برای آرامش اعصاب چه باید خورد ؟

 

14 ارامش اعصاب

برای آرامش اعصاب، باید از مصرف چه غذاهایی پرهیز کرد؟


 بیماری روحی  ، بیماری‌ای نیست که به  ‌طور ناگهانی و اتفاقی ایجاد شود .بلکه در اثر یک رشته علل پیش می‌آید.

 
خوشبختانه بعضی از دلایل بروز بیماری‌های روانی صرفاً به تغذیه مربوط می‌شوند ، بنابراین می‌توان با تغییر شیوه‌ی رژیم غذایی آن را از بین برد.

از مدت‌ها قبل ثابت شده است که کمبود ویتامین‌های گروه B می‌تواند یک نوع جنون بوجود اورد.


 

تحقیقات نشان می‌دهد کسانی که تحت رژیم‌های غذایی فاقد ویتامین‌های گروهB قرار گرفته‌اند، به اختلال روانی،  اضطراب  شدید و افسردگی  مبتلا شده‌اند.

 
این آزمایش‌ها به روشنی ثابت می‌کند که کمبود ویتامین‌های B می‌تواند یکی از دلایل  اصلی بعضی از اختلالات روانی باشد. گروهی از دانشمندان در سوئد،

مغز اشخاصی را که در حالت جنون از دنیا رفته بودند، با مغز اشخاصی که با مرگ‌های ناگهانی و بصورت عادی مرده بودند تشریح و مقایسه کردند و

دریافتند که چهار ماده در مغز اشخاص عادی وجود دارد که در مغز کسانی که در اثر جنون جان خود را از دست داده بودند، وجود نداشت.

 

 این چهار ماده عبارت است از: ?- آدنین، ?- تیامین، ?- سیتوزین، ?- گوآمین .
 

این چهار ماده در گوشت‌ها مانند گوشت گوساله یا گوسفند ،جگر، مغز و قلوه وجود دارد.

 

کمبود ویتامین های گروه B باعث ایجاد اختلالات عصبی مانند اضطراب شدید ، افسردگی ، عصبانیت و فشار عصبی می شود.


اضطراب شدید و ناراحتی عصبی دائمی اغلب ناشی از کمبود ویتامین‌های گروه B بخصوص تیامین  (ویتامین B1) است و

اگر رژیم غذایی شما سرشار از مواد نشاسته‌ای(کربوهیدرات‌ها) باشد، عواقب کمبود ویتامین شدیدترو بیشتر  خواهد بود.
چنانچه غذای شما حاوی  کلسیم  کافی نباشد، میزان کلسیم در بدن شما کاسته خواهد شد و در نتیجه اعصاب شما تحریک خواهد شد.

شیر  و فرآورده‌های آن، بهترین منبع کلسیم محسوب می‌شوند. پس لازم است مصرف آنها را جدی بگیرید.

بهتر  است بدانید که کلسیم زمانی به طور موثر جذب بدن می‌شود که ویتامینD  به میزان کافی در روده‌ها باشد. اگر شما زندگی بدون تحرک و آرامی دارید ،

می‌توانید مقدار زیادی کلسیم مصرف کنید. در این مورد توصیه می‌شود غذای خود را با یک قرص ویتامین‌ِِِD تقویت نمایید.

در حال حاضر اکثر متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که از مصرف غذاهای حاوی کلسیم و نیز انواع ویتامین‌ها غافل نشوید.


همان‌طور که ذکر شد کمبود ویتامین B می‌تواند منجر به فشار عصبی شود. کمبود شدید تیامین (ویتامین B1)، نیاسین (ویتامین B3) و

پیریدوکسین  (ویتامین B6) می‌تواند اختلالات عصبی زیاد و وخیمی را به‌وجود آورد.
 
منابع ویتامین های گروه B به طور کلی شامل: مخمر (ماءالشعیر)، جوانه گندم  و جو، غلات  و نان سبوس دار، جگر و انواع گوشت است .

 

 به طور اختصاصی نیز :


مواد غذایی غنی از B1 : مخمر آب جوی موجود در ماء الشعیر ، گوشت گاو، دانه آفتابگردان و بادام زمینی، جوانه گندم و نان های سبوس دار  است.


مواد غذایی غنی از B3 : مخمر آبجو ، بادام زمینی  و گوشت است.


مواد غذایی غنی از B6 : جگر گاو، موز ، دانه آفتابگردان، جوانه گندم، برگه آلو، گوشت گاو و آب پرتقال  است .

لازم به‌ ذکر  است که تغذیه‌ی نامناسب نه تنها بر روی اعصاب و روان آدمی تاثیر بدی می‌گذارد ، بلکه باعث مختل شدن فعالیت سایر سیستم بدن نیز می‌گردد


برای داشتن اعصابی آرام ، همیشه به مقدار کافی از مواد غذایی حاوی ویتامین های گروه B مانند انواع گوشت، جگر، غلات و نان سبوس دار و جوانه گندم استفاده کنید.


. از مدت‌ها پیش ثابت شده است که کمبود ویتامین‌های گروه B می‌تواند یک نوع جنون ایجاد کن برای حفظ سلامتی و لذت بردن از شادابی زندگی ،

باید غذاهای مصرفی حاوی انواع ویتامین‌ها باشد؛ بخاطر اینکه غذاهای سرشار از ویتامین برای کار منظم سیستم عصبی لازم است.

وقتی  که در اشخاص سالخورده عوارض عصبانیت  ، به ‌صورت خستگی  بروز می‌کند، نشانه‌ی این است که باید ماده‌ی غذایی مناسبی مصرف شود؛

مخصوصا  وقتی شخص کم خوراک باشد، میزان قند خون پایین می‌‌آید که در این مواقع مصرف یک قاشق عسل ، یکعدد شکلات ، یک لیوان شیر یا آب میوه، کمی پنیر و بیسکوییت سفارش می‌شود.
 

وقتی عصبانی و بی‌حوصله شدید، تا آن‌جا که امکان دارد  علت واقعی آن را بررسی و کشف کنید و اگر نتوانستید به پزشک روانشناس مراجعه نمایید تا او به شما مدد نماید .


فراموشی‌ و ضعف حافظه  نیز از کمبود غذایی ایجاد می شود . روانشناسان می گویند که فراموشی  علامت چیزی است که پیوندی با پیری ندارد و می‌تواند عارضه‌ی کمبود غذایی باشد.


لازم به‌ یادآوری است که تغذیه‌ی نامناسب نه تنها بر روی اعصاب و روان آدمی تاثیر بدی می‌گذارد ، بلکه باعث اختلال  فعالیت سایر سیستم بدن نیز می شود .

سفارش  همه‌ی متخصصان این است که به آن‌چه می‌خورید دقت کنید و سعی کنید مواد غذایی مغذی و مفید رابر مصرف موادی با ارزش غذایی کم، ترجیح دهید
برگرفته از سایت
www.tebyan.net

233149227187243516821021778761592502211001762 ارامش اعصاب

 

 

مصرف این سه خوراکی موجب آرامش اعصاب می‌شود

 

 
مصرف ماست، شیر، ماهی، گردو، موز، خرما و انجیر به دلیل داشتن اسید آمینه ضروری تریپتوفان موجب آرامش اعصاب می‌شود.

 
اگر می خواهید به آرامش اعصاب برسید ، پیشنهاد میکنیم از این سه خوراکی استفاده کنید.
 
مصرف ماست، شیر، ماهی، گردو، موز، خرما و انجیر به دلیل داشتن اسید آمینه ضروری تریپتوفان موجب آرامش اعصاب می‌شود.

 

 دکتر سید ضیاءالدین مظهری عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان این مطلب گفت: افراد باید در طول روز از تمام گروه‌های غذایی به صورت متعادل و متنوع استفاده کنند.
 

وی گفت: مصرف مواد غذایی حاوی اسیدآمینه تریپتوفان مانند ماست، شیر، ماهی، گردو، موز، خرما، انجیر به آرامش اعصاب افراد کمک بیشتری می‌کند

از این رو توصیه می‌شود قبل از خواب یک لیوان شیر گرم با خرما یا انجیر بنوشیم.

 
این متخصص تغذیه متذکر  شد: ‌ویتامین‌های گروه B به خصوص B3 با تولید سروتونین به رفع بی‌خوابی کمک می‌کنند و مواد غذایی حاوی اسید‌های چرب امگا 3 و آهن نیز از کم‌ خونی جلوگیری کرده،

موجب خواب راحت می‌شوند.


عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تصریح کرد: انواع ماهی و آبزیان، تخم کدو، تخم کتان و گردو از منابع مهم امگا ? هستند.

همچنین گوشت بدون چربی، تخم ‌مرغ و حبوبات از منابع مهم آهن بحساب می ایند.


وی با اشاره به اینکه کاهو و سیب دارای ترکیبات آرام بخش هستند، افزود: بهتر است از سالاد کاهو در سفره شام و از سیب در سبد میوه‌های شب استفاده کنیم.
 
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع :isna.ir

 برگرفته از سایت www.seemorgh.com
 

 

 

راههایی برای بدست آوردن آرامش در هر شرایطی

 

 
اگر می خواهید به آرامش اعصاب برسید ، پیشنهاد میکنیم از این سه خوراکی استفاده کنید.

 
بعضی مواقع پیش می آید که مرتب این طرف و آن طرف می دوید حتی بیست دقیقه وقت برای ارامش  اعصاب وقت  ندارید.

شاید قرار یک مصاحبه شغلی بسیار مهم داشته باشید، یا می خواهید نمایشگاه برگزار کنید، یا هر موقعیت دیگری که فشار روانی زیادی بر شما واردمی کند را بگذرانید.

در این وضعیت احتمالاً به دنبال راهی می گردید تا بتوانید بر اعصاب خود مسلط شوید و مسئولیت های خود را به نحو احسن انجام دهید.

بنابراین سعی شده است در ابن مقاله در مورد راههایی برای ایجاد آرمش روحی بحث می کنیم که قبلاً توسط متخصصین امر به کار گرفته شده و موفق بوده است.

 

 
 دید پیرامونی

 

 
به دیوار مقابل خود و به نقطه ای که درست مقابل شماست نگاه کنید. این کار را ادامه دهید و کمی تمرکز کنید. بعد از کمی متوجه می شوید همانطور که شما روی این نقطه تمرکز کرده اید

بقیه اتاق کمی تیره یا مبهم می شود که به آن اصطلاحاً دید تونلی می گویند. ما ازاین دید تونلی برای تماشای تلویزیون یا کامپیوتر استفاده می کنیم.

 

 وقتی که به صفحه نمایش تلویزیون یا کامپیوتر نگاه می کنید فقط آن صفحه نمایش را می بینید. حتی وقتی که با کسی صحبت می کنید و روی صحبت خود تمرکز دارید

فقط چشمها یا قسمتی از صورت طرف مقابل را می بینید و بقیه صورت را نادیده می گیرید. این نگاه تونلی که سبب تمرکز ما بر یک چیز خاص می شود همراه با نگرانی، افزایش آدرنالین، استرس و … است.


اما راهی دیگر هم برای نگاه کردن به چیزهای اطراف وجود دارد. که بهتر است آن را اکنون تجربه کنید. نگاه خود را روی آن نقطه نگه دارید و شروع به گسترش دامنه دید خود بکنید

و سعی کنید بیشتر و بیشتر به آنچه در اطراف آن نقطه وجود دارد توجه کنید، به زودی می توانید چیزهایی را در اطراف خود ببینید.حتی می توانید دامنه دید را به پشت سر خود هم گسترش دهید.

البته منظور این نیست که مرتب برگردید و به پشت سر خود نگاه کنید اما می توانید از شنوایی خود برای آگاهی از آنچه در پشت سر شماست استفاده کنید.

این نوع نگاه کردن را دید پیرامونی می گوییم . حال اگر سعی کنید دید پیراممونی را در خود تقویت کنید متوجه می شوید که نفس های شما آرام تر و عمیق تر می شوند، عضلات صورت شما شل می شود

(بخصوص عضلات فک) و حتی می توانید به اطرافیان خود که در شرایط استرس به سر می برند احساس آرامش بدهید.
 

جالب اینجاست که به نظر می رسد وقتی شما به حالت دید پیرامونی فرو می روید (مانند آنجه در بالا توضیح داده شد)، اعصاب پاراسمپاتیک شما فعال می شود.

این قسمتی از اعصاب شماست که باعث آرامش می شود و سبب تعادل تحریکات می شود.

بسیار خوب حالا به چشمان خود اجازه دهید به حالت عادی برگردد. دید پیرامونی در سخنرانی در یک جمع عمومی به شما کمک می کند. این روش نه تنها به شما آرمش می دهد

بلکه می توانید کل شنوندگان را ببینید و تحرکات و عکس العمل های آنها را زیر نظر داشته باشید.

 

 
روی تنفس خود تمرکز کنید.

 

 

فقط چشمهای خود را ببندید و بر تنفس خود تمرکز کنید. به هیچ وجه سعی نکنید در ریتم تنفس خود تأثیر بگذارید. هر چند احتمالاً بعد از مدتی تنفس شما به حالت عادی بر می گردد.
 

تنفس یک امر ناخودآگاه و غیر ارادی است اما شما می توانید آنرا به صورت ارادی کنترل کنید. توجه کردن به یک کار ناخودآگاه مانند تنفس می تواند سبب ایجاد تغییر در عملکرد اعضای بدن بشود..

 

 
یک هاله انرژی بسازید

 

 

تصور کنید هاله ای از انرژی از مرکز بدن شما آغاز شده و شما را احاطه کرده است درست مانند فیلم های علمی تخیلی با این تفاوت که این هاله را نمی بینید

هر چیز تنش زا و تشویش زا که به این هاله برخورد کند به بیرون پرتاب می شود و شما می مانید و آرامش داخل این هاله و هر چه اطراف شما استرس بیشتر شود

و داخل هاله یعنی درون شما آرامش بیشتری حاکم است .


من نمی گویم در اطراف شما واقعاً هاله ای از انرژی تشکیل می شود ولی حقیقت اینجاست  ذهن ناخودآگاه انسان فرق بین واقعیت و تخیل را تشخیص نمی دهد.

بنابراین اگر خود را در حفاظی در برابر تشویش فرض کنید واقعاً این گونه خواهد شد.

