوهش جديد تاکيد شد: ويتامين D براي جلوگيري از کاهش و تضعيف توان ذهني و همچنين حفظ بهداشت رواني بويژه در افراد سالمند، مفيد است.
اين ويتامين در گوشت ماهي يافت مي‌شود و يا در اثر قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشيد در بدن انسان بوجود مي ايد . از آنجا که همزمان با افزايش سن، اغلب قدرت ذهني تکاهش يافته  و دچار اختلال مي‌شود، محققان توصيه مي‌کنند که ويتامين D مي‌تواند اين کمبود را جبران کند.
در اين بررسي‌ها پژوهشگران انگليسي و آمريکايي روي ???? داوطلب ?? ساله و پيرتر مطالعه کردند. آنها دريافتند: احتمال بروز مشکلات و نواقص ادراکي در افرادي که با کمبود ويتامين D مواجه هستند دو برابر بيشتر از افرادي است که به ميزان کافي از اين ويتامين دريافت مي‌کنند.
از سوي ديگر انستيتوهاي آلزايمر اعلام کرده‌اند که نتيجه اين پژوهش بسيار مورد توجه است اما براي درک بهتر نقش ويتامين D بايد بررسي‌هاي بيشتري در اين زمينه انجام شود.
دکتر سوزان سورنسن، پژوهشگر انجمن آلزايمر در انگليس در اين باره گفت: از آنجا که درمان با ويتامين D گزينه‌اي آسان و ارزان قيمت براي معالجه مشکلات ذهني و ادراکي است، لذا مطالعه بيشتر روي اين فاکتور حائز اهميت و ارزشمند ميباشد .
ويتامين D براي حفظ سلامت و تقويت استخوانها، جذب کلسيم و فسفر و هم چنين کمک به سيستم ايمني بدن بسيار مهم است. بدن وقتي در معرض نور خورشيد قرار بگيرد ويتامين D توليد مي‌کند و درعين حال نيز مي‌توان اين ويتامين را از ماهي‌هاي چرب و مواد غني شده مانند شير، غلات و نوشيدني‌هاي سويا بدست اورد. اما پوست افراد با بالا رفتن سن، کمتر مي‌تواند ويتامين D از نور خورشيد جذب کند و بنابراين بايد آن را از منابع ديگر بگيرد.
در اين پژوهش تيم تحقيقاتي دانشکده پزشکي پنيسولا در اکستر و دانشگاه کمبريج و دانشگاه ميشيگان مهارتهاي ذهني و ادراکي افراد مختلف را ارزيابي کرده و به اهميت نقش ويتامين D در تقويت اين مهارتها پي برده‌اند.
 
گردآوري: گروه سلامت سيمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع: isna.ir

 

 
 

تأثير گياهان دارويي بر کاهش استرس

 

 
در کشورهاي ديگر گياهاني همچون ريحان، نعناع، بابونه، گل شمعداني و استدوقدوس و نيز اکاليپتوس توسط پرستاران در بيمارستان‌ها براي…

مصرف گياهان دارويي علاوه بر کاهش استرس، در درمان بيماري‌هاي مفاصلي و بهبود زخم‌ها نيز مثمر ثمر  است همچنين اين داروها خاصيت ضدعفوني کننده نيز دارد.
 
رقيه گشمر کارشناس ارشد پرستاري و مربي دانشکده علوم پزشکي مامايي و پرستاري بوشهر ضمن بيان اين مطلب افزود: مصرف بي‌رويه داروهاي شيميايي نه تنها منجر به عوارض جانبي مي‌شود بلکه در برابر بيماري مقاومت خود را از دست مي‌دهد بنابراين بهتر است از روش‌هاي غير تهاجمي‌تري استفاده شود.
 
وي افزود: در کشورهاي ديگر گياهاني همچون ريحان، نعناع، بابونه، گل شمعداني و استدوقدوس و نيز اکاليپتوس توسط پرستاران در بيمارستان‌ها براي درمان بيماران استفاده مي‌گردد.
 
اين کارشناس ارشد پرستاري در خصوص طريقه استفاده از اين گياهان براي درمان بيماري‌هايي همچون بهبود زخم‌ها و دردهاي مفاصلي اضافه کرد: اين گياهان را به صورت عرق، بخور و يا به صورت موضعي و يا حمام کردن بيمار با روغن‌هاي اساسي آن براي درمان بيماران استفاده مي‌کنند.
 
او  با اشاره به اينکه مصرف بي رويه داروهاي شيميايي منجر به مقاومت دارويي در طولاني  مدت مي‌گردد؛بيان کرد : اما مصرف داروهاي گياهي به دليل اينکه استرس را در فرد کاهش مي‌دهد سيستم ايمني بدن فرد را نيز تقويت مي‌کند و فرد را نه تنها در برابر بيماري خود بلکه حتي از عوامل بيماري‌هاي ديگر نيز ايمن مي‌گرداند.
 
وي خاطر نشان کرد: در حال حاضر اين داروها به علت  اينکه داراي خاصيت ضد عفوني کننده هستند در شوينده‌ها و شامپوها نيز استفاده مي‌شوند.

اين مربي پرستاري و مامايي دانشکده علوم پزشکي بوشهر در پايان توصيه کرد: اين نعمت‌هاي الهي که بسيار آسان و ارزان و متنوع در دسترس همه قرار دارد و با مصرف آنها عوارض کمتري هم فرد را تهديد مي‌کند را بيشتر استفاده کنيد.
 
گردآوري: گروه سلامت سيمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع: iums.isna.ir

 

 

 
سبزي مفيد براي افراد کم خواب

 

 

يک متخصص تغذيه گفت : اين سبزي داراي ماده‌اي به نام Lactocarium است که محرک خواب بوده و توصيه مي‌شود براي رفع بي‌خوابي قبل از خواب حتما از اين سبزي در سالاد استفاده شود.
 
مرتضي صفوي، متخصص تغذيه در گفتگو با فارس ، افزود: به هر نوع اختلالات خواب در طول شب ،واژه بي‌خوابي گفته مي‌شود. در بعضي شرايط،بي‌خوابي شبانه موقتي بوده،به دنبال نوعي استرس يا اضطراب بوجود  مي‌آيد ولي در بعضي مواقع،بي‌خوابي علت مهمتري داشته که مي‌تواند ناشي از مشکلات فيزيکي يا روحي رواني در فرد باشد.کاهو در درمان بي خوابي بسيار مفيد است .
وي گفت:علل ديگر بي‌خوابي مشکلاتي از قبيل سوء‌هاضمه،آسم،تنگي نفس يا کاهش قند خون است.مصرف الکل به مقدار زياد و همچنين استفاده از برخي داروها از عوامل ديگر بي‌خوابي است.
اين متخصص تغذيه گفت : قبل از درمان بي‌خوابي بايد مسائلي از قبيل مشکلات تيروئيد،وجود افسردگي،ديابت،عفونت و سطح هموگلوبين خون بررسي شود،چرا که وجود هريک از اين عوامل مي‌تواند منجر به ايجاد بي‌خوابي شود.
صفوي گفت: تغذيه نقش عمده‌اي در درمان و پيشگيري از بي‌خوابي دارد.زمان مصرف انواع مختلف مواد غذايي نيز حائز اهميت است.انواع نان،ماکاروني،سيب زميني و برنج حاوي مقادير بالايي کربوهيدرات است که در بدن،به آرامي هضم و سوخته مي‌شود. يک عصرانه حاوي مقادير بالايي از کربوهيدرات و مقادير کم پروتئين مي‌تواند فرد را براي داشتن خواب مناسب شبانه آماده کند.
وي افزود:موز، انجير، خرما و گوشت بوقلمون حاوي مقادير بالايي اسيد آمينه تريپتوفان هستند.تريپتوفان در بدن به سروتونين تبديل مي‌شود که ترکيب اخير منجر به حالت خواب آلودگي در فرد مي‌شود.شير نيز مقادير مناسبي تريپتوفان دارد.همچنين ماست حاوي سروتونين است.به همين علت مصرف هريک از اين مواد غذايي، ساعاتي قبل از خواب شبانه توصيه مي‌شود.
اين متخصص تغذيه گفت: گوشت و شير کم‌چرب نيز حاوي مقدار کافي ويتامين ? B هستند.وجود اين ويتامين براي سنتز سروتونين در مغز لازم است.انواع ماهي‌هاي چرب مانند ماهي سالمون و ساردين و همچنين تخمه کدو و تخم کتان نيز به دليل داشتن اسيدهاي چرب امگا ? براي پيشگيري از بي‌خوابي بسيار موثر هستند.تخمه آفتابگردان و کنجد نيز داراي اسيدهاي چرب امگا ? بوده،که اين نوع اسيد چرب نقش عمده‌اي در سنتز مواد شيميايي در مغز دارد.
 
