«طراحی در مهندسی سازه»

«بازسازی و مقاوم سازی بنا های قدیمی و جدید در تهران و کرج و شیراز»

سایت شرکت آریامن، دارای مهارت کافی برای مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله و توانمندسازی ساختمان ها پس از زلزله است.

contractor مشاوره و طراحی در مهندسی سازه و بازسازی و مقاوم سازی ساختمان و بنا در تهران و کرج و شیراز

مقاوم سازی ساختمان

ما برای شما پروژه کاملی برای بازسازی ساختمان، طراحی و اجرا مینماییم و برای این منظور خصوصیات تکنیکی دقیق سازه را منطبق بر استاندارد یوروکد در نظر میگیریم…

«مشاوره ساخت و ساز در شیراز و استان فارس و استان تهران و کرج»

«ساخت و ساز بناهای جدید و بازسازی بنا»

“سایت شرکت آریامن، دارای مهارت کافی برای مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله و توانمندسازی ساختمان ها پس از زلزله”

ما برای شما پروژه کاملی برای بازسازی ساختمان، طراحی و اجرا مینمایی.

شرکت ما برای طراحی و اجرای انواع سازه های ساختمان آمادگی دارد. طراحی آرماتوربندی بنا برای بازسازی ساختمان ها؛ طراحی سازه های فلزی و بتنی؛ محاسبات ایمن سازی بنا در برابر آتش سوزی.

“اجرای کلیه عملیات بازسازی و نوسازی بنا توسط مجربترین اکیپ های ساختمانی.

نقاشی – کاشی کاری – سرامیک – گچ کاری – و کلیه خدمات ساختمانی در تهران و کرج و استان فارس شیراز”

تلفن تماس: 09378297778

«ساخت و ساز بناهای جدید و بازسازی ساختمان های قدیمی»

شرکت ما برای طراحی و اجرای انواع سازه های ساختمان آمادگی دارد. طراحی آرماتوربندی بنا برای بازسازی ساختمان ها؛ طراحی سازه های فلزی و بتنی؛ محسبات ایمن سازی بنا در برابر آتش سوزی

برای این منظور ما از مشاورین برجسته مان برای محاسبه بهترین و باصرفه ترین راه محافظت بنا در مقابل آتش سوزی استفاده میکنیم.

رویکرد طراحی ظرفیت

برای اطمینان از ایمنی بنا در برابر زلزله، ما از آخرین دستاوردهای مهندسی زلزله استفاده میکنیم. برای این منظور ما مدلی از بنا را طراحی کرده و نقاط ویژه ای از آنرا انتخاب مینماییم. سپس آنها را وادار مینماییم که رفتاری شکل پذیر در برابر نقاط آسیب پذیر در برابر نیروی زلزله ارایه کنند. سایر نقاط بنا بر اساس فاکتورهای اضافی برای مقاوم سازی تحلیل میگردند، یعنی استفاده از قابلیت بیشتر جهت تحمل وزن بالاتر. یعنی ما بنا را به شکلی طراحی میکنیم که خسارت تنها در نقاط غیر شکننده سازه رخ دهد. جایی که خسارت وارده برای انسجام بنا خطرساز نخواهد بود…

این نوع طراحی برای ساختمان های چند طبقه و سازه های بلند مرتبه بخصوص مجتمع های ساختمانی و سازه های چند منظوره اجتماعی، اجتناب ناپذیر و لازم میباشد. بعلت اینکه این سیستم سبب میگردد سازه نه تنها قابلیت تحمل وزن بالاتری داشته باشد بلکه بتواند تغییر شکلهای ارتجاعی وسیع تری را که در هنگام زلزله رخ می دهند، تحمل کند…

“نظارت پروژه های مهندسی سازه”

ما همینطور دارای مجوزهای لازم جهت نظارت پروژه های ساختمانی میباشیم. مهندسین ناظر شرکت ما دارای گواهینامه انجمن مهندسین مشاور – تحت نظارت و مورد تایید اتحادیه اروپا- هستند. مهندسین ناظرشرکت ما مشخص مینمایند؛ آیا پروژه ساختمانی توانسته است بالاترین استانداردها را در زمینه های مقاومت مکانیکی و استحکام بنا و مقاومت در برابر آتش سوزی و زلزله و ایمنی استفاده بنا را تامین کند…

شرح ساختار

سیستم های ساخت و ساز خشک (درای وال)، ساختارهای سبک و مقاوم در برابر زلزله ای میباشند که از ترکیب پنل های گچی (و یا پنل های سیمانی) و پروفیل های سبک فولادی گالوانیزه ساخته میگردند.