 

بالای سر خود شناور شوید

 

 

بعضی اوقات  در شرایط فوق العاده هیجانی بهترین راه جدا شدن از خود است! این روش به شما کمک می کند تا آرامتر شوید و چیزهایی را از جهت دیگر ببینید.

یک راه جالب این است که در بالای سر خود به حالت معلق در آیید به طوریکه بتوانید از بالا به خود نگاه کنید.

 
فقط چشمهای خود را ببندید و بر تنفس خود تمرکز کنید. به هیچ وجه سعی نکنید در ریتم تنفس خود تأثیر بگذارید. هر چند احتمالاً بعد از مدتی تنفس شما به حالت عادی باز می گردد.


اکنون این روش را امتحان کنید.

 

 
تصور کنید در بالای سر خود در حال پرواز هستید و مرتب بالاتر می روید از بالا به جسم خود نگاه کنید. تا اینکه به ارتفاعی می رسید که کاملاً احساس آرامش می کنید.

متوجه خواهید شد که هر چه بالاتر می روید. احساس می کنید بیشتر از خود جدا شده اید.


شما می توانید خاطرات و تصورات خود را در این روش دخالت دهید حتی می توانید در تصورات خود همراه با دیگران در بالای سر خود پرواز کنید.

عکس العمل دیگران را نسبت به خود و عکس العمل خود را نسبت به دیگران مشاهده کنید.
 

 این چند روش ساده و کاربردی بسیار کارآمد هستند. ولی میزان تاثیر آن به مهارت و تمرین شخص اجرا کننده آن بستگی دارد..
ترجمه و تنظیم: علی یزدی مقدم
 

www.yadbegir.com

 

 

دو میوه قرانی موجب آرامش اعصاب

 

 
 
انواع ماهی و آبزیان، تخم کدو و تخم کتان، گردو از منابع مهم امگا ? و گوشت بدون چربی، تخم ‌مرغ و حبوبات از منابع مهم آهن محسوب می‌شوند.


به گزارش «شیعه نیوز» به نقل از فارس، یک متخصص تغذیه گفت: مصرف ماست، شیر، ماهی، گردو، موز، خرما و انجیر به دلیل داشتن تریپتوفان موجب آرامش اعصاب می‌شود.

سید ضیاءالدین مظهری افزود: افراد باید در طول روز از تمام گروه‌های غذایی به صورت متعادل و متنوع استفاده کنند. مصرف مواد غذایی حاوی تریپتوفان مانند ماست، شیر، ماهی، گردو، موز، خرما، انجیر

به آرامش اعصاب افراد کمک بیشتری می‌کند و بهتر است قبل از خواب یک لیوان شیر گرم مصرف شود.
 
وی اضافه کرد: ‌ویتامین‌های گروه B، به خصوص B3 با تولید سروتونین به رفع بی‌خوابی کمک می‌‌کنند. مواد غذایی حاوی اسید‌های چرب امگا? و آهن نیز از کم‌ خونی جلوگیری می‌کند و موجب خواب راحت می‌شود.
 
انواع ماهی و آبزیان، تخم کدو و تخم کتان، گردو از منابع مهم امگا ? و گوشت بدون چربی، تخم ‌مرغ و حبوبات از منابع مهم آهن محسوب می‌شوند.

مظهری اظهار کرد : انواع ماهی و آبزیان، تخم کدو و تخم کتان، گردو از منابع مهم امگا ? و گوشت بدون چربی، تخم ‌مرغ و حبوبات از منابع مهم آهن بشمار می ایند .
 
وی با اشاره به اینکه کاهو و سیب دارای ترکیبات آرامبخش هستند، افزود: از این رو بهتر است قبل از خواب یک سیب خورده شود.

/www.shia-news.com

 

 

 
راههای داشتن اعصاب آرام
 

 


 
امروز بدترین روز زندگی خود را گذرانده اید . کارفـرمـای شما در مقابل دیگران به شما توهین کرده  و وقتی در راه برگشت از رستوران بودید،

با اتـومـبیل خود تصـادف کرده و این باعث دیر رسیدن به جلسه بعد ازظهر گردیده و موجب برخورد شدیدتر کارفرما شده است.هنگام مراجعه به خانه لیز خورده و با کمر روی زمین می افتیـد.

بـا دردسـر فـراوان وارد اتومبیل شده و با سرعت هرچـه تمام به طـرف مـنـزل حرکت کرده و بدلیل سرعت غیر مجاز توسط پلیس جریمه می شوید…فکرش  را بکنید.

بعد از تلو تلو خوردن و باز کردن درب منزل فقط میخواهید استراحت کرده و آرامش خـود را بدست بیاورید. بنابراین ممکن است با یک نوشیدنی خنک و تماشای تلویزیون خود را آرام و ریلکس کنید.

اما این کار توصیه نمیشود. شما قصد دارید استرس را از خود بیرون نمایید و هدف فقط استراحت کردن نیست. کارشناسان بر این نظرند که بهترین راه برای ارامش  اعصاب این است

که فرد به تدریج احساسات خود را ارضا نماید.

 

 

غوطه وری

 

 

لازم نـیـست حـتـما بـرای ریـکس شـدن به قله کوه بروید، فقط کافی است خود را در یک منظره معمولی کوچک غوطه ور سازید.

برای مثال اگر تابلوی نقاشی زیبایی در خانه یـا محل کارتان دارید، آن را مجسم کرده و زیبای آنرا تحسین کنید . اگر آکواریمـی پر از ماهی های رنگارنگ دارید، برای مدتی به حرکات روان و سلیس آنها نگاه کنید

تابه آرامش برسید.

 

 


احساسات خود را برانگیزید

 

 

 
در مرحله بعد سفری به لاله گوش خود داشته باشید.به موسیقی موردعلاقه تان گوش دهید. کلاسیک، پاپ، راک یا هر چیز دیگر.

فقـط سـعـی کنیـد از کـارهایی که باعث ایجاد هیجان و تنش در شما میگردد، اجتناب نمایید. استفاده از  یک هدفون می تواند از شنیده شدن صداهای دیگر جلوگیری کرده و باعث آرامش بیشتر گردد.

مطابق با مزاج  خود یک فنجان چای سرد، آب میوه خنک یا آب سرد میل کنید. حس بویائی را فراموش نکنید.بوی عود، یک شمع معطر و یا عطر مورد علاقه همسرتان میتواند شما را آرام کند.

حتی می تـوانید به حـمام رفـته با صـابونهای مایع و معطر بدن خود را بشویید.

می توانید از کسی بخواهید  شـما را مـاسـاژ دهد، از او بخواهید اینکار را انجام دهد. محققان میگویند که ماساژ مناسب میتواند هورمونهای ایجاد استرس را کاهـش داده

و تنش را ازبین ببرد. اگر تنها هستید کمی شانه ها و گردن خود را مالش داده و به آرامی دستها و پاهایتان را ماساژ دهید.بررسی ها نشان داده کـه نوازش حیوانات خانگی

در ایجاد ملایمت و زدودن تنشها مؤثر می باشـد. اگـر سـگ یا گربه ای دوست داشتنی در خانه دارید آنها را پیش خود آورده و کمی نوازش نمایید !

 

 

 
تمدد اعصاب تدریجی

 

 

 
روش بعدی یکی از تکنیکهای تست شده و مؤثر میباشد که می تـوانـد فـرد را بـه حالت مطلقی از آرامش برساند. با بکار بردن این روش می تـوانـیـد احـساسـی تـازه و بـدور از ناملایمات بدست آورید.

همانطور که قبلا نیز گفته شد با گوش دادن به موزیکی دلپـذیر شروع کنید. سپس روی سطحی راحت دراز بکشید. چشمان خود  را بـسته و نـفـسی عـمـیق بکشید. اجازه دهید شکمتان به طرف بالا و پایین حرکت کند.

در همان حـال کـه بـا آرامـش دراز کـشیده اید، روی پاک کردن ذهن خود تمرکز کنید.

احساس آرامش بیشتری می کـنـید؟ حالا  نـوبت تمرین اصلی است. از قسمت بالا با چشم ها شروع میکنیم. چشمان خو را به هم فشار داده و پیشانی را بسمت بالا نگاه دارید گویی در حال تحمل یک فشار عصبی زیاد هستید .

چند لحظه به همین صورت بمانید .

سپس چشمان خود را رها کرده و آرام روی هم قرار دهید. احساس کنید کـه تنشها از چشمانتان جدا میشـونـد. از ایـن ملایمت برای چند لحظه لذت برده و دوباره از اول  اغاز کنید.

به سراغ آرواره و فک رفته و همین تـمـرین را در ایـن قـسـمـت تـکـرار کـنـید. عضلات فک و آرواره خود را منقبض و بعد از مدتی کوتاه رها سازید تا تنش از شما دور شود.به همیـن ترتیب به طرف قسمتهای پایین تر بدن مانند گردن، شانه ها، قفسه سیـنـه و … برویـد.

هراز گاهی مکث کرده و ببینید قسمتهای بالاتر هنوز احساس استرس مینمایید یا خیر. اگر تنش زدائی بطورکامل انجام نگرفته بود به آن قسمت برگشته و تمرین را انجام  دهید. ( معمولا چشم ها و آرواره نیاز به تکرار تمرین خواهند داشت. )

به همین صورت  ادامه دهید تا به شکم، ران، ساق و در انتها به کف پاها برسید. بـستـه به وقتی که شما اختصاص می دهید و زمانی که بدن شما برای ریلکس شدن نیاز دارد این تمرین ممکن است از ?? دقیقه تا ? ساعت بطول بینجامد.

برای رسـیدن بـه آرامـش هـرگـز نـبـاید شـتـابزده عـمل کرد و باید هر آنچه که نیاز دارید و می خواهید به خودتان  وقت بدهید. این روش بـرای ایـجاد حـالت خـود تـلقـیـنی و رسیدن به آرامش مطلق بسیار مؤثر بوده و در همه شرایط کار می کند.

اگر با ورزش یوگا آشنایی داشته باشید، متوجه شباهتهـای بـیـشمـاری در تمرین بالا و تکنیکهای این هنر باستانی هندوستان خواهید شد. در انتها استرش شما باید از بین رفته و یا حداقل کاهش  یابد. احساس آرامـش و راحتـی خواهید کرد، حتی ممکن است شبیه انسانی بی خیال از ناملایمات آزاد شوید. اندکی وقت را به مجسم نمودن لحظات خوشحالی و آرامش اختصاص داده و از نداشتن  استـرس لذت ببرید.

 

 

بیاد داشته باشید که با یاد خدا دلها آرام میگیرند…

 

/www.successful.blogfa.com

 

 

 
گیاهان دارویی مفید برای آرامش اعصاب

 

 

دکتر محمد حسین صالحی سورمقی،

 

 گیاهان دارویی مفید برای اعصاب را به شرح زیر نام می برد:بنگ دانه – بید- پونه- تاتوره- تاجریزی سیاه- خشخاش- چای کوهی- شاهدانه – زرشک- گل مغربی- گریپ فروت- مارچوبه- کاسنی- گل محمدی- قهوه- نسترن- اسطوخودوس – بابونه – بادرنجبویه – بهارنارنج – جوی دوسر – جین سینگ – جینکو – چای – رازک – ریحان – زردچوبه – زعفران – سنبل الطیب – علف چای – کرفس – گل رنگ – گل ساعتی – گل گاو زبان – نعنا فلفلی– نعنا قمی.
در متن پایین تعدادی از گیاهان دارویی مفید برای بهبود و رفع برخی ناراحتی های اعصاب را ذکر  می کنیم که تعدادی با هم و تعدادی به تنهایی استفاده می شوند.
این نکته ی خیلی مهم را باید یاداور  شویم که ذکر  موارد استفاده ی این گیاهان دارویی، تنها بر اساس وظیفه اطلاع رسانی سایت می باشد و به هیچ عنوان به معنای تجویز یا تکذیب مورد درمانی ذکر شده نمی باشد.

 

 

 
آرامش اعصاب

 

 
?- یک قسمت گل بابونه ، یک قسمت گیاه اسطو خودوس ، یک قسمت برگ نعناع ، دو قسمت ریشه سنبل الطیب ، سه قسمت میوه رازیانه و سه قسمت گل و برگ پاخری را بکوبید (منظور از قسمت، نسبت مواد به هم می باشد) و با هم مخلوط کنید. یک قاشق غذا خوری از این مخلوط را در یک لیوان آب جوش ریخته و مدت ?? دقیقه بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی دو بار، هر بار یک فنجان صبح و شب میل کنید.
?- ریشه سنبل الطیب ، برگ نعناع و گیاه اسطوخودوس ( از هر کدام سه قسمت) را بکوبید و با هم مخلوط کنید. یک قاشق غذا خوری از این مخلوط را در یک لیوان آب جوش ریخته و مدت نیم ساعت بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی دو بار، صبح و شب میل کنید.
?- ریشه سنبل الطیب، گل رازک، گیاه اسطوخودوس، گیاه فرنجمشک، گل بابونه و میوه انیسون ( از هر کدام یک قسمت) را بکوبید و با هم مخلوط کنید. یک قاشق غذا خوری از این مخلوط را در یک لیوان آب جوش ریخته و مدت نیم ساعت بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی دو بار، صبح و شب میل کنید.
?- ?? گرم بادرنجبویه و ?? گرم علف چای و ? گرم رازک را بکوبید و با هم مخلوط کنید. یک قاشق غذا خوری از این مخلوط را در یک لیوان آب جوش ریخته و مدت ?? دقیقه بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی دو بار، صبح و شب میل کنید.
?- ? تا ? گرم علف چای (هوفاریقون) را بکوبید. سپس در یک لیوان آب جوش ریخته و مدت نیم ساعت بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی سه بار، هر بار یک فنجان، یک ساعت بعد از غذا میل کنید.
?- ? تا ?? گرم گلبرگ شقایق را بکوبید. سپس در یک لیوان آب جوش ریخته و مدت نیم ساعت بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی سه بار، هر بار یک فنجان، یک ساعت بعد از غذا میل کنید.
?- ? تا ? گرم گیاه ریحان را بکوبید. سپس در یک لیوان آب جوش ریخته و مدت نیم ساعت بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی دو بار، هر بار یک فنجان، یک ساعت بعد از غذا میل کنید.
?- ? تا ? گرم گل بابونه را بکوبید. سپس در یک لیوان آب جوش ریخته و مدت نیم ساعت بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی دو بار، هر بار یک فنجان، یک ساعت بعد از غذا میل کنید.
?- ? تا ? گرم برگ مریم گلی را بکوبید. سپس در یک لیوان آب جوش ریخته و مدت نیم ساعت بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی دو بار، هر بار یک فنجان، یک ساعت بعد از غذا میل کنید.
??- ? تا ? گرم ریشه سنبل الطیب را بکوبید. سپس در یک لیوان آب جوش ریخته و مدت نیم ساعت بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی سه بار، هر بار یک فنجان میل کنید.
این گیاه دارویی برای رفع مشکلات عصبی زیر نیز مفید است :
هیستری ، هیجان ، ترس ، تشنج های عصبی ، سرگیجه های عصبی ، سرفه های عصبی، آسم و ترس شبانه کودکان.