گردآوري: گروه سلامت سيمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع:jamejamonline.ir

 

 

 
سبزي ضد صرع و سکته قلبي

 

 
سبزي بسيار پر خاصيت در ميان سبزيجات وجود دارد که يکي از خاصيت هاي آن …
 
اما هيچ مي‌دانستيد بادمجان گياهي ضد بيماري صرع هم هست.متخصصان تعذيه مي‌گويند بادمجان داراي ماده‌اي ضد‌تشنج است و براي درمان بيماران مصروع اثر شفابخش دارد.
از اين گذشته بادمجان مدر و ضد يبوست است و به خاطر دارا بودن آهن براي درمان کم‌خوني نيز موثرو مفيد  است.اين سبزي همچنين رگ‌هاي گرفته را باز و خطر سکته‌ قلبي را برطرف مي‌کند.بادمجان به دليل کالري کم،خوراک خوبي براي کساني است که مي‌خواهند وزن خود را کاهش دهند، البته به شرط اين‌که آن را در روغن سرخ نکنند.
آب زرد رنگي که هنگام نمک زدن بادمجان به‌ دست مي‌آيد،داروي خوبي براي کساني است که دستشان زياد عرق مي‌کند.آنها مي‌توانند دست خود را روزي دو بار با آب بادمجان بشويند.
 
گردآوري: گروه سلامت سيمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع:jamejamonline.ir

 

 

 

سبزي آرامش بخش و ضد تشنگي
 

 
يکي از سبزي‌هاي بهاره است که از ساليان پيش به منظور آرامش اعصاب و درمان سر درد استفاده مي شده به علاوه داراي خواص ديگري چون رفع تشنگي نيز است.
 
به افراد مبتلا به آبله توصيه مي‌شود؛آب گشنيز را به دور چشم‌هايشان بمالند تا ميکروب آبله به چشم‌ها سرايت نکند.
زکرياي رازي، گشنيز را براي آرام کردن سردرد و رفع تشنگي تجويز مي‌کرد.از فرآورده‌هاي گشنيز که در بازار موجود است مي‌توان به قرص سي لاکس، پودر ملين، پودر کارميناتيف، پودر آنامين و پودر تخم گشنيز اشاره نمود.
 
خاصيت‌هاي اين سبزي عبارتند از:
*  آب گشنيز خواب آور است.براي اين منظور، بايد ?? گرم از آب گشنيز خام را همراه با شکر خورد، مصرف بيش از اين مقدار باعث سستي مي‌شود.
 
*  تخم گشنيز شير مادران شيرده را زياد مي‌کند.
 
*  گشنيز اثر ضد گرفتگي (اسپاسم) و ضد نفخ دارد و از آن در پيشگيري و کاهش دل پيچه استفاده مي‌شود.
 
*  جوشانده گشنيز،اعصاب را تسکين مي‌دهد.
 
* جوشانده گشنيز براي باز شدن صدا و درمان گلو درد و سرماخوردگي مفيد است.
 
*  از روغن گشنيز،پمادهاي تسکين دهنده براي دردهاي رماتيسم عضلاني و مفصلي تهيه مي‌شود.
 
*  گشنيز اشتها آور و هضم کننده غذاست.
 
*  گشنيز تازه،تشنگي را برطرف مي‌کند.
 
*  جويدن تخم گشنيز براي تسکين درد دندان مفيد است.
در نظر داشته باشيد که مصرف به اندازه گشنيز هيچ ضرري ندارد،ولي مصرف بيش از حد آن باعث حالت سستي توام با خستگي شديد مي‌شود و ممکن است  به خواب عميق، گنگي و بي‌حسي بي‌انجامد.
 
گردآوري: گروه سلامت سيمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع:isna.ir

 

 

 

تحملتان کم است،از اين سبزي بخوريد

 

 
 
پژوهشگران به تازگي دريافته اند که مصرف آب اين سبزي،تاثير بسيار زيادي بر افراد کم طاقت دارد.
 
پژوهشگران به تازگي دريافته‌اند که مصرف آب چغندر مي‌تواند طاقت و توان ورزشکاران را افزايش دهد.
براساس يک پژوهش جديد يک ليوان آب چغندر با کاهش مقدار اکسيژن مورد احتياج در طول تمرينات بدني و ورزش کردن،ميزان تحمل و طاقت بدن را زيادتر  مي‌کند.
محققان دو گروه را در اين پژوهش بررسي کردند.به يک گروه آب چغندر و به گروه کنترل نوشيدني ديگري دادند.در پايان آزمايشات معلوم شد؛گروهي که آب چغندر نوشيده بودند با همان شدت تمرينات، ?? درصد بيشتر از گروه کنترل به تمرينات خود ادامه دادند و توانستند به راحتي اين زمان طولاني‌تر را ورزش کنند.شرح اين تحقيق در مجله «فيزيولوژي کاربردي» منتشر شده است.
محققان مي‌گويند:هرچند اين شيوه براي ورزشکاران مفيد است اما ممکن است هم چنين براي مبتلايان به بيماري‌هاي قلبي – عروقي،تنفسي و متابوليک و نيز براي افراد سالمند سودمند و مفيد باشد. اين پژوهش از سوي محققان دانشگاه اکستر در انگليس صورت  گرفته است.
 
گردآوري: گروه سلامت سيمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع:isna.ir

 

 

 

 
روشي طبيعي براي دستيابي به آرامش

 

 
 
ريکي (Rei-Ki) يک روش طبيعي براي دستيابي به آگاهي و آرامش و نيز يک تکنيک درماني مي‌باشد که در آن انرژي شفابخش از طريق…
 
 
ريکي (Rei-Ki) يک روش طبيعي براي دستيابي به آگاهي و آرامش و نيز يک تکنيک درماني مي‌باشد که در آن انرژي شفابخش از طريق دستها به بدن و حوزه انرژي خود فرد و يا به شخصي که دريافت کننده معالجه مي‌باشد هدايت مي‌شود. ريکي از نظر احساسي و معنوي در بدن تعادل بوجود مي اورد  و اين قابليت باعث  مي‌شود که بدن به صورت طبيعي بتواند خود را درمان کند.

نام ريکي در اصل ژاپني مي‌باشد و مشتق از دو کلمه ري (Rei) به معني آگاهي و انرژي کيهاني و کي (Ki) به معني آگاهي و انرژي فردي است. که در واقع همان انرژي حياتي و معادل چي (Chi) در پزشکي سنتي چين يا پرانا در طب سنتي هند (آيورودا) است. کساني که از ريکي استفاده مي‌کنند مي‌پندارند که اين انرژي، بطور آگاهانه بر تمام سطوح زندگي تاثير مي‌گذارد و بدين ترتيب، جنبه‌اي کل نگر دارد.
 