6222eb05bc مشاوره و طراحی در مهندسی سازه و بازسازی و مقاوم سازی ساختمان و بنا در تهران و کرج و شیراز

مقاوم سازی بنا

از ترکیب این دو عنصر، چهار ساختار زیر حاصل می شود:

دیوارهای جداکننده؛

سقف های کاذب؛

دیوارهای پوششی؛

پوشش های مقاوم در برابر حریق؛

دیوارهای جداکننده؛

دیوارهای جداکننده کناف، دیوارهای غیر باربری میباشند که برای تقسیم فضاهای داخلی ساختمان استفاده میگردند. این ساختارها شامل قاب های فولادی سبک ساخته شده با مقاطع ناودانی شکل بوده که صفحات روکش دار گچی در یک یا چند لایه، به وسیله پیچ مخصوص بر روی آن ها نصب میگردند.

درزهای میان این صفحات به وسیله نوار و بتونه مخصوص درزگیری شده و بدین ترتیب سطحی یکپارچه حاصل میگردد. سطح بدست آمده قابلیت اجرای رنگ، کاغذ دیواری، کاشی و پوشش های دیگر را خواهد داشت. فضای خالی داخل دیوار، امکان استفاده از انواع عایق های حرارتی و صوتی را فراهم نموده و عبور و دسترسی به تأسیسات الکتریکی و مکانیکی را میسر میکند.

اجرای رانرها؛

اجرای استادها؛

اجرای پنل ها؛

تکمیل ساختار؛

سقف های کاذب؛

سقف های کاذب کناف ساختارهای سبکی میباشند که به واسطه تولید صنعتی، دارای مشخصات فنی استاندارد بوده و جایگزین بسیار مناسبی برای سقف های کاذب غیر استاندارد ساخته شده با رابیتس و گچ هستند. این ساختار شامل زیرسازی سبک فولادی معلق ساخته شده با مقاطع ناودانی شکل بوده که صفحات روکش دار گچی در یک یا دو لایه، به وسیله پیچ مخصوص بر روی آن ها نصب می شوند. درزهای میان این صفحات به وسیله نوار و بتونه مخصوص درزگیری شده و بدین ترتیب سطحی یکپارچه و بدون درز بدست می آید. سطح بدست آمده قابلیت اجرای رنگ و پوشش های دیگر را خواهد داشت. فضای خالی پشت سقف کاذب، امکان استفاده از انواع عایق حرارتی و صوتی را فراهم نموده و عبور و دسترسی به تأسیسات الکتریکی و مکانیکی را بوجود می آورد.

 

«مشاوره ساخت و ساز در شیراز و استان فارس و استان تهران و کرج»

«ساخت و ساز بناهای جدید و بازسازی بناهای قدیمی»

“سایت شرکت آریامن، دارای مهارت کافی برای مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله و توانمندسازی ساختمان ها پس از زلزله”

ما برای شما پروژه کاملی برای بازسازی ساختمان، طراحی و اجرا مینمایی.

شرکت ما برای طراحی و اجرای انواع سازه های ساختمان آمادگی دارد. طراحی آرماتوربندی بنا برای بازسازی ساختمان ها؛ طراحی سازه های فلزی و بتنی؛ محاسبات ایمن سازی بنا در برابر آتش سوزی.

“اجرای کلیه عملیات بازسازی و نوسازی توسط مجربترین اکیپ های ساختمانی.

نقاشی – کاشی کاری – سرامیک – گچ کاری – و کلیه خدمات ساختمانی”

تلفن تماس: 09378297778

آویزگیری؛

اجرای زیرسازی؛

زیرسازی تکمیل شده؛

نصب پنل؛

دیوارهای پوششی؛

دیوارهای پوششی کناف، ساختارهای سریع و کارآمدی جهت بازسازی دیوارهای بنایی قدیمی، پوشش دیوارهای بنایی جدید (نازک کاری)، عایق کاری و بهسازی حرارتی و صوتی ساختمان ها و مقاوم سازی ساختمان ها در برابر حریق هستند. به لحاظ ساختاری، دیوارهای پوششی، مشابه دیوارهای جداکننده کناف هستند، با این تفاوت که پنل ها تنها در یک سمت ساختار نصب میگردند.