 

رفع سردرد


?- سنبل الطیب، اکلیل کوهی، بابونه و نعناع ( از هر کدام یک قسمت) را بکوبید و با هم مخلوط کنید. یک قاشق غذا خوری از این مخلوط را در یک لیوان آب جوش ریخته و مدت ?? دقیقه بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی دو بار، صبح و شب میل کنید.
?- ? گرم اسطوخودوس، ? گرم تخم گشنیز و ? دانه فلفل سیاه را بکوبید و با هم مخلوط کنید. یک قاشق غذا خوری از این مخلوط را در یک لیوان آب جوش ریخته و مدت نیم ساعت بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی دو بار، هر بار یک فنجان، نیم ساعت بعد از غذا میل کنید.
?- ?? گرم صمغ عربی، ?? گرم تخم گشنیز و ?? گرم تخم کدو را بکوبید و با هم مخلوط کنید. یک قاشق غذا خوری از این مخلوط را در یک لیوان آب جوش ریخته و مدت نیم ساعت بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی دو بار، هر بار یک فنجان، یک ساعت قبل از غذا میل کنید.
?- برگ بادرنجبویه ، گل بهار نارنج، اسطوخودوس ، میوه نسترن و میوه رازیانه (از هر کدام ?? گرم) را بکوبید و با هم مخلوط کنید. یک قاشق غذا خوری از این مخلوط را در یک لیوان آب جوش ریخته و مدت ?? دقیقه بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و گرم گرم میل کنید.

 

 
مقوی اعصاب

 

?- ? تا ? گرم گیاه اسطوخودوس را بکوبید. سپس آن را در یک لیوان آب جوش ریخته و مدت نیم ساعت بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی سه بار، هر بار یک فنجان، یک ساعت بعد از غذا میل کنید.
?- ? تا ? گرم برگ نارنج را بکوبید. سپس آن را در یک لیوان آب جوش ریخته و مدت نیم ساعت بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی دو بار، هر بار یک فنجان، یک ساعت بعد از غذا میل کنید.
رفع بی خوابی
?- ریشه سنبل الطیب، گیاه فرنجمشک، گیاه اسطوخودوس و گیاه پاخری ( از هر کدام یک قسمت) را بکوبید و با هم مخلوط کنید. یک قاشق غذا خوری از این مخلوط را در یک لیوان آب جوش ریخته و مدت نیم ساعت بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی دو بار، صبح و شب میل کنید.
?- ?? گرم بادرنجبویه ، ?? گرم رازیانه، ? گرم بابونه، ? گرم نعناع ، ? گرم سنبل الطیب و ? گرم علف چای را بکوبید و با هم مخلوط کنید. یک قاشق غذا خوری از این مخلوط را در یک لیوان آب جوش ریخته و مدت نیم ساعت بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی دو بار، صبح و شب میل کنید.
رفع هیستری
?- ? تا ? گرم برگ بادرنجبویه را بکوبید. سپس در یک لیوان آب جوش ریخته و مدت نیم ساعت بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی دو بار، هر بار یک فنجان ، یک ساعت بعد از غذا میل کنید.
?- ? تا ? گرم گیاه سداب را بکوبید. سپس در یک لیوان آب جوش ریخته و مدت نیم ساعت بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی دو بار، هر بار یک فنجان ، یک ساعت بعد از غذا میل کنید.
?- ?/? تا ?/? گرم کلاله زعفران را بکوبید. سپس در یک لیوان آب جوش ریخته و مدت نیم ساعت بگذارید تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی دو بار، هر بار یک فنجان، یک ساعت بعد از غذا میل کنید (همراه غذا نیز می توان مصرف نمود).

http://www.pcparsi.com

 

 

برای آرامش اعصاب، باید از مصرف چه غذاهایی پرهیز کرد؟

 

 
باید  از مصرف بیش از حد گوشت های سرخ شده پرهیز نمود. مواد غذایی کنسرو شده نیز به علت آن که حاوی مواد نگاه دارنده هستند، خطری برای سلامت افراد به حساب  می آیند.

ادویه جات، محرک اعصاب و روانند. گرچه گوشت برای بدن لازم است، اما نباید در مصرف آن افراط کرد. به علاوه باید به خاطر داشت که گوشت های سرخ شده نسبت

به گوشت های آب پز شده از خطر بیشتری برخوردارند، ترشی، سرکه و موادی که حاوی اسید هستند تنش زا بوده و باید در مصرف آنها دقت کرد.
منبع:مجله ی حدیث زندگی

 
http://rasekhoon.net

 

 

داروی طول عمر و آرامش اعصاب
 

  سمنو


…داراى ویتامینهاى K-E-A و گروه ویتامینهاى B12,B8, B5, B3, B1 و مواد مهم دیگر مانند: فسفر، کرومیوم، روى، سلنیوم، آهن و مس است.
 
سمنو یکی از دسرهای سنتی ایرانی و مخصوص  سفره هفت سین نوروزی است. سمنو را از عصاره جوانه گندم تازه و آرد کامل گندم تهیه میکنند. سمنو خوشمزه وشیرین است و این در حالى است که به آن هیچ نوع ماده شیرین کننده اضافه نمیکنند. دلیل  شیرینى آن ترکیب عصاره جوانه گندم با آرد کامل است که طعم شیرین به آن میدهد.

به گزارش ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران مواد و ویتامینهاى موجود در گندم و جوانه آن ارزش غذایى زیادی  دارد. سمنو به سلامت افراد و پیشگیرى از بسیاری  از بیماریها کمک میکند.

 

سمنو داراى ویتامین هاى K-E-A و گروه ویتامین هاى B12,B8, B5, B3, B1 و مواد مهم دیگر مانند: فسفر، کرومیوم، روى، سلنیوم، آهن و مس است.

سمنو مغذى و انرژى زا است و بویژه براى ورزشکاران پرورش اندام بسیار مفید است.

سمنو داروى طول عمر و آرامش اعصاب است. سمنو شیرافزا است از این رو هم براى مادران شیرده و هم به علت مقوى بودن براى زنان باردار بسیار مفید است.

مصرف سمنو باعث تقویت عمومى بدن بخصوص استخوان ها میگردد و غذاى بسیار مفیدى براى زنان بویژه زنان باردار، بچه شیرده و یائسه بشمار می اید .
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ

www.seemorgh.com/health

 

 

مصرف این سبزی باعث آرامش اعصاب می‌شود
 

 

اگر دچار تشویش و استرس هستید و می خواهید آرامش اعصاب خود را به دست آورید ، از این سبزی میل کنید.
 
یک متخصص تغذیه گفت: کرفس به علت  داشتن منیزیم و پتاسیم باعث  آرامش اعصاب و کاهش فشارخون و کلسترول خون می‌شود.
مسعود کیمیاگر  افزود: کرفس سرشار از ویتامین A و C است و می‌تواند تأمین کننده بخشی از نیازهای بدن به این ? ویتامین باشد.
وی گفت: در بین مردم رایج شده  که کرفس یا آب آن انسان را لاغر می‌کند ولی اشتباه است. در کرفس ترکیبی وجود ندارد که لاغر کننده باشد.
این متخصص تغذیه اضافه کرد: کرفس سبزی زیبا خوش عطر و پرخاصیتی است و در تغذیه مردم می‌تواند، جا داشته باشد. یک وعده غذای کرفس دار بوی بد دهان را از بین می‌برد. احتمالاً موادی که در معده تولید می‌شوند با مواد معطر کرفس ترکیب شده و از بوی بد دهان جلوگیری می‌کند. ? تا ? درصد آن اسانس یا عطر خوش بو کننده دهان است.

او اضافه کرد : کرفس دارای مواد معدنی منیزیم و پتاسیم است که برای آرامش اعصاب مفید و پر فایده است. کرفس تقویت کننده معده، تقویت کننده اعصاب، ضد التهاب مفاصل، ضد باکتری، ضد افسردگی، ضد نفخ، هضم کننده، کاهش دهنده فشار خون، کاهش دهنده چربی خون و ادرار آور است.
 
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع : farsnews.com

 

 

 
به اعصاب خود آرامش دهید!!

 

 

گیاهی یکساله که ریشه‌ای اصلی و ساقه‌ای افراشته، شکننده، توخالی، حاوی شیرابه که در بالا منشعب می‌گردد. برگها بزرگ، قاعده‌ای و دارای ….

  
 گل گاو زبان و پیشگیری
       قرن‌هاست که برگهای گل گاو زبان میهمان سالاد انسانها و میزبان زنبورهای عسل می‌باشند.  گل گاو زبان در پیشگیری از :
  * بروز تنشهای عصبی
  *  تجمع خلط در عفونتهای تنفسی
  موثر می‌باشد.

خانواده:
گاو زبانیان  Boraginaceae
مشخصات:

گیاهی یکساله که ریشه ای اصلی و ساقه‌ای افراشته، شکننده، توخالی، حاوی شیرابه که در بالا منشعب می‌گردد. برگها بزرگ، قاعده‌ای و دارای دمبرگهای تو خالی و ظریف،  رگبرگهای مشخص و حاشیه‌ای دندانه‌ای بطوریکه اندازه برگها در جهت راس کوچک میشوند.

گلها متعدد به رنگهای صورتی تیره و آبی در دستجات نیمه متراکم رو به پائین قرار می‌گیرند.  کاسه گل ? لوب و جام گل ? لوب دارد.  تمام گیاه از کرک ریز و سفید رنگ پوشیده شده است.
میوه شامل فندقه‌های تخم مرغی و زگیل‌دار است. 
گیاه در بهار و پائیز کشت و  برداشت می‌شود. (از برگهای ان جهت سالاد استفاده می‌شود)

پراکندگی:
در اروپا  بصورت خودرو در پرچین‌ها، حاشیه جاده‌ها، در ارتفاعات مختلف یافت می‌شود.
درایران در بعضی نقاط بصورت کاشته شده وجود دارد.

بخشهای مورد استفاده:
گیاه کامل

ترکیبات شیمیایی:
موسیلاژ، تانن، نمکهای الانتوئین Alantoine، الکالوئید پیرولیزیدین  Pirolizidine،  گامولنیک اسید Gamolenic acid و اسید سیلیسیکSilicic acid  از مواد موثره اصلی می‌باشند.
 
خواص:
خلط آور: اثرات نرم‌کنندگی و افزایش خلط در مجاری تنفسی دارد.
آرامبخش: در سیستم اعصاب مرکزی منجر به افزایش آرامش می‌گردد.
ضد ورم: بعلت ترکیبات تانن ازمیزان ورم در پوست می‌کاهد.

موارد مصرف:
 پیشگیری
 تنش روحی:  با اثرات تسکینی که بر سیستم اعصاب مرکزی دارد از بروز تنش‌های عصبی جلوگیری می‌کند.
تورم پوستی      {(موضعی) کمکی}

 

درمان
بیماری تنفسی: با افزایش خلط و نرم کردن ترشحات تنفسی باعث بهبود سریعتر بیماریهای تنفسی می‌گردد. {(خوراکی) کمکی}
گرفتگی صدا: با نرم کردن خلط گرفتگی صدا سریعتر بهبود می‌گردد. {(خوراکی) کمکی}
اختلالات عصبی- قلبی : در اختلالات عصبی – قلبی ( دردهای گذرای قفسه سینه،طپش قلب عصبی) با تسکین اعصاب منجر به رفع علائم می‌گردد.  {(خوراکی) کمکی}
 ورم : در ورم های پوستی و مفصلی باعث کاهش میزان ورم می‌گردد.
موارد منع مصرف و احتیاط:
* بعلت وجود الکالوئید پیرولیزیدین که در روغن دانه گل‌گاو‌زبان و اثرات سمی‌ این ماده بر کبد و سرطان‌زا بودن آن، مصرف طولانی مدت بخصوص فراورده‌های غیر استاندارد شده ( ازنظر این ماده) مجاز نمی‌باشد .
* در پوست‌های دارای خراشیدگی یا ترک خورده احتمال جذب پیرولیزیدین افزایش می‌یابد.
* در افرادی با سابقه بیماریهای کبدی منع مصرف دارد.
* اسید گامولنیک آستانه تشنج را پائین میآورد، لذا در بیماران صرعی منع مصرف نسبی دارد.

تداخلات داروئی:
* در صورت نیاز به مصرف گل گاو زبان در بیماران صرعی، باید دوز داروهای ضد تشنج را بالا برد.
* با داروهائی که سمیت کبدی ایجاد می‌کنند نباید توام مصرف گردد.
* اسید گامولنیک موجب اختلال در عملکرد داروهای ضد انعقاد مگردد،  لذا مصرف توام مجاز نمی‌باشد.
 
مصرف در دوران بارداری:
* بعلت وجود الکالوئید پیرولیزین و احتمال سمیت کبدی و موتاژن زا ( ایجاد پرش در ژن و اختلالات ژنتیکی در جنین) منع مصرف دارد.

مصرف در دوران شیردهی:
در مقادیر کم و کوتاه مدت مجاز است.
 