تاريخچه ريکي چيست؟
خاستگاه و سرچشمه ريکي هنوز کاملا معلوم نيست ولي اينگونه استنباط مي‌شود که از تجارب درماني مربوط به راهبان قديمي در تبت سرچشمه گرفته است. ريکي در سالهاي اوليه قرن بيستم در ژاپن توسط استاد ميکائو اسوئي – اديب روحاني و مدرسي که علم شفا را درژاپن و تبت آموخته بود- معرفي شد.

درمان ريکي به عنوان سبک اسويي نامگزاري  شد و بسط و گسترش پيدا کرد و در حاب حاضر  به وسيله جمع کثيري به عنوان پايه و اساس معالجات انرژي در نظر گرفته شده است. سيستم اسويي در سال ???? توسط خانم هاوايو تاکاتا ( ژاپني – آمريکايي) که  استادي ريکي را از يکي از شاگردان استاد اسويي به نام دکتر هاياشي دريافت کرده بود به هاوايي برده شد. پس از تدريس ريکي براي چند سال او اين شيوه دستيابي به تعادل را را در سال ???? در قاره آمريکا گسترش داد.
 

 

يک جلسه درماني ريکي به چه صورت است؟

 

 
طرفداران ريکي بر اين عقيده‌اند که وقتي ” کي ” شخصي مسدود مي‌گردد، بيماري مي‌تواند پيشرفت کند. هنگامي که شخص ريکي دهنده دستان خود را به آرامي بر روي بدن شخص يا بافاصله از بدن او قرار مي‌دهد، کمک مي‌کند تا انسدادهاي انرژي حياتي برطرف شده و به انرژي شفابخش اجازه داده شود تا آزادانه در بدن شخص حرکت کند. تعدادي از محققين معتقدند که اين حالت عميق آرامش و تمدد اعصاب در حين و بعد از جلسه ريکي مربوط به رهاسازي آندروفينها (واسطه شيميائي طبيعي ضد درد) در بدن مي‌باشد.

کساني که تحت معالجه با ريکي هستند اظهار مي‌کنند که ريکي ذهن را پاک و شفاف و حواس مربوط به آگاهي را قويتر  مي‌کند. همچنين با کمک کردن به افراد براي آزاد سازي احساسات محصور شده باعث آزادسازي استرسي مي‌شود که خود دليل  بيماري بوده است. 
 
دريافت ريکي موجب حسي لطيف و آرامش‌بخش مي‌شود (بسياري از افراد حتي در زمان دريافت ريکي به خواب مي‌روند). از آنجا که ريکي در اصل يک رويکرد تعادل‌بخشي معنوي است، شايد پيش از آغاز جلسه، شخص ارائه دهنده ريکي ترجيح دهد که مدتي را در سکوت و مديتيشن بگذراند و در مورد اين جريان سيال کيهاني که به سمت فرد انتقال مي‌يابد تفکر کند.  فرايند ايجاد تعادل و آرامش، به صورت دو طرفه هم براي ارائه دهنده ريکي و هم براي گيرنده ريکي قابل لمس است و معالجه‌گر اغلب بعد از جلسه احساس شارژ شدن و همچنين شادابي در خود دارد.
 
معمولا در خلال انجام ريکي لباس کامل مي‌پوشيد و در يک اتاق راحت و گرم بر روي صندلي يا تخت ماساژ قرار مي‌گيريد. شايد شخص درمانگر در ابتدا با حرکت دست در فاصله چند سانتي متري، بدن شما را اسکن کند تا از محل دقيق نقاط انسداد انرژي آگاه شود. يک درمانگر خوب کسي است که به آساني با احساس دستهايش (احساس گرما يا ضربان) در هنگام قرار گرفتن در محل‌هاي انسداد، آنها را تشخيص بدهد. هر نقطه‌اي که در آن انسداد انرژي باشد محل تمرکز درمان مي‌باشد.
 
       
 
خواه انسداد انرژي موجود باشد يا نباشد، درمانگر به آهستگي و با اسلوبي خاص با نگاه داشتن دست بر روي نقاط مختلف بدن شامل سر و گردن، گلو، قفسه سينه ،شکم ، پاها و پشت تنه کار درمان را آغاز مي‌کند. اين لمس ملايم و يا نگهداشتن دست با فاصله از بدن بيمار در هر نقطه از ? تا ? دقيقه (براي نقاط داراي اشکال حتي گاهي تا ?? دقيقه) تا ماداميکه انرژي جاري است نگهداشته مي‌شود.
 
ريکي نبايد به عنوان يک روش جايگزين طب رايج استفاده شود. به هر صورت تعداد زيادي از درمانگران و بيماران اين معالجه را يک درمان الحاقي موثر براي رهايي ازدرد و بيماريهاي مزمن يافته‌اند. يک مطالعه کوتاه  نشان داده است که ريکي يک درمان کمکي موثر براي کاهش درد با تاثيري مشابه با مواد تسکين دهنده درد شبه مخدر مي‌باشد.

به علت اينکه درمان بدون لمس  هم در ريکي انجام مي‌شود، در مواردي که لمس بدن بيمار ممکن است دردآور باشد (مانند سوختگي‌هاي شديد يا مرحله بهبود بعد از جراحي ) يا بنا به ملاحظات شرعي از تماس دست با بدن فرد دريافت کننده ريکي بايد پرهيز شود، ريکي مي‌تواند بسيار کمک کننده باشد.

با پاکسازي محل‌هاي دچار انسداد و کمک به اينکه شخص احساس کند که قويتر، پر انرژي‌تر و آرامتر شده است مي‌توانيم شخص را از فشارهاي عصبي و ديگر مشکلات رواني رها کنيم. همينطور  مشخص شده که براي کاهش فشار رواني بيماراني که در حال معالجه بيماريهاي سرطان و ايدز هستند، بسيار موثر مي‌باشد.

 

 

ميزان تاثير ريکي در بهبود سلامت افراد تا چه حد است؟

 

 

تجربيات متعدد درمانگران ريکي و افرادي که دريافت کننده انرژي ريکي بوده‌اند در سراسر جهان، گوياي اين واقعيت است که ريکي ظرف مدت چند دقيقه باعث  آرامش عميق و سريع، رهائي الگوهاي فکري نامتعادل، احساس شادابي و سرزندگي، رفع خستگي، تمايل به ابراز احساسات سرکوب شده دروني نظير بغض و گريه (و متعاقب آن احساس سبکي)، احساس رهائي، وانهادگي و کاهش درد مي‌گردد و همراه بودن آن چه به صورت تمرينات روزانه خود درماني و چه بصورت دريافت ريکي از کانال (درمانگر) ريکي، موجب آرامش پايدار، بهبود روابط بين فرد و اطرافيان، افزايش ايمان به خداوند و تسليم به مشيت الهي و قوانين طبيعت، تحريک نيروي عشق انساني و منبع عظيم شفا در درون انسان مي‌شود. 
 
       
 
تاثير ريکي بر انسان، تاثيري کل نگر و همه جانبه است. بدين معنا که نه تنها بر جسم، بلکه بر ذهن و روان و احساسات و روح بشر نيز تاثير مي گذارد . ريکي نه تنها شيوه‌اي از شفاي طبيعي، که مهمتر از آن، راهي براي شناخت عميقتر خويش و جهان هستي براي نزديکتر شدن به خداوند است.
 