تهیه و ترجمه:دکتر محمدرضا رضوانی ـ گروه سلامت سیمرغ

www.seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ

 

 
تقویت اعصاب و عضلات با این خوراکی

 

 

این ماده خوراکی بسیار دارای ارزش غذایی بالایی می باشد،به همین دلیل برای …
 
خرما ماده غذایی مقوی،مغذی و مناسبی برای شروع افطار است چون کالری زود هضمی داشته و سریع جذب بدن می‌شود!
در میان انواع خرما و فرآورده‌هایش،انتخاب رطب تازه بهترین کار است زیرا در کنار مواد معدنی بسیار، ویتامین‌های گروه B و C فراوانی نیز دارد.از سوی دیگر،خرما منبع فیبر نامحلولی است که در دستگاه گوارش حل نشده و موجب حجیم شدن محتویات روده می‌شود و از بروز یبوست جلوگیری می‌کند…
 به همین دلیل توصیه می‌شود در ماه مبارک رمضان در وهله اول آب فراوان،بعد میوه و سبزی،غلات تصفیه نشده و سبوس‌دار و حتما روزی سه عدد خرمای تازه استفاده  شود.برخی به اشتباه گمان می‌کنند خرما چون قند بالایی دارد سبب چاقی می‌شود، در حالی که حقیقت چیز دیگری است. اینکه بیش از نیاز غذا بخوریم. حال این غذای اضافی می‌تواند هر چیزی باشد.بنابراین با خوردن خرما به همراه زولبیا‌ بامیه، حلوا و دیگر مواد شیرین و چرب بیش از نیاز روزانه به انرژی است که اضافه وزن به وجود می‌آید.
از آنجا که سه عدد خرما تقریبا بین ?? تا ?? کیلوکالری دارد، در صورتی که فردی علاقه مند است که از فرآورده‌های خرما نظیر شهد یا شیره آن بخورد،باید حتما میزان کالری درج شده روی بسته‌بندی‌اش را بخواند و در حجم مساوی و مناسب از فرآورده‌ها استفاده کند!
کاملا اشکار است که مصرف کلوچه و شیرینی حاوی خرما کالری بالاتری دارد و در درجه اول متخصصان تغذیه مصرف خرمای تازه را سفارش می‌کنند و معتقدند خرما بهترین شیرینی ماه مبارک رمضان برای افطار است.خرما آهن بالایی دارد و به همین دلیل مصرف آن به افراد کم‌خون نیز توصیه می‌شود. همچنین به دلیل داشتن منیزیم به آرامش اعصاب و ضعف ماهیچه‌ها کمک می‌کند زیرا این ماده معدنی روی اعصاب و ماهیچه‌ها تاثیر مستقیم گذاشته و موجب تقویت شان می‌شود. ویتامین‌های گروه B موجود در این میوه هم با دخالت در چرخه تولید انرژی از غذاهای خورده شده و تقویت اعصاب فایده های  این میوه را بیش از پیش برای همه آشکار و روشن ساخته است.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع:salamat.ir

 

 

آرامش اعصاب

 

 

 

وسواس های غذایی

 

تداخلات غذایی و حذف کربوهیدرات ها یکی از وسواس های مهم که بسیاری از افراد، به خصوص خانم ها به آن مبتلا می باشند، عدم مصرف یا دریافت ناکافی مواد نشاسته ای از قبیل نان، برنج، ماکارونی و حبوبات، به دلیل  ترس از افزایش وزن و چاقی است. در مطلب قبل در مورد تأثیر تغذیه ی صحیح در حفظ سلامت انسان و پیشگیری از بیماری ها صحبت و بر این نکته تکیه شد که تغذیه در صورتی برای انسان مفید است که از سه ویژگی کفایت، تعادل و تنوع برخوردار باشد، ولی چنانچه هر یک از این سه دچار اختلال شود، می تواند به سلامت انسان لطمه وارد کند. همچنین در مورد وسواس های غذایی نیز صحبت  شد و در این مطلب ادامه ی وسواس های غذایی را پی می گیریم: * در بعضی  یافته های علمی تغذیه ای عنوان می شود که مصرف برخی مواد مغذی در جذب بعضی دیگر از مواد اختلال بوجود می اورد ؛ – مثلا مصرف کلسیم جذب آهن را کاهش می دهد و یا آهن از جذب روی جلوگیری می کند، یا مصرف بعضی سبزیجات به علت داشتن اگزالات، جذب آهن و کلسیم را مختل میکند.

همچنین ترکیبات اسید فیتیک موجود در غلات مانع از جذب کلسیم و آهن غذا می شود. چنانچه درباره این یافته ها توضیحات کافی داده نشود، در ذهن برخی افراد سوء تفاهم ایجاد کرده و آن ها را در مورد مصرف بعضی مواد غذایی دچار وسواس می کند که منجر به سوء تغذیه و اختلال در سلامت افراد می گردد؛ بدین معنا که بعضی افراد که از وجود کلسیم در شیر و لبنیات آگاهی دارند ممکن است از مصرف ماست همراه غذا خودداری کنند و یا شیر، پنیر و سایر لبنیات را با مواد غذایی حاوی آهن میل نکنند .

این امر موجب می شود که این افراد از خواص بسیار مفید لبنیات محروم بمانند که نتیجه آن اختلال در رشد، اختلال در استحکام و سلامت استخوان ها و دندان ها و از دست دادن شادابی و طراوت پوست و موها می شود. این تصور که برخی مواد مغذی از جذب بعضی دیگر از مواد جلوگیری می کند، درست است، اما در مواردی که به مقدار خیلی زیاد و در دوزهای بالا مصرف شوند؛ مثل قرص و منابع دارویی – برخی دیگر با آگاهی از این که در نان، برنج و سایر غلات ترکیبات فیتات وجود دارد، از مصرف نان و برنج خودداری می کنند و دچار این وسواس می شوند که فیتات موجود در غلات، از جذب آهن و کلسیم غذا جلوگیری می کند. همچنین عده ای از مصرف سبزی و سالاد با غذا امتناع می ورزند و عقیده دارند که اگزالات موجود در سبزی ها مانع جذب آهن و کلسیم غذا می شود.

این نوع وسواس های غذایی نه تنها مفید نیست و به حفظ سلامت انسان کمک نمی کند، بلکه موجب بروز کمبودهای تغذیه ای شده و شخص را در معرض انواع بیماری ها قرار می دهد. این تصور که برخی مواد مغذی از جذب بعضی دیگر از مواد جلوگیری می کند، درست است، اما در مواردی که به مقدار خیلی زیاد و در دوزهای بالا مصرف شوند؛ مثل قرص و منابع دارویی اما مواد مغذی موجود در خوراکی ها چنانچه در حد طبیعی و متعادل مصرف گردد، به میزانی نیست که باعث اختلال در جذب مواد مغذی دیگر شود و یا این اختلال در حد جزئی بوده و از عدم مصرف مواد مغذی بسیار کم خطرتر می باشد.

 در نظر داشته  باشیم که مصرف پنج گروه اصلی غذایی، یعنی گروه نان و غلات، شیر و لبنیات، گوشت، تخم مرغ، حبوبات و مغز دانه ها، سبزی ها و میوه ها به میزان توصیه شده در برنامه غذایی ضروری است، زیرا سه اصل «کفایت، تعادل و تنوع» را در تغذیه انسان تأمین می کنند و موجب حفظ سلامت و پیشگیری از بیماری و نیز آرامش اعصاب و شادابی و نشاط می شوند. به خاطر داشته باشیم که با تغذیه صحیح می توان از بیماری و ناتوانی پیشگیری نمود و از قرص و دارو بی نیاز شد.
******** *

 

 یکی از وسواس های مهم که بسیاری از افراد، به خصوص خانم ها به آن دچار می باشند، عدم مصرف یا دریافت ناکافی مواد نشاسته ای از قبیل نان، برنج، ماکارونی و حبوبات، به علت ترس از افزایش وزن و چاقی است. این دسته از افراد باید توجه داشته باشند که مهم ترین تأمین انرژی بدن، مواد نشاسته ای است. مواد نشاسته ای از منابع غنی انرژی بشمار امده  و از نظر قیمت نسبت به سایر منابع انرژی مناسب ترند.

همچنین، حاوی مواد مغذی و مفیدی از قبیل ویتامین های گروه b، پروتئین های گیاهی، روی، مقداری آهن و کلسیم هستند که در سلامت انسان نقش مهم وتاثیر گزاری دارند. یکی از مهم ترین مواردی که در ارتباط با مواد نشاسته ای باید مورد توجه قرار گیرد، این است که انرژی لازم برای سلول های عصبی صرفا از کربوهیدرات ها تأمین می شود؛ به این ترتیب که سایر سلول های بدن انرژی خود را می توانند از چربی ها نیز دریافت نمایند؛ در حالی که سلول های عصبی، تنها از کربوهیدرات ها این انرژی را تأمین می کنند.

بنابراین، وجود مواد نشاسته ای به میزان کافی و متعادل، در برنامه غذایی روزانه ضروری است و حذف آن به هیچ وجه جایز نیست . برای پیشگیری از چاقی یا درمان آن لازم است افراد در معرض این مشکل، تحت نظر متخصص تغذیه برنامه غذایی صحیح و مناسبی تنظیم نمایند.

    منبع :تبیان

 
برای استخوان ها، فقط کلسیم، کافی نیست

 

… سالمندان برای سلامت دستگاه گوارش خود ماست بخورید یک متخصص تغذیه گفت: خوردن روزانه ماست همراه با غذا، باعث افزایش سلامت دستگاه گوارش و آرامش اعصاب می شود

  منبع : تبیان

 

 

… ویتامین b ممکن است شروع آلزایمر را به تاخیر بیندازد چنانچه غذای شما حاوی کلسیم کافی نباشد، میزان کلسیم در بدن شما پایین خواهد آمد و در نتیجه اعصاب شما تحریک خواهد شد … لازم به یادآوری است که تغذیه ی نامناسب نه تنها بر روی اعصاب و روان آدمی تاثیر بدی می گذارد ، بلکه باعث مختل شدن فعالیت سایر سیستم بدن نیز می گردد

منبع : همشهری آنلاین

 

 

 روش خانگی برای درمان اضطراب

 

 

 چای رزماری نیز تاثیر آرامش بخشی روی اعصاب دارد … بر اساس دو مطالعه ای که در مطب دندانپزشکی صورت گرفتند معلوم شد که پخش کردن بوی روغن خاص پرتقال در هوا می تواند اعصاب بیماران مضطرب را آرام کند … برای بهره مندی از تاثیر آرامش بخش رزماری، از چای آن استفاده کنید …

 امروزه متخصصان دریافتند که این گیاه تاثیر آرامش بخشی روی اعصاب دارد … در این مقاله توصیه شده است که برای بهره مندی از تاثیر آرامش بخش رزماری، از چای آن استفاده کنید …

بو کردن رزماری هم می تواند باعث ارامش شما بشود و می توانید از عطر این گیاه برای کاهش اضطراب استفاده کنید … علاوه بر این ها تنفس عمیق، یوگا و مدیتیشن نیز می توانند به شما آرامش بدهند …
   منبع : تبیان

 

   منبع : خانواده سبز

 
کرفس جوش ها و لک های پوستی را از بین می برد کرفس به دلیل مواد معدنی منیزیم و پتاسیم برای آرامش اعصاب و بیماری های روحی مفیدو موثر  است …
   منبع : سلامت نیوز

 

کنکوری ها گوشت قرمز و سبزی بخورند


… این متخصص تغذیه اضافه کرد  : دانش آموزان در وعده های غذایی خود از ماست و شیر استفاده کنند زیرا به دلیل داشتن کلسیم فراوان برای سلول های عصبی بسیار مفید است و موجب آرامش اعصاب در دانش آموزان می گردد  … صفوی بیان داشت: دانش آموزان در این دوران از غذا های حاوی آهن مانند گوشت قرمز، جگر، مغز، سبزی ها و تخم مرغ استفاده کنند که موجب شادابی و از بین رفتن کسلی آنها می شود  b موجود در این مواد برای تقویت ذهن و آرامش اعصاب دانش آموزان مفید و موثر  است


   منبع : سلامت نیوز

 

 
پسته برای سلامت قلب و آرامش اعصاب مفید است


… علاوه براین، پسته برای آرامش قلب و آرام کردن اعصاب مفید است و مصرف آن برای باز کردن مجاری کبد توصیه می شود
 …
   منبع : همشهری آنلاین     

 

 

دم کرده گل گاوزبان آرام کننده اعصاب و تصفیه کننده خون است

 

 
یک متخصص تغذیه اظهار کرد : گل گاوزبان آرام کننده اعصاب، تصفیه کننده خون، عرق آور و ادرار آور است، کلیه ها را تقویت و سرماخوردگی را ببهبود میبخشد … این متخصص تغذیه اضافه کرد: گل گاوزبان را همراه با لیمو امانی دم کرده و مصرف می کنند و مصرف آن باعث آرامش اعصاب می شود 
 منبع : سلامت نیوز   
worldfood.ir

 

 

 

گزینه‌ای ساده و ارزان برای تقویت ذهن

 
در این پژوهش تیم تحقیقاتی دانشکده پزشکی پنیسولا در اکستر و دانشگاه کمبریج و دانشگاه میشیگان مهارتهای ذهنی و ادراکی…

در یک پژوهش جدید تاکید شد: ویتامین D برای جلوگیری از کاهش و تضعیف توان ذهنی و همچنین حفظ بهداشت روانی بویژه در افراد سالمند، مفید است.
این ویتامین در گوشت ماهی یافت می‌شود و یا در اثر قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید در بدن انسان بوجود می اید . از آنجا که همزمان با افزایش سن، اغلب قدرت ذهنی تکاهش یافته  و دچار اختلال می‌شود، محققان توصیه می‌کنند که ویتامین D می‌تواند این کمبود را جبران کند.
در این بررسی‌ها پژوهشگران انگلیسی و آمریکایی روی ???? داوطلب ?? ساله و پیرتر مطالعه کردند. آنها دریافتند: احتمال بروز مشکلات و نواقص ادراکی در افرادی که با کمبود ویتامین D مواجه هستند دو برابر بیشتر از افرادی است که به میزان کافی از این ویتامین دریافت می‌کنند.
از سوی دیگر انستیتوهای آلزایمر اعلام کرده‌اند که نتیجه این پژوهش بسیار مورد توجه است اما برای درک بهتر نقش ویتامین D باید بررسی‌های بیشتری در این زمینه انجام شود.
دکتر سوزان سورنسن، پژوهشگر انجمن آلزایمر در انگلیس در این باره گفت: از آنجا که درمان با ویتامین D گزینه‌ای آسان و ارزان قیمت برای معالجه مشکلات ذهنی و ادراکی است، لذا مطالعه بیشتر روی این فاکتور حائز اهمیت و ارزشمند میباشد .
ویتامین D برای حفظ سلامت و تقویت استخوانها، جذب کلسیم و فسفر و هم چنین کمک به سیستم ایمنی بدن بسیار مهم است. بدن وقتی در معرض نور خورشید قرار بگیرد ویتامین D تولید می‌کند و درعین حال نیز می‌توان این ویتامین را از ماهی‌های چرب و مواد غنی شده مانند شیر، غلات و نوشیدنی‌های سویا بدست اورد. اما پوست افراد با بالا رفتن سن، کمتر می‌تواند ویتامین D از نور خورشید جذب کند و بنابراین باید آن را از منابع دیگر بگیرد.
در این پژوهش تیم تحقیقاتی دانشکده پزشکی پنیسولا در اکستر و دانشگاه کمبریج و دانشگاه میشیگان مهارتهای ذهنی و ادراکی افراد مختلف را ارزیابی کرده و به اهمیت نقش ویتامین D در تقویت این مهارتها پی برده‌اند.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع: isna.ir

 

 
 

تأثیر گیاهان دارویی بر کاهش استرس

 

 
در کشورهای دیگر گیاهانی همچون ریحان، نعناع، بابونه، گل شمعدانی و استدوقدوس و نیز اکالیپتوس توسط پرستاران در بیمارستان‌ها برای…

مصرف گیاهان دارویی علاوه بر کاهش استرس، در درمان بیماری‌های مفاصلی و بهبود زخم‌ها نیز مثمر ثمر  است همچنین این داروها خاصیت ضدعفونی کننده نیز دارد.
 
رقیه گشمر کارشناس ارشد پرستاری و مربی دانشکده علوم پزشکی مامایی و پرستاری بوشهر ضمن بیان این مطلب افزود: مصرف بی‌رویه داروهای شیمیایی نه تنها منجر به عوارض جانبی می‌شود بلکه در برابر بیماری مقاومت خود را از دست می‌دهد بنابراین بهتر است از روش‌های غیر تهاجمی‌تری استفاده شود.
 
وی افزود: در کشورهای دیگر گیاهانی همچون ریحان، نعناع، بابونه، گل شمعدانی و استدوقدوس و نیز اکالیپتوس توسط پرستاران در بیمارستان‌ها برای درمان بیماران استفاده می‌گردد.
 
این کارشناس ارشد پرستاری در خصوص طریقه استفاده از این گیاهان برای درمان بیماری‌هایی همچون بهبود زخم‌ها و دردهای مفاصلی اضافه کرد: این گیاهان را به صورت عرق، بخور و یا به صورت موضعی و یا حمام کردن بیمار با روغن‌های اساسی آن برای درمان بیماران استفاده می‌کنند.
 
او  با اشاره به اینکه مصرف بی رویه داروهای شیمیایی منجر به مقاومت دارویی در طولانی  مدت می‌گردد؛بیان کرد : اما مصرف داروهای گیاهی به دلیل اینکه استرس را در فرد کاهش می‌دهد سیستم ایمنی بدن فرد را نیز تقویت می‌کند و فرد را نه تنها در برابر بیماری خود بلکه حتی از عوامل بیماری‌های دیگر نیز ایمن می‌گرداند.
 
وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر این داروها به علت  اینکه دارای خاصیت ضد عفونی کننده هستند در شوینده‌ها و شامپوها نیز استفاده می‌شوند.

این مربی پرستاری و مامایی دانشکده علوم پزشکی بوشهر در پایان توصیه کرد: این نعمت‌های الهی که بسیار آسان و ارزان و متنوع در دسترس همه قرار دارد و با مصرف آنها عوارض کمتری هم فرد را تهدید می‌کند را بیشتر استفاده کنید.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع: iums.isna.ir

 

 

 
سبزی مفید برای افراد کم خواب

 

 

یک متخصص تغذیه گفت : این سبزی دارای ماده‌ای به نام Lactocarium است که محرک خواب بوده و توصیه می‌شود برای رفع بی‌خوابی قبل از خواب حتما از این سبزی در سالاد استفاده شود.
 
مرتضی صفوی، متخصص تغذیه در گفتگو با فارس ، افزود: به هر نوع اختلالات خواب در طول شب ،واژه بی‌خوابی گفته می‌شود. در بعضی شرایط،بی‌خوابی شبانه موقتی بوده،به دنبال نوعی استرس یا اضطراب بوجود  می‌آید ولی در بعضی مواقع،بی‌خوابی علت مهمتری داشته که می‌تواند ناشی از مشکلات فیزیکی یا روحی روانی در فرد باشد.کاهو در درمان بی خوابی بسیار مفید است .
وی گفت:علل دیگر بی‌خوابی مشکلاتی از قبیل سوء‌هاضمه،آسم،تنگی نفس یا کاهش قند خون است.مصرف الکل به مقدار زیاد و همچنین استفاده از برخی داروها از عوامل دیگر بی‌خوابی است.
این متخصص تغذیه گفت : قبل از درمان بی‌خوابی باید مسائلی از قبیل مشکلات تیروئید،وجود افسردگی،دیابت،عفونت و سطح هموگلوبین خون بررسی شود،چرا که وجود هریک از این عوامل می‌تواند منجر به ایجاد بی‌خوابی شود.
صفوی گفت: تغذیه نقش عمده‌ای در درمان و پیشگیری از بی‌خوابی دارد.زمان مصرف انواع مختلف مواد غذایی نیز حائز اهمیت است.انواع نان،ماکارونی،سیب زمینی و برنج حاوی مقادیر بالایی کربوهیدرات است که در بدن،به آرامی هضم و سوخته می‌شود. یک عصرانه حاوی مقادیر بالایی از کربوهیدرات و مقادیر کم پروتئین می‌تواند فرد را برای داشتن خواب مناسب شبانه آماده کند.
وی افزود:موز، انجیر، خرما و گوشت بوقلمون حاوی مقادیر بالایی اسید آمینه تریپتوفان هستند.تریپتوفان در بدن به سروتونین تبدیل می‌شود که ترکیب اخیر منجر به حالت خواب آلودگی در فرد می‌شود.شیر نیز مقادیر مناسبی تریپتوفان دارد.همچنین ماست حاوی سروتونین است.به همین علت مصرف هریک از این مواد غذایی، ساعاتی قبل از خواب شبانه توصیه می‌شود.
این متخصص تغذیه گفت: گوشت و شیر کم‌چرب نیز حاوی مقدار کافی ویتامین ? B هستند.وجود این ویتامین برای سنتز سروتونین در مغز لازم است.انواع ماهی‌های چرب مانند ماهی سالمون و ساردین و همچنین تخمه کدو و تخم کتان نیز به دلیل داشتن اسیدهای چرب امگا ? برای پیشگیری از بی‌خوابی بسیار موثر هستند.تخمه آفتابگردان و کنجد نیز دارای اسیدهای چرب امگا ? بوده،که این نوع اسید چرب نقش عمده‌ای در سنتز مواد شیمیایی در مغز دارد.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع:jamejamonline.ir

 

 

 
سبزی ضد صرع و سکته قلبی

 

 
سبزی بسیار پر خاصیت در میان سبزیجات وجود دارد که یکی از خاصیت های آن …
 
اما هیچ می‌دانستید بادمجان گیاهی ضد بیماری صرع هم هست.متخصصان تعذیه می‌گویند بادمجان دارای ماده‌ای ضد‌تشنج است و برای درمان بیماران مصروع اثر شفابخش دارد.
از این گذشته بادمجان مدر و ضد یبوست است و به خاطر دارا بودن آهن برای درمان کم‌خونی نیز موثرو مفید  است.این سبزی همچنین رگ‌های گرفته را باز و خطر سکته‌ قلبی را برطرف می‌کند.بادمجان به دلیل کالری کم،خوراک خوبی برای کسانی است که می‌خواهند وزن خود را کاهش دهند، البته به شرط این‌که آن را در روغن سرخ نکنند.
آب زرد رنگی که هنگام نمک زدن بادمجان به‌ دست می‌آید،داروی خوبی برای کسانی است که دستشان زیاد عرق می‌کند.آنها می‌توانند دست خود را روزی دو بار با آب بادمجان بشویند.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع:jamejamonline.ir

 

 

 

سبزی آرامش بخش و ضد تشنگی
 

 
یکی از سبزی‌های بهاره است که از سالیان پیش به منظور آرامش اعصاب و درمان سر درد استفاده می شده به علاوه دارای خواص دیگری چون رفع تشنگی نیز است.
 
به افراد مبتلا به آبله توصیه می‌شود؛آب گشنیز را به دور چشم‌هایشان بمالند تا میکروب آبله به چشم‌ها سرایت نکند.
زکریای رازی، گشنیز را برای آرام کردن سردرد و رفع تشنگی تجویز می‌کرد.از فرآورده‌های گشنیز که در بازار موجود است می‌توان به قرص سی لاکس، پودر ملین، پودر کارمیناتیف، پودر آنامین و پودر تخم گشنیز اشاره نمود.
 
خاصیت‌های این سبزی عبارتند از:
*  آب گشنیز خواب آور است.برای این منظور، باید ?? گرم از آب گشنیز خام را همراه با شکر خورد، مصرف بیش از این مقدار باعث سستی می‌شود.
 
*  تخم گشنیز شیر مادران شیرده را زیاد می‌کند.
 
*  گشنیز اثر ضد گرفتگی (اسپاسم) و ضد نفخ دارد و از آن در پیشگیری و کاهش دل پیچه استفاده می‌شود.
 
*  جوشانده گشنیز،اعصاب را تسکین می‌دهد.
 
* جوشانده گشنیز برای باز شدن صدا و درمان گلو درد و سرماخوردگی مفید است.
 
*  از روغن گشنیز،پمادهای تسکین دهنده برای دردهای رماتیسم عضلانی و مفصلی تهیه می‌شود.
 
*  گشنیز اشتها آور و هضم کننده غذاست.
 
*  گشنیز تازه،تشنگی را برطرف می‌کند.
 
*  جویدن تخم گشنیز برای تسکین درد دندان مفید است.
در نظر داشته باشید که مصرف به اندازه گشنیز هیچ ضرری ندارد،ولی مصرف بیش از حد آن باعث حالت سستی توام با خستگی شدید می‌شود و ممکن است  به خواب عمیق، گنگی و بی‌حسی بی‌انجامد.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع:isna.ir

 

 

 

تحملتان کم است،از این سبزی بخورید

 

 
 
پژوهشگران به تازگی دریافته اند که مصرف آب این سبزی،تاثیر بسیار زیادی بر افراد کم طاقت دارد.
 
پژوهشگران به تازگی دریافته‌اند که مصرف آب چغندر می‌تواند طاقت و توان ورزشکاران را افزایش دهد.
براساس یک پژوهش جدید یک لیوان آب چغندر با کاهش مقدار اکسیژن مورد احتیاج در طول تمرینات بدنی و ورزش کردن،میزان تحمل و طاقت بدن را زیادتر  می‌کند.
محققان دو گروه را در این پژوهش بررسی کردند.به یک گروه آب چغندر و به گروه کنترل نوشیدنی دیگری دادند.در پایان آزمایشات معلوم شد؛گروهی که آب چغندر نوشیده بودند با همان شدت تمرینات، ?? درصد بیشتر از گروه کنترل به تمرینات خود ادامه دادند و توانستند به راحتی این زمان طولانی‌تر را ورزش کنند.شرح این تحقیق در مجله «فیزیولوژی کاربردی» منتشر شده است.
محققان می‌گویند:هرچند این شیوه برای ورزشکاران مفید است اما ممکن است هم چنین برای مبتلایان به بیماری‌های قلبی – عروقی،تنفسی و متابولیک و نیز برای افراد سالمند سودمند و مفید باشد. این پژوهش از سوی محققان دانشگاه اکستر در انگلیس صورت  گرفته است.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع:isna.ir

 

 

 

 
روشی طبیعی برای دستیابی به آرامش

 

 
 
ریکی (Rei-Ki) یک روش طبیعی برای دستیابی به آگاهی و آرامش و نیز یک تکنیک درمانی می‌باشد که در آن انرژی شفابخش از طریق…
 
 
ریکی (Rei-Ki) یک روش طبیعی برای دستیابی به آگاهی و آرامش و نیز یک تکنیک درمانی می‌باشد که در آن انرژی شفابخش از طریق دستها به بدن و حوزه انرژی خود فرد و یا به شخصی که دریافت کننده معالجه می‌باشد هدایت می‌شود. ریکی از نظر احساسی و معنوی در بدن تعادل بوجود می اورد  و این قابلیت باعث  می‌شود که بدن به صورت طبیعی بتواند خود را درمان کند.

نام ریکی در اصل ژاپنی می‌باشد و مشتق از دو کلمه ری (Rei) به معنی آگاهی و انرژی کیهانی و کی (Ki) به معنی آگاهی و انرژی فردی است. که در واقع همان انرژی حیاتی و معادل چی (Chi) در پزشکی سنتی چین یا پرانا در طب سنتی هند (آیورودا) است. کسانی که از ریکی استفاده می‌کنند می‌پندارند که این انرژی، بطور آگاهانه بر تمام سطوح زندگی تاثیر می‌گذارد و بدین ترتیب، جنبه‌ای کل نگر دارد.
 
تاریخچه ریکی چیست؟
خاستگاه و سرچشمه ریکی هنوز کاملا معلوم نیست ولی اینگونه استنباط می‌شود که از تجارب درمانی مربوط به راهبان قدیمی در تبت سرچشمه گرفته است. ریکی در سالهای اولیه قرن بیستم در ژاپن توسط استاد میکائو اسوئی – ادیب روحانی و مدرسی که علم شفا را درژاپن و تبت آموخته بود- معرفی شد.