با استناد به صدها و بلکه هزاران تجربه و نمونه بارز در سراسر جهان، ريکي بدون دخالت در آموزه‌هاي ديني انسانها، باورهاي ديني مردم دنيا را در چند دهه گذشته قويتر نموده است و عليرغم ساده بودن آموزه‌هايش، انسان را به سوي تعادل، تواضع، آرامش و زندگي با تکيه بر نيروي لايزال عشق الهي هدايت ميکند  و انسان بي‌پشتوانه و بيمار را به انساني سالم و متعادل، با ايمان و پذيراي هر دين و آئين آسماني که دارد مبدل مي کند.
 
در درمان با شيوه ريکي به چه نکاتي بايد توجه داشت؟

 

ريکي براي هر مشکل سلامتي به عنوان درمان مقدماتي پيشنهاد نمي‌شود و ترجيحا درمان متمم و مکمل براي اقدامات پزشکي رايج و معالجات قبلي که انجام شده است مي‌باشد.

ريکي براي درمان شکستگي استخوان؛ دردهاي حاد يا هر وضعيتي که کمکهاي فوري را طلب مي‌کند به عنوان تنها درمان پيشنهاد نمي‌شود بلکه بهتر است به موازات مراجعه به پزشک صورت بگيرد. يک درمانگر ريکي متعهد و راستين، به هيچ عنوان بيمار خود را از جستجوي پزشک براي درمان منع و دلسرد  نمي‌کند.

گردآوري: گروه سلامت سيمرغ
www. seemorgh. com/health
منبع:
cam.ir

 

 


 ريلکسيشن(تمدد اعصاب)

 

 

 
 
اولين قدم در يوگا يادگيري آرامش دادن به ذهن و جسم است.در اينجا مي اموزيم که چرا ريلکسيشن در تمرين يوگا ضروري است و تکنيکهاي مختلف ريلکسيشن را ياد مي گيريم که ….

 

اولين قدم در يوگا يادگيري آرامش دادن به ذهن و جسم است.در اينجا ياد مي گيريم که چرا ريلکسيشن در تمرين يوگا ضروري و لازم  است و تکنيکهاي مختلف ريلکسيشن را مي اموزيم  که چگونه جسم و روح را آرامش مي دهند. در اينجا با ريلکسيشن (تمدد اعصاب ) که بخش ضروري يوگا است آشنا مي شويم.براي تمدد اعصاب بايد از نظر روحي،فيزيکي و جسمي آماده شويم. براي آرامش دادن به جسم شما مي توانيد از ساواشانا (جسد) استفاده کنيد.در اين حرکت روي زمين دراز مي کشيم و هر قسمت بدن را ابتدا منقبض کرده و سپس رها مي سازيم.اين عمل را Tense و Relax  مي گوييم.تا زمانيکه بدن خود را منقبض نکرده باشيم متوجه آرامش بوجود آمده بعد از آن نمي شويم.
به مرور زمان با انجام اين عمل ذهن به ماهيچه ها ياد مي دهد که منقبض شوند و به شما تلقين مي شود که آنها را رها کنيد.با تمرينهاي روزانه کم کم ياد مي گيريد که ذهن ناخودآگاه خود را براي کنترل ماهيچه هاي غير ارادي نظير قلب ، سيستم گوارش و باقي ارگانها نيز بکار ببريم.

 

 
حرکت جسد
حرکت جسد از شکم
روي شکم دراز بکشيد، پاها از هم فاصله داشته باشند و انگشتان شصت پا با هم تماس داشته  و پاشنه هاي پا در جهت مخالف باشند.سر را روي دستانتان بگذاريد .بدن را بکشيد و عمل Tense و Relax را انجام دهيد.با هر دم احساس مي کنيد که در زمين فرو مي رويد. اين حرکت را بعد از هر آسانا که بر روي شکم تاثير دارد (کبري و …) انجام دهيد و به تناوب سر را سمت راست و چپ قرار دهيد.
 
حرکت جسد از پشت
به پشت دراز بکشيد و دستها و پاها را از بدن جدا کرده و با فاصله روي زمين قرار بدهيد.کف دستها رو به بالا.زانوها و انگشتان پا به سمت بيرون بچرخند.چشمان خود را ببنديد و چند  عميق نفس بکشيد.
 
 
 
تنفس شکمي
براي اينکه از تنفس صحيح خود آگاه شويد دستان خود را روي شکم بگذاريد و انگشتانتان را در هم حلقه کنيد . با دم صحيح دستها بايد از هم جدا شوند و شکم بالا بيايد.

 
 
 ريلکسيشن آخر
تمرينات يوگا به شما کمک مي کند تا بدن خود را بهتر بشناسيد،انقباضات آن را متوجه شويد و آنها را رها سازيد.در آخر هر جلسه يوگا حداقل ?? دقيقه را به ساواشانا اختصاص دهيد.در اين زمان شما هر قسمت از بدن را منقبض کرده  و سپس رها کنيد .اين حرکت را از پاها شروع کرده و کم کم به قسمتهاي بالاتر بياييد.سپس ذهن را به اندامهاي بدن بفرستيد و به آنها توجه نماييد.کم کم در سکوت ذهن غرق مي شويد. براي اينکه به  ذهن خود آگاه خود برگرديد به آرامي انگشتان دست و پا را حرکت دهيد. نفس عميق بکشيد و همراه  بازدم به يک سو غلتيده و بنشينيد.
پاها
پاي راست را بلندکنيد  ،انگشتان پا را به جلو بکشيد چند لحظه نگه داريد سپس آن  را رها سازيد. اين حرکت را روي پاي ديگر نيز انجام دهيد.
دستها و بازوها
دست راست را بلند کنيد، انگشتانتان را مشت نماييد سپس رها سازيد.با دست ديگر نيز اين حرکت را انجام دهيد.
لگن
لگن را منقبض کرده ، باسن  را بالا بياوريد و نگه داريد. بدن خود  را ازاد کنيد.

 

قفسه سينه
قفسه سينه و کمر خود را منقبض کنيد و از زمين بلند کنيد.سپس قفسه سينه را ازاد کنيد.

 

شانه ها
شانه ها را به گوشهايتان نزديک کنيد.آنها را رها کنيد.دستها را کنار بدن قرار دهيد و ازاد کنيد.

 
 
سر
چانه را جمع کنيد و سر را به آرامي از يک سمت به سمت ديگر بچرخانيد.سر را وسط قرار دهيد و آن را ازاد کنيد.
 

 

 بعد از اينکه اين حرکات را انجام داديد ، با چشم ذهن بصورت ذهني حرکات را مرور نماييد.از پايين بدن به بالا شروع کنيد به عنوان مثال در ذهن بگوييد:پاهايم را منقبض مي کنم ، حالا ازاد  مي کنم.دستهايم را منقبض مي کنم ، ازاد مي کنم و …..و همينطور اعضاء  و  ارگانهاي دروني را نيز بصورت ذهني منقبض کرده و رها و ازاد مي کنيم.با هر دم احساس مي کنيد که امواجي از اکسيژن وارد پاهايتان مي شود . با هر بازدم احساس مي کنيد که همه انقباضات از بدن شما خارج مي شود.ذهن خود را آرام کنيد .
 
تهيه و ترجمه: گروه سلامت سيمرغ ـ مهرنوش نصوري
 
www.seemorgh.com/health
اختصاصي سيمرغ

 

 

 

 
آرام باشيد تا به زوال عقل دچار نشويد

 

 

 

 
مطالعات جديد حاکي از آن است که افراد آرام کمتر از سايرين به بيماري هاي زوال عقلي مانند آلزايمر دچار مي شوند.

محققان طي تحقيقاتي که نتايج آن در مجله نورولوژي منتشر شده از ??? سالمند براي پر کردن پرسشنامه‌هاي شخصيتي سوال کردند.

اين نتايج نشان مي دهد: افرادي که آرام و ساکت تر هستند طي ? سال دوره اين مطالعه ?? درصد کمتر از سايرين در معرض خطر ابتلا به زوال عقل هستند.

پرسشنامه شخصيتي استفاده شده در اين مطالعه ميزان نوروتيسم (حالتي که فرد طي آن به راحتي مضطرب مي‌شود و از کوره در مي‌رود) و علاقه به آغاز صحبت با ديگران را اندازه گيري مي‌کرد.

افرادي که به راحتي دچار اضطراب و پريشاني نمي شدند، آرام بودند و از خودشان احساس رضايت داشتند در حاليکه آنهايي که خيلي سريع عصباني مي‌شدند، از لحاظ روحي هم ناپايدار و افرادي منفي‌گرا و عصبي بودند.

اين مطالعه که افراد ?? بالاي سال را مورد بررسي قرار داده نشان مي دهد: سالمنداني که از لحاظ اجتماعي غيرفعال اما آرام و ريلکس هستند ?? درصد کمتر از سالمنداني که خود را از جامعه جدا کرده‌اند و عصبي هستند به زوال عقل مبتلا مي‌شوند.

لازم بذکر است بر اساس آخرين آمار هم اکنون ??? هزار مبتلا به زوال عقل در انگليس وجود دارد که تخمين زده مي‌شود اين رقم تا سال ???? به بيش از يک ميليون نفر برسد.
 
گردآوري: گروه سلامت سيمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع: tums.isna.ir

 

 
 

گياه خواري مطلق مي‌تواند باعث تحليل رفتن مغز شود

 

 
دانشمندان به تازگي دريافته اند که گياه خواري مطلق مي تواند باعث تحليل رفتن و کوچک شدن مغز شود.
دانشمندان مي گويند گياه خواري براي مغز بد است و افرادي که هرگز گوشت نمي خورند ? برابر بيشتر در معرض خطر تحليل رفتن مغز هستند.

آنها گفته اند گياه خواران بيشترين گروه آسيب پذير از اين حيث هستند چرا که گوشت به ويژه جگر، شير و ماهي بهترين منابع ويتامين هستند.

همچنين کمبود ويتامين B?? مي تواند باعث بروز کم خوني و التهاب در سيستم عصبي شود عصاره مخمر يکي از معدود گياهان خوراکي است که منبع مناسبي از اين ويتامين
است.

دانشمندان تست هاي حافظه، بررسي ها و اسکن هاي مغزي را روي ??? داوطلب بين ?? تا ?? سال انجام داده‌اند وقتي اين داوطلبان ? سال بعد دوباره تحت آزمايش قرار گرفتند دانشمندان دريافته‌اند افرادي که کمترين مقدار دريافت ويتامين B?? را داشتند بيش از سايرين با مشکل تحليل رفتن مغز مواجه بودند.

گفتني است: زنان در دهه ?? سالي بيش از همه در معرض خطر و تحليل مغزي هستند.
 
گردآوري: گروه سلامت سيمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع: isna.ir

 

 

ويتامين روحيه بخش!؟

 

 
اين ويتامين به ويتامين روحيه بخش معروف است و در تقويت سلول‌هاي مغزي موثر است. اين ويتامين در متابوليسم کربوهيدرات‌هاي…
 
کمبود ويتامين B باعث عصبانيت مي‌شود.
ويتامين B به ويتامين روحيه بخش معروف است و در تقويت سلول‌هاي مغزي موثر است. اين ويتامين در متابوليسم کربوهيدرات‌هاي موجود در مغز نيز نقش دارد.
اين ويتامين در غلات، حبوبات، انواع گوشت بدون چربي، سبزيجات تازه، تخم مرغ و جوانه گندم وجود دارد.
تحقيقات نشان داده است که با مصرف روزانه مقدار کافي از اين ويتامين مي‌توان از بسياري از مشکلات خلقي و ناراحتي‌هاي عصبي جلوگيري  کرد.
 
گردآوري: گروه سلامت سيمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع: isna.ir

 

 
 
اين خوراکي خاصيت ضد پيري دارد

 

 

 

يک کارشناس تغذيه در يزد پيشگيري از سرطان، از بين بردن راديکال‌هاي آزاد، شادابي و طراوت پوست و خاصيت ضد پيري را از خواص گردو عنوان کرد.
يوسف نقيايي اذعان داشت: گردو در گروه مواد غذايي متفرقه و يا در گروه آجيل دسته‌بندي مي‌شود.
وي ادامه داد: معمولا هر يک قاشق سوپ‌خوري گردو معادل ?? گرم وزن دارد که خود يک واحد غذايي محسوب مي‌شود، بنابراين روزانه مصرف ? تا ? واحد غذايي گردو توصيه مي‌شود.
نقيايي در خصوص ترکيبات غذايي اين ماده غذايي بيان کرد: هر يک صد گرم گردو داراي ?? گرم کربوهيدرات، ?? گرم پروتئين، ?? درصد چربي غيراشباع،‌ ??? کيلوکالري انرژي، ? گرم فيبرغذايي، ??? ميلي گرم فسفر، ?/? ميلي گرم آهن، ??? ميلي گرم پتاسيم و ?? ميلي گرم ويتامين E است.
وي با اشاره به کربوهيدرات موجود در مغز گردو اضافه کرد:‌ کربوهيدرات موجود در گردو بصورت قند پيچيده است که قند خون را به سرعت افزايش نمي‌دهد.
اين کارشناس تغذيه با بيان اينکه چربي در مغز گردو از نوع اسيد چرب غيراشباع است، ذکر  کرد: اسيدهاي چرب موجود در گردو از اسيدهاي چرب مفيد و مناسب و گياهي است که مي‌تواند در تنظيم کلسترول بدن نقش داشته باشد.
وي افزود : گردو با دارا بودن ?? ميلي گرم ويتامين E در هر يک صد گرم، نقش آنتي اکسيداني بسيار قوي در بدن ايفا مي‌کند.
نقيايي پيشگيري از سرطان، از بين بردن راديکال‌هاي آزاد، شادابي و طراوت پوست و خاصيت ضد پيري را از خواص گردو بر شمرد.
اين کارشناس تغذيه در پايان توصيه کرد؛ کودکان و نوجوانان در حال رشد گردو را جايگزين تنقلات،‌ چيپس و پفک نمايند.

گردآوري: گروه سلامت سيمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع: isna.ir

 

 

 

 
مغز به کداميک سريعتر پاسخ مي دهد: شادي يا غم؟

 

 

 
آيا مي دانيد مغزتان در چه شرايطي به سيگنالهاي محيطي سريعتر پاسخ مي دهد،هنگامي که شاد هستيد يا غمگين ؟
 
پژوهشگران اسپانيايي دريافتند که مغز انسان نسبت به سيگنالهاي مثبت صورتهاي شاد در مراودات اجتماعي سريعتر از سيگنالهاي منفي ناشي از اندوه واکنش نشان مي دهد.تحقيقات گذشته نشان مي داد که مغز انسان تنها پس از ??? هزارم ثانيه بعد از مشاهده صورت افراد در مراودات اجتماعي نسبت به مردم يک برداشت اوليه مي کند.
اکنون محققان دانشگاه بارسلونا با بررسي ?? دانشجوي رشته روانشناسي،تفاوتهاي ميان نيمکره هاي مغزي آنها را در درک سيگنالهاي مثبت و منفي صورت افراد ديگر بررسي  کردند.در اين آزمايش از تکنيک “ميدان بينايي تفکيک شده” استفاده شد.نتايج اين تحقيقات که در نشريه علمي Laterality منتشر شده است نشان مي دهد که نيمکره راست در فرايندهاي احساسي بهتر عمل مي کند و در اين عملکرد،فرايندهاي شادي و صورتهاي شگفت زده را بهتر از صورتهاي غمگين و يا وحشتزده درک مي کند.
به ادعاي  اين محققان،بيانات مثبت بسيار سريعتر و دقيقتر از بيانات منفي درک مي شوند بنابراين در مغز شادي و شگفت زدگي سريعتر از ترس و ناراحتي پردازش مي شوند.
 