درمان ریکی به عنوان سبک اسویی نامگزاری  شد و بسط و گسترش پیدا کرد و در حاب حاضر  به وسیله جمع کثیری به عنوان پایه و اساس معالجات انرژی در نظر گرفته شده است. سیستم اسویی در سال ???? توسط خانم هاوایو تاکاتا ( ژاپنی – آمریکایی) که  استادی ریکی را از یکی از شاگردان استاد اسویی به نام دکتر هایاشی دریافت کرده بود به هاوایی برده شد. پس از تدریس ریکی برای چند سال او این شیوه دستیابی به تعادل را را در سال ???? در قاره آمریکا گسترش داد.
 

 

یک جلسه درمانی ریکی به چه صورت است؟

 

 
طرفداران ریکی بر این عقیده‌اند که وقتی ” کی ” شخصی مسدود می‌گردد، بیماری می‌تواند پیشرفت کند. هنگامی که شخص ریکی دهنده دستان خود را به آرامی بر روی بدن شخص یا بافاصله از بدن او قرار می‌دهد، کمک می‌کند تا انسدادهای انرژی حیاتی برطرف شده و به انرژی شفابخش اجازه داده شود تا آزادانه در بدن شخص حرکت کند. تعدادی از محققین معتقدند که این حالت عمیق آرامش و تمدد اعصاب در حین و بعد از جلسه ریکی مربوط به رهاسازی آندروفینها (واسطه شیمیائی طبیعی ضد درد) در بدن می‌باشد.

کسانی که تحت معالجه با ریکی هستند اظهار می‌کنند که ریکی ذهن را پاک و شفاف و حواس مربوط به آگاهی را قویتر  می‌کند. همچنین با کمک کردن به افراد برای آزاد سازی احساسات محصور شده باعث آزادسازی استرسی می‌شود که خود دلیل  بیماری بوده است. 
 
دریافت ریکی موجب حسی لطیف و آرامش‌بخش می‌شود (بسیاری از افراد حتی در زمان دریافت ریکی به خواب می‌روند). از آنجا که ریکی در اصل یک رویکرد تعادل‌بخشی معنوی است، شاید پیش از آغاز جلسه، شخص ارائه دهنده ریکی ترجیح دهد که مدتی را در سکوت و مدیتیشن بگذراند و در مورد این جریان سیال کیهانی که به سمت فرد انتقال می‌یابد تفکر کند.  فرایند ایجاد تعادل و آرامش، به صورت دو طرفه هم برای ارائه دهنده ریکی و هم برای گیرنده ریکی قابل لمس است و معالجه‌گر اغلب بعد از جلسه احساس شارژ شدن و همچنین شادابی در خود دارد.
 
معمولا در خلال انجام ریکی لباس کامل می‌پوشید و در یک اتاق راحت و گرم بر روی صندلی یا تخت ماساژ قرار می‌گیرید. شاید شخص درمانگر در ابتدا با حرکت دست در فاصله چند سانتی متری، بدن شما را اسکن کند تا از محل دقیق نقاط انسداد انرژی آگاه شود. یک درمانگر خوب کسی است که به آسانی با احساس دستهایش (احساس گرما یا ضربان) در هنگام قرار گرفتن در محل‌های انسداد، آنها را تشخیص بدهد. هر نقطه‌ای که در آن انسداد انرژی باشد محل تمرکز درمان می‌باشد.
 
       
 
خواه انسداد انرژی موجود باشد یا نباشد، درمانگر به آهستگی و با اسلوبی خاص با نگاه داشتن دست بر روی نقاط مختلف بدن شامل سر و گردن، گلو، قفسه سینه ،شکم ، پاها و پشت تنه کار درمان را آغاز می‌کند. این لمس ملایم و یا نگهداشتن دست با فاصله از بدن بیمار در هر نقطه از ? تا ? دقیقه (برای نقاط دارای اشکال حتی گاهی تا ?? دقیقه) تا مادامیکه انرژی جاری است نگهداشته می‌شود.
 
ریکی نباید به عنوان یک روش جایگزین طب رایج استفاده شود. به هر صورت تعداد زیادی از درمانگران و بیماران این معالجه را یک درمان الحاقی موثر برای رهایی ازدرد و بیماریهای مزمن یافته‌اند. یک مطالعه کوتاه  نشان داده است که ریکی یک درمان کمکی موثر برای کاهش درد با تاثیری مشابه با مواد تسکین دهنده درد شبه مخدر می‌باشد.

به علت اینکه درمان بدون لمس  هم در ریکی انجام می‌شود، در مواردی که لمس بدن بیمار ممکن است دردآور باشد (مانند سوختگی‌های شدید یا مرحله بهبود بعد از جراحی ) یا بنا به ملاحظات شرعی از تماس دست با بدن فرد دریافت کننده ریکی باید پرهیز شود، ریکی می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

با پاکسازی محل‌های دچار انسداد و کمک به اینکه شخص احساس کند که قویتر، پر انرژی‌تر و آرامتر شده است می‌توانیم شخص را از فشارهای عصبی و دیگر مشکلات روانی رها کنیم. همینطور  مشخص شده که برای کاهش فشار روانی بیمارانی که در حال معالجه بیماریهای سرطان و ایدز هستند، بسیار موثر می‌باشد.

 

 

میزان تاثیر ریکی در بهبود سلامت افراد تا چه حد است؟

 

 

تجربیات متعدد درمانگران ریکی و افرادی که دریافت کننده انرژی ریکی بوده‌اند در سراسر جهان، گویای این واقعیت است که ریکی ظرف مدت چند دقیقه باعث  آرامش عمیق و سریع، رهائی الگوهای فکری نامتعادل، احساس شادابی و سرزندگی، رفع خستگی، تمایل به ابراز احساسات سرکوب شده درونی نظیر بغض و گریه (و متعاقب آن احساس سبکی)، احساس رهائی، وانهادگی و کاهش درد می‌گردد و همراه بودن آن چه به صورت تمرینات روزانه خود درمانی و چه بصورت دریافت ریکی از کانال (درمانگر) ریکی، موجب آرامش پایدار، بهبود روابط بین فرد و اطرافیان، افزایش ایمان به خداوند و تسلیم به مشیت الهی و قوانین طبیعت، تحریک نیروی عشق انسانی و منبع عظیم شفا در درون انسان می‌شود. 
 
       
 
تاثیر ریکی بر انسان، تاثیری کل نگر و همه جانبه است. بدین معنا که نه تنها بر جسم، بلکه بر ذهن و روان و احساسات و روح بشر نیز تاثیر می گذارد . ریکی نه تنها شیوه‌ای از شفای طبیعی، که مهمتر از آن، راهی برای شناخت عمیقتر خویش و جهان هستی برای نزدیکتر شدن به خداوند است.
 
با استناد به صدها و بلکه هزاران تجربه و نمونه بارز در سراسر جهان، ریکی بدون دخالت در آموزه‌های دینی انسانها، باورهای دینی مردم دنیا را در چند دهه گذشته قویتر نموده است و علیرغم ساده بودن آموزه‌هایش، انسان را به سوی تعادل، تواضع، آرامش و زندگی با تکیه بر نیروی لایزال عشق الهی هدایت میکند  و انسان بی‌پشتوانه و بیمار را به انسانی سالم و متعادل، با ایمان و پذیرای هر دین و آئین آسمانی که دارد مبدل می کند.
 
در درمان با شیوه ریکی به چه نکاتی باید توجه داشت؟

 

ریکی برای هر مشکل سلامتی به عنوان درمان مقدماتی پیشنهاد نمی‌شود و ترجیحا درمان متمم و مکمل برای اقدامات پزشکی رایج و معالجات قبلی که انجام شده است می‌باشد.

ریکی برای درمان شکستگی استخوان؛ دردهای حاد یا هر وضعیتی که کمکهای فوری را طلب می‌کند به عنوان تنها درمان پیشنهاد نمی‌شود بلکه بهتر است به موازات مراجعه به پزشک صورت بگیرد. یک درمانگر ریکی متعهد و راستین، به هیچ عنوان بیمار خود را از جستجوی پزشک برای درمان منع و دلسرد  نمی‌کند.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www. seemorgh. com/health
منبع:
cam.ir

 

 


 ریلکسیشن(تمدد اعصاب)

 

 

 
 
اولین قدم در یوگا یادگیری آرامش دادن به ذهن و جسم است.در اینجا می اموزیم که چرا ریلکسیشن در تمرین یوگا ضروری است و تکنیکهای مختلف ریلکسیشن را یاد می گیریم که ….

 

اولین قدم در یوگا یادگیری آرامش دادن به ذهن و جسم است.در اینجا یاد می گیریم که چرا ریلکسیشن در تمرین یوگا ضروری و لازم  است و تکنیکهای مختلف ریلکسیشن را می اموزیم  که چگونه جسم و روح را آرامش می دهند. در اینجا با ریلکسیشن (تمدد اعصاب ) که بخش ضروری یوگا است آشنا می شویم.برای تمدد اعصاب باید از نظر روحی،فیزیکی و جسمی آماده شویم. برای آرامش دادن به جسم شما می توانید از ساواشانا (جسد) استفاده کنید.در این حرکت روی زمین دراز می کشیم و هر قسمت بدن را ابتدا منقبض کرده و سپس رها می سازیم.این عمل را Tense و Relax  می گوییم.تا زمانیکه بدن خود را منقبض نکرده باشیم متوجه آرامش بوجود آمده بعد از آن نمی شویم.
به مرور زمان با انجام این عمل ذهن به ماهیچه ها یاد می دهد که منقبض شوند و به شما تلقین می شود که آنها را رها کنید.با تمرینهای روزانه کم کم یاد می گیرید که ذهن ناخودآگاه خود را برای کنترل ماهیچه های غیر ارادی نظیر قلب ، سیستم گوارش و باقی ارگانها نیز بکار ببریم.

 

 
حرکت جسد
حرکت جسد از شکم
روی شکم دراز بکشید، پاها از هم فاصله داشته باشند و انگشتان شصت پا با هم تماس داشته  و پاشنه های پا در جهت مخالف باشند.سر را روی دستانتان بگذارید .بدن را بکشید و عمل Tense و Relax را انجام دهید.با هر دم احساس می کنید که در زمین فرو می روید. این حرکت را بعد از هر آسانا که بر روی شکم تاثیر دارد (کبری و …) انجام دهید و به تناوب سر را سمت راست و چپ قرار دهید.
 
حرکت جسد از پشت
به پشت دراز بکشید و دستها و پاها را از بدن جدا کرده و با فاصله روی زمین قرار بدهید.کف دستها رو به بالا.زانوها و انگشتان پا به سمت بیرون بچرخند.چشمان خود را ببندید و چند  عمیق نفس بکشید.
 
 
 
تنفس شکمی
برای اینکه از تنفس صحیح خود آگاه شوید دستان خود را روی شکم بگذارید و انگشتانتان را در هم حلقه کنید . با دم صحیح دستها باید از هم جدا شوند و شکم بالا بیاید.

 
 
 ریلکسیشن آخر
تمرینات یوگا به شما کمک می کند تا بدن خود را بهتر بشناسید،انقباضات آن را متوجه شوید و آنها را رها سازید.در آخر هر جلسه یوگا حداقل ?? دقیقه را به ساواشانا اختصاص دهید.در این زمان شما هر قسمت از بدن را منقبض کرده  و سپس رها کنید .این حرکت را از پاها شروع کرده و کم کم به قسمتهای بالاتر بیایید.سپس ذهن را به اندامهای بدن بفرستید و به آنها توجه نمایید.کم کم در سکوت ذهن غرق می شوید. برای اینکه به  ذهن خود آگاه خود برگردید به آرامی انگشتان دست و پا را حرکت دهید. نفس عمیق بکشید و همراه  بازدم به یک سو غلتیده و بنشینید.
پاها
پای راست را بلندکنید  ،انگشتان پا را به جلو بکشید چند لحظه نگه دارید سپس آن  را رها سازید. این حرکت را روی پای دیگر نیز انجام دهید.
دستها و بازوها
دست راست را بلند کنید، انگشتانتان را مشت نمایید سپس رها سازید.با دست دیگر نیز این حرکت را انجام دهید.
لگن
لگن را منقبض کرده ، باسن  را بالا بیاورید و نگه دارید. بدن خود  را ازاد کنید.

 

قفسه سینه
قفسه سینه و کمر خود را منقبض کنید و از زمین بلند کنید.سپس قفسه سینه را ازاد کنید.

 

شانه ها
شانه ها را به گوشهایتان نزدیک کنید.آنها را رها کنید.دستها را کنار بدن قرار دهید و ازاد کنید.

 
 
سر
چانه را جمع کنید و سر را به آرامی از یک سمت به سمت دیگر بچرخانید.سر را وسط قرار دهید و آن را ازاد کنید.
 

 

 بعد از اینکه این حرکات را انجام دادید ، با چشم ذهن بصورت ذهنی حرکات را مرور نمایید.از پایین بدن به بالا شروع کنید به عنوان مثال در ذهن بگویید:پاهایم را منقبض می کنم ، حالا ازاد  می کنم.دستهایم را منقبض می کنم ، ازاد می کنم و …..و همینطور اعضاء  و  ارگانهای درونی را نیز بصورت ذهنی منقبض کرده و رها و ازاد می کنیم.با هر دم احساس می کنید که امواجی از اکسیژن وارد پاهایتان می شود . با هر بازدم احساس می کنید که همه انقباضات از بدن شما خارج می شود.ذهن خود را آرام کنید .
 
تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ ـ مهرنوش نصوری
 
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ

 

 

 

 
آرام باشید تا به زوال عقل دچار نشوید

 

 

 

 
مطالعات جدید حاکی از آن است که افراد آرام کمتر از سایرین به بیماری های زوال عقلی مانند آلزایمر دچار می شوند.

محققان طی تحقیقاتی که نتایج آن در مجله نورولوژی منتشر شده از ??? سالمند برای پر کردن پرسشنامه‌های شخصیتی سوال کردند.

این نتایج نشان می دهد: افرادی که آرام و ساکت تر هستند طی ? سال دوره این مطالعه ?? درصد کمتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به زوال عقل هستند.

پرسشنامه شخصیتی استفاده شده در این مطالعه میزان نوروتیسم (حالتی که فرد طی آن به راحتی مضطرب می‌شود و از کوره در می‌رود) و علاقه به آغاز صحبت با دیگران را اندازه گیری می‌کرد.

افرادی که به راحتی دچار اضطراب و پریشانی نمی شدند، آرام بودند و از خودشان احساس رضایت داشتند در حالیکه آنهایی که خیلی سریع عصبانی می‌شدند، از لحاظ روحی هم ناپایدار و افرادی منفی‌گرا و عصبی بودند.

این مطالعه که افراد ?? بالای سال را مورد بررسی قرار داده نشان می دهد: سالمندانی که از لحاظ اجتماعی غیرفعال اما آرام و ریلکس هستند ?? درصد کمتر از سالمندانی که خود را از جامعه جدا کرده‌اند و عصبی هستند به زوال عقل مبتلا می‌شوند.

لازم بذکر است بر اساس آخرین آمار هم اکنون ??? هزار مبتلا به زوال عقل در انگلیس وجود دارد که تخمین زده می‌شود این رقم تا سال ???? به بیش از یک میلیون نفر برسد.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع: tums.isna.ir

 

 
 

گیاه خواری مطلق می‌تواند باعث تحلیل رفتن مغز شود

 

 
دانشمندان به تازگی دریافته اند که گیاه خواری مطلق می تواند باعث تحلیل رفتن و کوچک شدن مغز شود.
دانشمندان می گویند گیاه خواری برای مغز بد است و افرادی که هرگز گوشت نمی خورند ? برابر بیشتر در معرض خطر تحلیل رفتن مغز هستند.

آنها گفته اند گیاه خواران بیشترین گروه آسیب پذیر از این حیث هستند چرا که گوشت به ویژه جگر، شیر و ماهی بهترین منابع ویتامین هستند.

همچنین کمبود ویتامین B?? می تواند باعث بروز کم خونی و التهاب در سیستم عصبی شود عصاره مخمر یکی از معدود گیاهان خوراکی است که منبع مناسبی از این ویتامین
است.

دانشمندان تست های حافظه، بررسی ها و اسکن های مغزی را روی ??? داوطلب بین ?? تا ?? سال انجام داده‌اند وقتی این داوطلبان ? سال بعد دوباره تحت آزمایش قرار گرفتند دانشمندان دریافته‌اند افرادی که کمترین مقدار دریافت ویتامین B?? را داشتند بیش از سایرین با مشکل تحلیل رفتن مغز مواجه بودند.

گفتنی است: زنان در دهه ?? سالی بیش از همه در معرض خطر و تحلیل مغزی هستند.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع: isna.ir

 

 

ویتامین روحیه بخش!؟

 

 
این ویتامین به ویتامین روحیه بخش معروف است و در تقویت سلول‌های مغزی موثر است. این ویتامین در متابولیسم کربوهیدرات‌های…
 
کمبود ویتامین B باعث عصبانیت می‌شود.
ویتامین B به ویتامین روحیه بخش معروف است و در تقویت سلول‌های مغزی موثر است. این ویتامین در متابولیسم کربوهیدرات‌های موجود در مغز نیز نقش دارد.
این ویتامین در غلات، حبوبات، انواع گوشت بدون چربی، سبزیجات تازه، تخم مرغ و جوانه گندم وجود دارد.
تحقیقات نشان داده است که با مصرف روزانه مقدار کافی از این ویتامین می‌توان از بسیاری از مشکلات خلقی و ناراحتی‌های عصبی جلوگیری  کرد.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع: isna.ir

 

 
 
این خوراکی خاصیت ضد پیری دارد

 

 

 

یک کارشناس تغذیه در یزد پیشگیری از سرطان، از بین بردن رادیکال‌های آزاد، شادابی و طراوت پوست و خاصیت ضد پیری را از خواص گردو عنوان کرد.
یوسف نقیایی اذعان داشت: گردو در گروه مواد غذایی متفرقه و یا در گروه آجیل دسته‌بندی می‌شود.
وی ادامه داد: معمولا هر یک قاشق سوپ‌خوری گردو معادل ?? گرم وزن دارد که خود یک واحد غذایی محسوب می‌شود، بنابراین روزانه مصرف ? تا ? واحد غذایی گردو توصیه می‌شود.
نقیایی در خصوص ترکیبات غذایی این ماده غذایی بیان کرد: هر یک صد گرم گردو دارای ?? گرم کربوهیدرات، ?? گرم پروتئین، ?? درصد چربی غیراشباع،‌ ??? کیلوکالری انرژی، ? گرم فیبرغذایی، ??? میلی گرم فسفر، ?/? میلی گرم آهن، ??? میلی گرم پتاسیم و ?? میلی گرم ویتامین E است.
وی با اشاره به کربوهیدرات موجود در مغز گردو اضافه کرد:‌ کربوهیدرات موجود در گردو بصورت قند پیچیده است که قند خون را به سرعت افزایش نمی‌دهد.
این کارشناس تغذیه با بیان اینکه چربی در مغز گردو از نوع اسید چرب غیراشباع است، ذکر  کرد: اسیدهای چرب موجود در گردو از اسیدهای چرب مفید و مناسب و گیاهی است که می‌تواند در تنظیم کلسترول بدن نقش داشته باشد.
وی افزود : گردو با دارا بودن ?? میلی گرم ویتامین E در هر یک صد گرم، نقش آنتی اکسیدانی بسیار قوی در بدن ایفا می‌کند.
نقیایی پیشگیری از سرطان، از بین بردن رادیکال‌های آزاد، شادابی و طراوت پوست و خاصیت ضد پیری را از خواص گردو بر شمرد.
این کارشناس تغذیه در پایان توصیه کرد؛ کودکان و نوجوانان در حال رشد گردو را جایگزین تنقلات،‌ چیپس و پفک نمایند.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع: isna.ir

 

 

 

 
مغز به کدامیک سریعتر پاسخ می دهد: شادی یا غم؟

 

 

 
آیا می دانید مغزتان در چه شرایطی به سیگنالهای محیطی سریعتر پاسخ می دهد،هنگامی که شاد هستید یا غمگین ؟
 
پژوهشگران اسپانیایی دریافتند که مغز انسان نسبت به سیگنالهای مثبت صورتهای شاد در مراودات اجتماعی سریعتر از سیگنالهای منفی ناشی از اندوه واکنش نشان می دهد.تحقیقات گذشته نشان می داد که مغز انسان تنها پس از ??? هزارم ثانیه بعد از مشاهده صورت افراد در مراودات اجتماعی نسبت به مردم یک برداشت اولیه می کند.
اکنون محققان دانشگاه بارسلونا با بررسی ?? دانشجوی رشته روانشناسی،تفاوتهای میان نیمکره های مغزی آنها را در درک سیگنالهای مثبت و منفی صورت افراد دیگر بررسی  کردند.در این آزمایش از تکنیک “میدان بینایی تفکیک شده” استفاده شد.نتایج این تحقیقات که در نشریه علمی Laterality منتشر شده است نشان می دهد که نیمکره راست در فرایندهای احساسی بهتر عمل می کند و در این عملکرد،فرایندهای شادی و صورتهای شگفت زده را بهتر از صورتهای غمگین و یا وحشتزده درک می کند.
به ادعای  این محققان،بیانات مثبت بسیار سریعتر و دقیقتر از بیانات منفی درک می شوند بنابراین در مغز شادی و شگفت زدگی سریعتر از ترس و ناراحتی پردازش می شوند.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع:jamejamonline.ir

 

 
 
?? راه کنار آمدن با غم و اندوه مرگ

 

 

پذیرش احسا‌س‌تان: غم، اندوه، اشک، احساس تهی شدن و غیره موضوعی طبیعی است.
سعی نکنید تا عواطف و احساسات‌تان همچون خشم، گناه، ناامیدی یا درد را انکار کنید.
اجازه بدهید که سایرین به شما کمک کنند: با غذا آوردن برای شما، مراقبت کردن، برطرف کردن نیازهای روزمره‌تان، …
احساسات‌تان را از طریق اشک‌، صحبت با سایرین و… ابراز کنید.
احساس نکنید که شما باید قوی و شجاع و آرام باشید، اگر چه این حق را دارید.
روزها را همان‌گونه که هستند بپذیرید و آماده مواجهه با آینده باشید.
به خودتان، فرصت و زمان بدهید تا دردها، درمان و زخم‌ها، التیام یابند.
مراسم بزرگداشت را فراموش نکنید.
فکر نکنید، حق ندارید ناراحت باشید بلکه  سوگواری، امری طبیعی است.
 
در پی  مشورت‌های تخصصی باشید البته اگر هنوز پس از شش ماه، ناراحتی و غصه‌تان رفع نشده. موارد درمانی می‌تواند کاملا موثر بوده و از مشکلات روان‌شناختی آتی پیشگیری کند.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع: salamatiran.com

 

 

 

خشم‌تان را مهار کنید

 

 
 
انجمن روانشناسی آمریکا برای افرادی که بیش از حد عصبانی می‌شوند، توصیه‌هایی دارد:
• یک نفس عمیق و طولانی بکشید، تا احساس کنید که هوا قفسه سینه‌تان را پر می‌کند.
• با انجام ورزش سبک یا تمرینات کششی، یا حرکات ملایم یوگا به خودتان آرامش دهید.
• چشم‌های‌تان را ببندید و چیزی را که برای‌تان آرامش‌بخش، لذت‌بخش و خوشایند باشد، تجسم کنید.
• به آرامی زیر لب‌تان جمله‌ای که برای‌تان آرامش‌بخش است،‌ مثلا “سخت نگیرید”، را تکرار کنید.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع: hamshahrionline.ir

 

 

شیوه ای موثرتر از داروهای ضد اضطراب!
 

 
 
 
مطالعات متعدد نشان‌داده‌اند که ورزش مرتب تاثیرات تسکین‌دهنده و آرامبخشی دارد که‌اضطراب را کاهش می‌دهد.
توجه داشته باشید که در اولین باری که شروع به ورزش کردن می‌کنید اضطراب شما کمی‌افزایش می‌یابد. اما وقتی به ورزش کردن ادامه می‌دهید، اضطراب ثابت می‌ماند و ??- ? دقیقه پس از پایان ورزش مانند بیشتر افرادی که ورزش می‌کنند احساس آرامش بیشتر و اضطراب کمتری نسبت به زمان پیش از ورزش خواهید داشت.
این کاهش اضطراب در اثر ورزش، حتی بیش از تاثیر برخی از داروهای ضد اضطراب است. این تاثیر کاملاً ثابت شده‌است.
در مورد اضطراب، ورزش یک درمان کوتاه مدت محسوب می شود  . آرامشی که‌از ورزش کردن حاصل می‌شود تقریبا ? ساعت دوام دارد.
 ?? ساعت پس از ورزش، اضطراب به میزان قبلی خود باز می‌گردد. بنابراین اگر از اضطراب مزمن رنج می‌برید، باید به صورت مرتب و روزانه ورزش کنید تا تاثیر آن را ببینید و یا اگر در طول روز با عواملی مواجه می‌شوید که شما را مضطرب می‌کنند،

می‌توانید صبحها قبل از شروع کار روزانه ورزش کنید.  به عبارت بهتر می‌توانید زمان ورزش را طوری انتخاب کنید که در زمانی که بیشترین اضطراب را دارید بیشترین تاثیر را داشته باشد.
 برخی مطالعات بیان می‌کنند که بیشترین تاثیر ورزش در کاهش اضطراب زمانی است که ورزش نسبتاً شدید باشد اما به حدی که موجب خستگی و فرسودگی فرد نشود . در این صورت بیشترین تاثیر آرامبخشی از ورزش بدست می اید .
برخی مطالعات دیگر نیز نشان می‌دهند که ورزش سبک، مانند پیاده‌روی یا شنا نیز، همانند ورزشهای شدیدتر مانند جاگینگ، اضطراب را کاهش می‌دهند.
ورزشهایی مانند گلف، تنیس، هندبال، دوچرخه‌سواری و سایر ورزشها نیز به‌آرامش یافتن افراد کمک می‌کنند.
یک ورزش انتخاب کنید و نوع و شدت ورزشی که برای شما مناسب است را مشخص کنید.
اگر علائم اضطراب شما به نوعی است که مشکلات گوارشی، تعریق، تپش قلب و علائم بدنی اضطراب را دارید به‌احتمال زیاد از ورزش و فعالیت بدنی سود بسیار خواهید برد.
اگر اضطراب شما در اثر عوامل روانی ایجاد شده باشد و علائمی‌ مانند نگرانی و دلواپسی، اختلال در تمرکز و افکار مداخله‌گر داشته باشید، احتمالا ورزشهای ذهنی مانند مدیتیشن، تجسم درمانی، یا سایر روشهای آسوده‌سازی ذهنی برای شما مفیدترو بهتر  هستند

 

 

 

.
آیا ورزش همیشه‌اضطراب را کاهش می‌دهد؟

 

 

 

 

 اگرچه ورزش تاثیرات روانی مثبتی دارد اما در برخی شرایط ممکن است منجر به تشدید مشکلات روانی شود. برای مثال فردی که مرتب ورزش می‌کند اگر به علتی مثلاً به علت  آسیب‌دیدگی نتواند به ورزش ادامه دهد ممکن است دچار اضطراب یا افسردگی شود. در  چنین شرایطی ورزش کردن می‌تواند شرایط فرد را بدتر کند.
همچنین ممکن است برخی افراد در ورزش کردن زیاده‌روی کنند و دچار خستگی و فرسودگی شوند. این وضعیت با اضطراب، افسردگی، بی‌خوابی، و کاهش علاقه به کارهای روزانه و زندگی فردی مشخص می‌شود. ورزشکارانی مانند شناگران و دوندگان استقامتی که رقابتهای سنگین دارند بیشتر در معرض چنین شرایطی قرار دارند . اگر ورزشکار هستید و در شرایط سنگین و حرفه‌ای ورزش می‌کنید و دچار چنین علائمی‌هستید، برنامه‌های خود را کمی‌سبکتر کنید.
حرف آخر:
برای اینکه ورزش تاثیر خوبی داشته‌باشد، حداقل سه بار در هفته به مدت بیست دقیقه ورزش کنید. پیش از آغاز هر برنامه‌ی ورزشی با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که‌این نوع ورزش برای شما مناسب است. فعالیتی را انتخاب کنید که‌از آن لذت ببرید و انجام آن برای شما راحت باشد. این ورزش باید در برنامه‌ی روزانه‌ی شما جایگاه ثابتی داشته‌باشد و مرتباً آن را انجام دهید.
برای غلبه بر اضطراب و استرس یوگا و تای چی چوان ورزشهای مناسبی هستند.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ

www.seemorgh.com/health
منبع: hamshahrionline.ir

 