گردآوري: گروه سلامت سيمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع:jamejamonline.ir

 

 
 
?? راه کنار آمدن با غم و اندوه مرگ

 

 

پذيرش احسا‌س‌تان: غم، اندوه، اشک، احساس تهي شدن و غيره موضوعي طبيعي است.
سعي نکنيد تا عواطف و احساسات‌تان همچون خشم، گناه، نااميدي يا درد را انکار کنيد.
اجازه بدهيد که سايرين به شما کمک کنند: با غذا آوردن براي شما، مراقبت کردن، برطرف کردن نيازهاي روزمره‌تان، …
احساسات‌تان را از طريق اشک‌، صحبت با سايرين و… ابراز کنيد.
احساس نکنيد که شما بايد قوي و شجاع و آرام باشيد، اگر چه اين حق را داريد.
روزها را همان‌گونه که هستند بپذيريد و آماده مواجهه با آينده باشيد.
به خودتان، فرصت و زمان بدهيد تا دردها، درمان و زخم‌ها، التيام يابند.
مراسم بزرگداشت را فراموش نکنيد.
فکر نکنيد، حق نداريد ناراحت باشيد بلکه  سوگواري، امري طبيعي است.
 
در پي  مشورت‌هاي تخصصي باشيد البته اگر هنوز پس از شش ماه، ناراحتي و غصه‌تان رفع نشده. موارد درماني مي‌تواند کاملا موثر بوده و از مشکلات روان‌شناختي آتي پيشگيري کند.
 
گردآوري: گروه سلامت سيمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع: salamatiran.com

 

 

 

خشم‌تان را مهار کنيد

 

 
 
انجمن روانشناسي آمريکا براي افرادي که بيش از حد عصباني مي‌شوند، توصيه‌هايي دارد:
• يک نفس عميق و طولاني بکشيد، تا احساس کنيد که هوا قفسه سينه‌تان را پر مي‌کند.
• با انجام ورزش سبک يا تمرينات کششي، يا حرکات ملايم يوگا به خودتان آرامش دهيد.
• چشم‌هاي‌تان را ببنديد و چيزي را که براي‌تان آرامش‌بخش، لذت‌بخش و خوشايند باشد، تجسم کنيد.
• به آرامي زير لب‌تان جمله‌اي که براي‌تان آرامش‌بخش است،‌ مثلا “سخت نگيريد”، را تکرار کنيد.
 
گردآوري: گروه سلامت سيمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع: hamshahrionline.ir

 

 

شيوه اي موثرتر از داروهاي ضد اضطراب!
 

 
 
 
مطالعات متعدد نشان‌داده‌اند که ورزش مرتب تاثيرات تسکين‌دهنده و آرامبخشي دارد که‌اضطراب را کاهش مي‌دهد.
توجه داشته باشيد که در اولين باري که شروع به ورزش کردن مي‌کنيد اضطراب شما کمي‌افزايش مي‌يابد. اما وقتي به ورزش کردن ادامه مي‌دهيد، اضطراب ثابت مي‌ماند و ??- ? دقيقه پس از پايان ورزش مانند بيشتر افرادي که ورزش مي‌کنند احساس آرامش بيشتر و اضطراب کمتري نسبت به زمان پيش از ورزش خواهيد داشت.
اين کاهش اضطراب در اثر ورزش، حتي بيش از تاثير برخي از داروهاي ضد اضطراب است. اين تاثير کاملاً ثابت شده‌است.
در مورد اضطراب، ورزش يک درمان کوتاه مدت محسوب مي شود  . آرامشي که‌از ورزش کردن حاصل مي‌شود تقريبا ? ساعت دوام دارد.
 ?? ساعت پس از ورزش، اضطراب به ميزان قبلي خود باز مي‌گردد. بنابراين اگر از اضطراب مزمن رنج مي‌بريد، بايد به صورت مرتب و روزانه ورزش کنيد تا تاثير آن را ببينيد و يا اگر در طول روز با عواملي مواجه مي‌شويد که شما را مضطرب مي‌کنند،

مي‌توانيد صبحها قبل از شروع کار روزانه ورزش کنيد.  به عبارت بهتر مي‌توانيد زمان ورزش را طوري انتخاب کنيد که در زماني که بيشترين اضطراب را داريد بيشترين تاثير را داشته باشد.
 برخي مطالعات بيان مي‌کنند که بيشترين تاثير ورزش در کاهش اضطراب زماني است که ورزش نسبتاً شديد باشد اما به حدي که موجب خستگي و فرسودگي فرد نشود . در اين صورت بيشترين تاثير آرامبخشي از ورزش بدست مي ايد .
برخي مطالعات ديگر نيز نشان مي‌دهند که ورزش سبک، مانند پياده‌روي يا شنا نيز، همانند ورزشهاي شديدتر مانند جاگينگ، اضطراب را کاهش مي‌دهند.
ورزشهايي مانند گلف، تنيس، هندبال، دوچرخه‌سواري و ساير ورزشها نيز به‌آرامش يافتن افراد کمک مي‌کنند.
يک ورزش انتخاب کنيد و نوع و شدت ورزشي که براي شما مناسب است را مشخص کنيد.
اگر علائم اضطراب شما به نوعي است که مشکلات گوارشي، تعريق، تپش قلب و علائم بدني اضطراب را داريد به‌احتمال زياد از ورزش و فعاليت بدني سود بسيار خواهيد برد.
اگر اضطراب شما در اثر عوامل رواني ايجاد شده باشد و علائمي‌ مانند نگراني و دلواپسي، اختلال در تمرکز و افکار مداخله‌گر داشته باشيد، احتمالا ورزشهاي ذهني مانند مديتيشن، تجسم درماني، يا ساير روشهاي آسوده‌سازي ذهني براي شما مفيدترو بهتر  هستند

 

 

 

.
آيا ورزش هميشه‌اضطراب را کاهش مي‌دهد؟

 

 

 

 

 اگرچه ورزش تاثيرات رواني مثبتي دارد اما در برخي شرايط ممکن است منجر به تشديد مشکلات رواني شود. براي مثال فردي که مرتب ورزش مي‌کند اگر به علتي مثلاً به علت  آسيب‌ديدگي نتواند به ورزش ادامه دهد ممکن است دچار اضطراب يا افسردگي شود. در  چنين شرايطي ورزش کردن مي‌تواند شرايط فرد را بدتر کند.
همچنين ممکن است برخي افراد در ورزش کردن زياده‌روي کنند و دچار خستگي و فرسودگي شوند. اين وضعيت با اضطراب، افسردگي، بي‌خوابي، و کاهش علاقه به کارهاي روزانه و زندگي فردي مشخص مي‌شود. ورزشکاراني مانند شناگران و دوندگان استقامتي که رقابتهاي سنگين دارند بيشتر در معرض چنين شرايطي قرار دارند . اگر ورزشکار هستيد و در شرايط سنگين و حرفه‌اي ورزش مي‌کنيد و دچار چنين علائمي‌هستيد، برنامه‌هاي خود را کمي‌سبکتر کنيد.
حرف آخر:
براي اينکه ورزش تاثير خوبي داشته‌باشد، حداقل سه بار در هفته به مدت بيست دقيقه ورزش کنيد. پيش از آغاز هر برنامه‌ي ورزشي با پزشک خود مشورت کنيد تا مطمئن شويد که‌اين نوع ورزش براي شما مناسب است. فعاليتي را انتخاب کنيد که‌از آن لذت ببريد و انجام آن براي شما راحت باشد. اين ورزش بايد در برنامه‌ي روزانه‌ي شما جايگاه ثابتي داشته‌باشد و مرتباً آن را انجام دهيد.
براي غلبه بر اضطراب و استرس يوگا و تاي چي چوان ورزشهاي مناسبي هستند.
 