 

 

با خودت قشنگ‌تر حرف بزن
 

 

 

همه ما گاهی با خود صحبت می‌کنیم و این صحبت‌ها در واقع همان افکار مثبت یا منفی است که گاهی آن را با صدای بلند و گاه در ذهن خود می‌گوییم. اگر حرف‌های ما با خودمان مثبت باشد، موجب آرامش بیشتر و کنترل استرس می‌شود اما اگر منفی باشد موجب شدت  استرس می‌شود…
به گفته روان‌شناسان این گفتگوها بازتاب حالات عاطفی ما هستند و اعتماد به نفس، دیدگاه، انرژی، عملکرد و ارتباط با دیگران را تحت تاثیر قرار می‌دهند. پس بهتر است با به کار بردن روش‌های زیر گفتگوهای درونی منفی خود را به مثبت تبدیل کنیم و از نتایج خوب آن بهره‌مند شویم.
?? بهتر است به جای اینکه روی مشکل تمرکز کنید، به راه حل آن فکر کنید. همه مشکلات راه حل دارند. از خود بپرسید: «چه‌طور می‌توانم این وضعیت را تغییر دهم؟»
?? سعی کنید این جمله را که «هر اتفاق بدی یک فاجعه است.» به کار نبرید. واقع بین باشید و از ترساندن خود دست بردارید، پس بهتر است بگویید «بله ممکن است به دلیل اشتباهات کوچک اتفاق بدی بیفتد اما فاجعه‌ای در کار نیست.»
?? با تصویرسازی ذهنی پیشاپیش در مورد خود و دیگران، فرصت شناخت افرادی را که در ذهن خود کلیشه کرده‌اید، از دست ندهید. بهتر است با خود بگویید «همه ما انسان‌هایی هستیم با شخصیت‌هایی منحصر به فرد، هر کدام از ما نقاط ضعف و قوتی داریم.»
?? همه بایدها، پیش فرض قوانین و استانداردهای رفتاری هستند که وجود واقعی ندارند. مثلا شما ملزم به رعایت قوانین رانندگی هستید اما در هوش شما «باید» وجود ندارد. پس به جای اینکه بگویید «من باید باهوش‌تر از این باشم»، بگویید «من می‌توانم از این باهوش‌تر باشم.»
?? «همیشه»، «هرگز» و «هیچ‌» کلماتی مبالغه‌آمیز برای نشان دادن واقعیت هستند. پس نگویید «من همیشه زیاد غذا می‌خورم بنابراین هرگز لاغر نخواهم شد» بهتر است بگویید: «من اغلب بیش از حد غذا می‌خورم اما می‌توانم این عادت را تغییر دهم»
?? سعی کنید واقعیت را با سیاه و سفید دیدن تحریف نکنید. فکر نکنید که تلاش شما باید یا به شکست کامل تبدیل شود یا به پیروزی کامل. ممکن است بگویید «یا با ورزش کردن تا روز جمعه دو کیلو لاغر می‌کنم یا اینکه اصلا ورزش را کنار می‌گذارم» به جای اینکه بگویید: «من می‌خواهم با ورزش کردن تا روز جمعه دو کیلو لاغر شوم. حتی اگر یک کیلو هم لاغر شوم نشان می‌دهد که ورزش مفید بوده است اگر هم همان وزن ماندم با رژیم غذایی و ورزش سعی می‌کنم خود را لاغرکنم».
?? برچسب‌های منفی ابزارهایی هستند که اعتماد به نفس را کاهش می دهند و پایین می اورند . مثلا وقتی به خود می‌گویید «من احمق هستم» این تبدیل به بخشی از هویت شما می‌شود و موجب می‌شود از خود متنفر شوید. به جای این به یاد بیاورید که اشخاص تنها مجموعه‌ای از نقایص و اشتباهات نیستند، ممکن است رفتار شما بعضی مواقع اشتباه باشد اما این به معنای حماقت نیست. پس بگویید «هر انسانی ممکن است اشتباه کند و من هم مثل همه انسان‌ها»
?? وقتی کسی به شما راه حل مناسب و ممکن نشان می‌دهد، سعی کنید به آن گوش دهید و بپذیرید نه اینکه بگویید بله اما… و هزاران دلیل بیاورید که این راه حل خوب نیست.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع: salamatiran.com

 

 

 

 

دارویی شگفت انگیز برای شاد زیستن(?)
 

 

 
آیا رسیدن به شادی هم هدفی همچون دیگر هدف های زندگی پرمشغله و پردردسر ماست؟ چطور ممکن است که برای رسیدن به زندگی ای شاد فقط …
 
در یک روز بارانی در شهر نیویورک درون تاکسی، Gretchen Rubin 41 ساله از خود پرسید که در زندگی برای رسیدن به چه چیزی بیش از همه تلاش میکند. او میگوید: ناگهان فهمیدم که فقط میخواهم شاد زندگی کنم. لحظه ی عجیبی بود، چون تا آن موقع در این مورد تفکر نکرده بودم.
 چند سال پیش، این همسر، مادر و وکیل سابق دادگستری برنامه ای با عنوان «راه شاد زیستن» را شروع کرد تا خط مشی زندگی خود را مورد آزمایش قرار دهد. او روزانه در دفتر خاطراتش مینوشت، شعر میخواند و هر شب به اتفاق همسرش به رستوران میرفت. او معتقد است که واقعا با نشاط تر از پیش است.
 به نظر میرسد همه میخواهند از این برنامه استفاده کنند. سعادت و خرسندی همه جا خبرساز است. کتابهای زیادی در مورد آن به فروش میرسد. الهام بخش پروژه های علمی‌است. باشگاه های خنده و کارگاه های لذت شناسی را بوجود می‌آورد. علت چیست؟ همانطور که روانشناسی مثبت گرا نشان داده است، افراد شادتر، موفق ترند. این افراد خلاق ترند، درآمد بیشتری دارند، دوستان بیشتری دارند، ازدواج های بهتری دارند، از لحاظ جسمی‌سالم ترند و بیشتر از همتاهای کسل خود عمر میکنند.
 Martin Seligman، دارای مدرک دکترا، میگوید: دارویی را تصور کنید که باعث میشود ? یا ? سال بیشتر عمر کنید، ?? میلیون تومان در سال درآمد داشته باشید و علاقه ای به جدا شدن از همسرتان نداشته باشید. به نظر می‌آید که این دارو همان «شادی» است. وی جنبش روانشناسی مثبت گرا را حدود ?? سال پیش آغاز کرد.
 عده ای ممکن است با خود بگویند: آیا رسیدن به شادی هم هدفی مانند دیگر هدف های زندگی پرمشغله و پردردسر ماست؟ چطور ممکن است که برای رسیدن به زندگی ای شاد فقط یک راه برای همه وجود داشته باشد؟ و اگر به این هدف نرسیدیم، به این معنی است که دچار شکست شده ایم؟ برخی «شادی زدگی» را فقط یکی از هوس های زودگذر میدانند. Charles Goodstein، روانپزشک مدرس دانشگاه نیویورک میگوید: تصور اینکه تغییر رفتار میتواند خرسندی و شادی را برایتان به وجود بیاورد، به همان اندازه که به نظر می‌آید، ساختگی و غیرواقعی است.
ولی محققان این زمینه معتقدند که میزان نشاط و شادی افراد را میتوان اندازه گرفت و همینطور  آن را بوجود اورد .

 تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
اختصاصی سیمرغ  
www.seemorgh.com/health

 

 

 


راهکارهای طلایی کاهش استرس شغلی

 

 
 

  
محیط اطراف ما همواره در سلامت ما تاثیر گذارند. در نظر بگیرید که روزانه ?? ساعت یا بیشتر در محیط کار خود مشغول به کارید. ساختن یک محیط سالم در فضای شغلی باعث ایجاد یک زندگی سالم و طو‌لانی مدت در محیط کار می‌شود.
آرامش درونی در محیط کار
اگر چه نمی‌توان استرسها را به طور کامل از میان برد  اما می‌توان آنها را کمتر کرد. در اینجا یک سری راهکارهایی پیشنهاد می‌شود که می‌تواند تا حدودی از استرسهای روزانه شما کم کند:
 آرام باشید
امری طبیعی است که هر چه سخت‌تر کار کنید نتیجه بهتری می‌گیرید با این وجود به نظر می‌رسد که تا حدودی این مسئله که هر چه آرامتر و با آگاهی بیشتر قدم بردارید نتیجه بهتری می‌گیرید با نظر قبلی تناقض دارد.
برای خود حد و مرز تعیین   کنید
آیا از کسانی هستید که در محیط کار خود از دیگران کمک می‌گیرید؟ سعی کنید که خیلی محترمانه برای خود حد و مرز معینی  تعیین کنید و به راحتی نه! بگویید. در ضمن به تقویم خود نگاهی بیندازید تا مطمئن شوید که بعد از کار بدون بر‌نامه نیستید. در کلاسهای مدیتیشن شرکت کنید دوش بگیرید و یا با خواندن کتاب خود را سرگرم کنید.
 نفس عمیق بکشید
بیشتر کسانی که تحت فشار و تنش هستند تنفس سطحی دارند. زمانی که نفس عمیق می‌کشید به طور طبیعی اکسیژن بیشتری را وارد بدن خود می‌کنید.
تصمیم بگیرید که در طول روز ?? بار نفس عمیق بکشید. این کار یک دقیقه طول می‌کشد اما اثرش چندین برابر خواهد بود.
 عوامل طبیعی را وارد محیط کنید
تا آنجایی که امکان دارد سعی کنید که نور و هوای تازه وارد محیط کارتان شود. در محیط اطرافتان از گلهای زیبا و روح نواز که اثر مثبت بر مغز دارند استفاده کنید. یک دسته گل زیبا حالت شاعرانه به فضا داده و باعث کاهش استرس می‌شود. تحقیقات نشان داده کسانی که در کنار ترتیبی از گلهای رنگارنگ قرار می‌گیرند بیشتر از کسانی که فقط از برگهای سبز استفاده می‌کنند در آرامش به سر می‌برند.
 ساعتی را به خودتان اختصاص دهید
از وقتهای استراحتی که در اختیارتان قرار می‌دهند استفاده کنید. بیشتر مردم حتی در زمان استراحت نیز مشغول به کارند انگار که کارشان تمامی ‌ندارد که این روند در آینده برایشان عواقب خواهد داشت .به یاد داشته باشید که شما انسانید نه یک ماشین. حتی یک ماشین هم نیاز به استراحت دارد! سعی کنید به هنگام ظهر ?? دقیقه بخوابید. اگر فقط ? دقیقه وقت استراحت دارید لحظاتی چشمان خود را روی هم بگذارید حتی این چند لحظه هم از استرس شما کم میکند .
 مدیتیشن کنید
مدیتیشن به بدن شما استراحت داده و امواج مغزی را می‌کاهد. تمرین منظم مدیتیشن، تای‌چی و یوگا باعث کاهش استرس و ایجاد آرامش نه تنها در محیط کار بلکه در طول زندگی نیز می‌شود.
سر حال باشید
جنب و جوش باعث تحریک سیستم عصبی مرکزی و فعالیت ذهن شده و باعث کاهش استرس می‌شود.
•  در وقت استراحت به جای قهوه از چای استفاده کنید. از نوشیدنیها‌یی که انرژی را بالا می‌برند مثل عشقه، اوکالیپتوس یا زنجفیل بنوشید.
•  از روشهایی استفاده کنید تا در طول روز فعالیت داشته باشید. به جای آسانسور از پله استفاده کنید. در هر ساعت لیوانی آب خنک بنوشید. اتومبیل خود را کمی‌ دورتر از محل کار خود پارک کنید. این کار تنها باعث افزایش انرژی می‌گردد.
•  اگر هوای بیرون مساعد است می‌توانید ناهار را در محیط باز صرف کنید یا به قدم زدن بپردازید. هوای تازه و استراحت یک روز کاری پر انرژی را برای شما به دنبال دارد.
•  سعی کنید در بین روز از میان وعده‌های مقوی مثل خشکبار و غلات و میوه یا پروتئین استقاده کنید که انرژی و کاهش قند خونتان را تامین کنند.
 
تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
اختصاصی سیمرغ    
www.seemorgh.com/health

 

 

آرامش اعصاب با حمام یخ

 

 

تحریک سرمایی شدید با گرفتن حمام سرد باعث ایجاد تعادل در سیستم عصبی خسته بدن و بهبود روند گردش خون پوستی می گردد. به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاری آلمان، به گفته رئیس بخش روش های درمانی طبیعی کلینیک هوفلند در بادامز آلمان از طریق گرفتن حمام یخ مخاط ها سد بهتری در مقابل ورود عوامل بیماری زا می سازند.

بنابراین گزارش، طی مدت  پنج سال گرفتن حمام یخ در زمستان تعداد سرایت های شدید بیماری ۵۰ درصد کاهش یافت همچنین افرادی که می خواهند شجاعت رفتن به حمام های یخی را که به صورت سوراخ هایی در یخ تعبیه شده است پیدا کنند باید آرام آرام شروع کرده و بدن خود رابه این حالت عادت دهند.

این گزارش حاکی است، بدین منظور متخصصان معتقدند در اغاز باید در درجه حرارت زیر صفر داخل آب بروید، این کار را باید از فصل پایین آغاز کرد و بعد به حمام های یخ زمستانی رفت تا بدن به آرامی به کاهش دما عادت کند.

 

پایگاه فرهنگی تفریحی ایران ناز

 

 

 

تهیه و تنظیم: خوش روزگار

http://100raz.com/


 

VN:F [1.9.18_1163]
Rating: 5.6/10 (8 votes cast)
VN:F [1.9.18_1163]
Rating: +4 (from 6 votes)
ارامش اعصاب, ۵٫۶ out of 10 based on 8 ratings
share save 171 16 ارامش اعصاب

دیدگاه خود را بنویسیدهشت × 5 =

CommentLuv badge