گردآوري: گروه سلامت سيمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع: hamshahrionline.ir

 

 

 

با خودت قشنگ‌تر حرف بزن
 

 

 

همه ما گاهي با خود صحبت مي‌کنيم و اين صحبت‌ها در واقع همان افکار مثبت يا منفي است که گاهي آن را با صداي بلند و گاه در ذهن خود مي‌گوييم. اگر حرف‌هاي ما با خودمان مثبت باشد، موجب آرامش بيشتر و کنترل استرس مي‌شود اما اگر منفي باشد موجب شدت  استرس مي‌شود…
به گفته روان‌شناسان اين گفتگوها بازتاب حالات عاطفي ما هستند و اعتماد به نفس، ديدگاه، انرژي، عملکرد و ارتباط با ديگران را تحت تاثير قرار مي‌دهند. پس بهتر است با به کار بردن روش‌هاي زير گفتگوهاي دروني منفي خود را به مثبت تبديل کنيم و از نتايج خوب آن بهره‌مند شويم.
?? بهتر است به جاي اينکه روي مشکل تمرکز کنيد، به راه حل آن فکر کنيد. همه مشکلات راه حل دارند. از خود بپرسيد: «چه‌طور مي‌توانم اين وضعيت را تغيير دهم؟»
?? سعي کنيد اين جمله را که «هر اتفاق بدي يک فاجعه است.» به کار نبريد. واقع بين باشيد و از ترساندن خود دست برداريد، پس بهتر است بگوييد «بله ممکن است به دليل اشتباهات کوچک اتفاق بدي بيفتد اما فاجعه‌اي در کار نيست.»
?? با تصويرسازي ذهني پيشاپيش در مورد خود و ديگران، فرصت شناخت افرادي را که در ذهن خود کليشه کرده‌ايد، از دست ندهيد. بهتر است با خود بگوييد «همه ما انسان‌هايي هستيم با شخصيت‌هايي منحصر به فرد، هر کدام از ما نقاط ضعف و قوتي داريم.»
?? همه بايدها، پيش فرض قوانين و استانداردهاي رفتاري هستند که وجود واقعي ندارند. مثلا شما ملزم به رعايت قوانين رانندگي هستيد اما در هوش شما «بايد» وجود ندارد. پس به جاي اينکه بگوييد «من بايد باهوش‌تر از اين باشم»، بگوييد «من مي‌توانم از اين باهوش‌تر باشم.»
?? «هميشه»، «هرگز» و «هيچ‌» کلماتي مبالغه‌آميز براي نشان دادن واقعيت هستند. پس نگوييد «من هميشه زياد غذا مي‌خورم بنابراين هرگز لاغر نخواهم شد» بهتر است بگوييد: «من اغلب بيش از حد غذا مي‌خورم اما مي‌توانم اين عادت را تغيير دهم»
?? سعي کنيد واقعيت را با سياه و سفيد ديدن تحريف نکنيد. فکر نکنيد که تلاش شما بايد يا به شکست کامل تبديل شود يا به پيروزي کامل. ممکن است بگوييد «يا با ورزش کردن تا روز جمعه دو کيلو لاغر مي‌کنم يا اينکه اصلا ورزش را کنار مي‌گذارم» به جاي اينکه بگوييد: «من مي‌خواهم با ورزش کردن تا روز جمعه دو کيلو لاغر شوم. حتي اگر يک کيلو هم لاغر شوم نشان مي‌دهد که ورزش مفيد بوده است اگر هم همان وزن ماندم با رژيم غذايي و ورزش سعي مي‌کنم خود را لاغرکنم».
?? برچسب‌هاي منفي ابزارهايي هستند که اعتماد به نفس را کاهش مي دهند و پايين مي اورند . مثلا وقتي به خود مي‌گوييد «من احمق هستم» اين تبديل به بخشي از هويت شما مي‌شود و موجب مي‌شود از خود متنفر شويد. به جاي اين به ياد بياوريد که اشخاص تنها مجموعه‌اي از نقايص و اشتباهات نيستند، ممکن است رفتار شما بعضي مواقع اشتباه باشد اما اين به معناي حماقت نيست. پس بگوييد «هر انساني ممکن است اشتباه کند و من هم مثل همه انسان‌ها»
?? وقتي کسي به شما راه حل مناسب و ممکن نشان مي‌دهد، سعي کنيد به آن گوش دهيد و بپذيريد نه اينکه بگوييد بله اما… و هزاران دليل بياوريد که اين راه حل خوب نيست.

گردآوري: گروه سلامت سيمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع: salamatiran.com

 

 

 

 

دارويي شگفت انگيز براي شاد زيستن(?)
 

 

 
آيا رسيدن به شادي هم هدفي همچون ديگر هدف هاي زندگي پرمشغله و پردردسر ماست؟ چطور ممکن است که براي رسيدن به زندگي اي شاد فقط …
 
در يک روز باراني در شهر نيويورک درون تاکسي، Gretchen Rubin 41 ساله از خود پرسيد که در زندگي براي رسيدن به چه چيزي بيش از همه تلاش ميکند. او ميگويد: ناگهان فهميدم که فقط ميخواهم شاد زندگي کنم. لحظه ي عجيبي بود، چون تا آن موقع در اين مورد تفکر نکرده بودم.
 چند سال پيش، اين همسر، مادر و وکيل سابق دادگستري برنامه اي با عنوان «راه شاد زيستن» را شروع کرد تا خط مشي زندگي خود را مورد آزمايش قرار دهد. او روزانه در دفتر خاطراتش مينوشت، شعر ميخواند و هر شب به اتفاق همسرش به رستوران ميرفت. او معتقد است که واقعا با نشاط تر از پيش است.
 به نظر ميرسد همه ميخواهند از اين برنامه استفاده کنند. سعادت و خرسندي همه جا خبرساز است. کتابهاي زيادي در مورد آن به فروش ميرسد. الهام بخش پروژه هاي علمي‌است. باشگاه هاي خنده و کارگاه هاي لذت شناسي را بوجود مي‌آورد. علت چيست؟ همانطور که روانشناسي مثبت گرا نشان داده است، افراد شادتر، موفق ترند. اين افراد خلاق ترند، درآمد بيشتري دارند، دوستان بيشتري دارند، ازدواج هاي بهتري دارند، از لحاظ جسمي‌سالم ترند و بيشتر از همتاهاي کسل خود عمر ميکنند.
 Martin Seligman، داراي مدرک دکترا، ميگويد: دارويي را تصور کنيد که باعث ميشود ? يا ? سال بيشتر عمر کنيد، ?? ميليون تومان در سال درآمد داشته باشيد و علاقه اي به جدا شدن از همسرتان نداشته باشيد. به نظر مي‌آيد که اين دارو همان «شادي» است. وي جنبش روانشناسي مثبت گرا را حدود ?? سال پيش آغاز کرد.
 عده اي ممکن است با خود بگويند: آيا رسيدن به شادي هم هدفي مانند ديگر هدف هاي زندگي پرمشغله و پردردسر ماست؟ چطور ممکن است که براي رسيدن به زندگي اي شاد فقط يک راه براي همه وجود داشته باشد؟ و اگر به اين هدف نرسيديم، به اين معني است که دچار شکست شده ايم؟ برخي «شادي زدگي» را فقط يکي از هوس هاي زودگذر ميدانند. Charles Goodstein، روانپزشک مدرس دانشگاه نيويورک ميگويد: تصور اينکه تغيير رفتار ميتواند خرسندي و شادي را برايتان به وجود بياورد، به همان اندازه که به نظر مي‌آيد، ساختگي و غيرواقعي است.
ولي محققان اين زمينه معتقدند که ميزان نشاط و شادي افراد را ميتوان اندازه گرفت و همينطور  آن را بوجود اورد .

 تهيه و ترجمه: گروه سلامت سيمرغ
اختصاصي سيمرغ  
www.seemorgh.com/health

 

 

 


راهکارهاي طلايي کاهش استرس شغلي

 

 
 

  
محيط اطراف ما همواره در سلامت ما تاثير گذارند. در نظر بگيريد که روزانه ?? ساعت يا بيشتر در محيط کار خود مشغول به کاريد. ساختن يک محيط سالم در فضاي شغلي باعث ايجاد يک زندگي سالم و طو‌لاني مدت در محيط کار مي‌شود.
آرامش دروني در محيط کار
اگر چه نمي‌توان استرسها را به طور کامل از ميان برد  اما مي‌توان آنها را کمتر کرد. در اينجا يک سري راهکارهايي پيشنهاد مي‌شود که مي‌تواند تا حدودي از استرسهاي روزانه شما کم کند:
 آرام باشيد
امري طبيعي است که هر چه سخت‌تر کار کنيد نتيجه بهتري مي‌گيريد با اين وجود به نظر مي‌رسد که تا حدودي اين مسئله که هر چه آرامتر و با آگاهي بيشتر قدم برداريد نتيجه بهتري مي‌گيريد با نظر قبلي تناقض دارد.
براي خود حد و مرز تعيين   کنيد
آيا از کساني هستيد که در محيط کار خود از ديگران کمک مي‌گيريد؟ سعي کنيد که خيلي محترمانه براي خود حد و مرز معيني  تعيين کنيد و به راحتي نه! بگوييد. در ضمن به تقويم خود نگاهي بيندازيد تا مطمئن شويد که بعد از کار بدون بر‌نامه نيستيد. در کلاسهاي مديتيشن شرکت کنيد دوش بگيريد و يا با خواندن کتاب خود را سرگرم کنيد.
 نفس عميق بکشيد
بيشتر کساني که تحت فشار و تنش هستند تنفس سطحي دارند. زماني که نفس عميق مي‌کشيد به طور طبيعي اکسيژن بيشتري را وارد بدن خود مي‌کنيد.
تصميم بگيريد که در طول روز ?? بار نفس عميق بکشيد. اين کار يک دقيقه طول مي‌کشد اما اثرش چندين برابر خواهد بود.
 عوامل طبيعي را وارد محيط کنيد
تا آنجايي که امکان دارد سعي کنيد که نور و هواي تازه وارد محيط کارتان شود. در محيط اطرافتان از گلهاي زيبا و روح نواز که اثر مثبت بر مغز دارند استفاده کنيد. يک دسته گل زيبا حالت شاعرانه به فضا داده و باعث کاهش استرس مي‌شود. تحقيقات نشان داده کساني که در کنار ترتيبي از گلهاي رنگارنگ قرار مي‌گيرند بيشتر از کساني که فقط از برگهاي سبز استفاده مي‌کنند در آرامش به سر مي‌برند.
 ساعتي را به خودتان اختصاص دهيد
از وقتهاي استراحتي که در اختيارتان قرار مي‌دهند استفاده کنيد. بيشتر مردم حتي در زمان استراحت نيز مشغول به کارند انگار که کارشان تمامي ‌ندارد که اين روند در آينده برايشان عواقب خواهد داشت .به ياد داشته باشيد که شما انسانيد نه يک ماشين. حتي يک ماشين هم نياز به استراحت دارد! سعي کنيد به هنگام ظهر ?? دقيقه بخوابيد. اگر فقط ? دقيقه وقت استراحت داريد لحظاتي چشمان خود را روي هم بگذاريد حتي اين چند لحظه هم از استرس شما کم ميکند .
 مديتيشن کنيد
مديتيشن به بدن شما استراحت داده و امواج مغزي را مي‌کاهد. تمرين منظم مديتيشن، تاي‌چي و يوگا باعث کاهش استرس و ايجاد آرامش نه تنها در محيط کار بلکه در طول زندگي نيز مي‌شود.
سر حال باشيد
جنب و جوش باعث تحريک سيستم عصبي مرکزي و فعاليت ذهن شده و باعث کاهش استرس مي‌شود.
•  در وقت استراحت به جاي قهوه از چاي استفاده کنيد. از نوشيدنيها‌يي که انرژي را بالا مي‌برند مثل عشقه، اوکاليپتوس يا زنجفيل بنوشيد.
•  از روشهايي استفاده کنيد تا در طول روز فعاليت داشته باشيد. به جاي آسانسور از پله استفاده کنيد. در هر ساعت ليواني آب خنک بنوشيد. اتومبيل خود را کمي‌ دورتر از محل کار خود پارک کنيد. اين کار تنها باعث افزايش انرژي مي‌گردد.
•  اگر هواي بيرون مساعد است مي‌توانيد ناهار را در محيط باز صرف کنيد يا به قدم زدن بپردازيد. هواي تازه و استراحت يک روز کاري پر انرژي را براي شما به دنبال دارد.
•  سعي کنيد در بين روز از ميان وعده‌هاي مقوي مثل خشکبار و غلات و ميوه يا پروتئين استقاده کنيد که انرژي و کاهش قند خونتان را تامين کنند.
 
تهيه و ترجمه : گروه سلامت سيمرغ
اختصاصي سيمرغ    
www.seemorgh.com/health

 

 

آرامش اعصاب با حمام یخ

 

 

تحریك سرمایی شدید با گرفتن حمام سرد باعث ایجاد تعادل در سیستم عصبی خسته بدن و بهبود روند گردش خون پوستی می گردد. به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاری آلمان، به گفته رئیس بخش روش های درمانی طبیعی كلینیك هوفلند در بادامز آلمان از طریق گرفتن حمام یخ مخاط ها سد بهتری در مقابل ورود عوامل بیماری زا می سازند.

بنابراین گزارش، طی مدت  پنج سال گرفتن حمام یخ در زمستان تعداد سرایت های شدید بیماری 50 درصد كاهش یافت همچنین افرادی كه می خواهند شجاعت رفتن به حمام های یخی را كه به صورت سوراخ هایی در یخ تعبیه شده است پیدا كنند باید آرام آرام شروع كرده و بدن خود رابه این حالت عادت دهند.

این گزارش حاكی است، بدین منظور متخصصان معتقدند در اغاز باید در درجه حرارت زیر صفر داخل آب بروید، این كار را باید از فصل پایین آغاز كرد و بعد به حمام های یخ زمستانی رفت تا بدن به آرامی به كاهش دما عادت كند.

 

پایگاه فرهنگی تفریحی ایران ناز

 

 

 

تهیه و تنظیم: خوش روزگار

http://100raz.com/


 

VN:F [1.9.18_1163]
Rating: 5.6/10 (8 votes cast)
VN:F [1.9.18_1163]
Rating: +4 (from 6 votes)
ارامش اعصاب, 5.6 out of 10 based on 8 ratings
share save 171 16 ارامش اعصاب

دیدگاه خود را بنویسید


 • عمومی

 • دسته‌ها

 • بایگانی

 • تقویم شمسی

  تیر ۱۴۰۳
  ش ی د س چ پ ج
  « تیر    
   1
  ۲۳۴۵۶۷۸
  ۹۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵
  ۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲
  ۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹
  ۳۰۳۱  
 • سایت فورکیا

  4kia.ir