اجرای رانرها؛

اجرای استادها؛

استقرار عایق؛

نصب پنل؛

پوشش های مقاوم در برابر حریق؛

یکی از نقاط ضعف مهم سازه های فولادی، مقاومت کم آن ها در برابر حریق بوده، بطوری که در زمان کوتاهی بعد از وقوع حریق، ممکن است دچار ناپایداری و فروپاشی کامل گردند. مطابق با مقررات و استانداردها، سازه های فولادی باید برای مدت زمان معینی در مقابل حریق مقاوم سازی گردند. یکی از کاربردهای صفحات گچی مقاوم در برابر حریق کناف، حفاظت سازه های فولادی از طریق پوشش تیرها و ستون ها میباشد. در این ساختار، یک زیرسازی فلزی سبک در پیرامون تیرها و ستون ها اجرا شده که صفحات گچی بر روی این زیرسازی نصب میگردند.

بدین ترتیب پوششی از صفحات مقاوم در برابر حریق، اجزای سازه ای را احاطه نموده و از این طریق سازه در برابر حریق مقاوم سازی میگردد. مزیت این نوع ساختار حفاظتی، سرعت، سهولت و ارزانی آن نسبت به سایر روش ها (نظیر پوشش های بتنی) میباشد. با استفاده از این روش، نازک کاری اجزای سازه ای نیز تامین گردیده که این امر، صرفه اقتصادی و تسریع در عملیات اجرایی را با خود می آورد.

اجرای رانرها؛

اجرای استادها؛

نصب پنل ها؛

تکمیل ساختار؛

خدمات گروه آریامن شامل موارد زیر می شود:

مشاوره در انتخاب ساختار؛

طراحی جزئیات فنی؛

بازرسی فنی و نظارت بر پروژه ها؛

فروش مصالح کناف؛

مشاوره در انتخاب ساختار؛

گام نخست در استفاده از سیستم های ساخت و ساز خشک، انتخاب ساختار میباشد. هر یک از ساختارها دارای قابلیت های ویژه خود بوده که در مرحله طراحی باید مشخصات عملکردی آن ساختار (مانند قابلیت های فیزیکی و مکانیکی تعیین کننده از قبیل مقاومت استاتیکی، میزان عایق حرارتی و صوتی و مقاومت ساختار در برابر حریق) در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، برای انواع دیوار (دیوارهای جداکننده داخلی، دیوارهای جداکننده بین دو واحد آپارتمانی، دیوار راهروها، دیوار سلول های تر و …) ساختارهای مختلفی میباشد که با توجه به شرایط و نوع کاربری، باید ساختار مناسب انتخاب و انجام گردد.

انتخاب ساختار جزء مراحل بسیار مهم و حساس پیش از استفاده از سیستم های ساخت و ساز خشک میباشد. هرگونه مسامحه و یا عدم وجود تخصص کافی در انتخاب ساختار نه تنها میتواند عملکرد فنی مورد انتظار ساختارها را در زمان بهره برداری دچار نقص کند، بلکه می تواند باعث تحمیل بارهای مالی فزاینده ای به پروژه ها شود. گروه مهندسین مشاور آریامن همیشه سعی میکند که با طراحی دقیق ساختارها، ضمن رعایت مقررات ملی ساختمان و الزامات فنی طرح، هزینه های پروژه را نیز به حداقل برساند….

144433 307 مشاوره و طراحی در مهندسی سازه و بازسازی و مقاوم سازی ساختمان و بنا در تهران و کرج و شیراز

مقاوم سازی بنا

طراحی جزئیات فنی

گروه مهندسین مشاور آریامن دارنده تاییدیه رسمی مشاوره مهندسی سیستم های ساخت و ساز خشک از سوی شرکت کناف ایران میباشد. یکی از نقاط قوت این گروه، توانایی در طراحی جزئیات فنی و ارائه دستور العمل های اجرایی میباشد. با توجه به تالیف مرجع فنی (منوال) و مجموعه فیزیک ساختمان شرکت کناف ایران توسط مهندسین مشاور آریامن، این گروه طیف وسیعی از مراجع و مستندات فنی مربوط به مشخصات عملکردی و روش های نصب، بهره برداری و تعمیرات سیستم های ساخت و ساز خشک را در اختیار داشته است.

2-1- سياستگذاري و برنامه ريزي
سياستگذاري و برنامه ريزي «امورفني»، «تدوين ضوابط و معيارهاي فني» و «كاهش خطرپذيري ناشي از زلزله» هم راستا با چارچوب نظام فني اجرايي كشور و در تعامل با دفاتر بخشي، دستگاههاي اجرايي و ديگر عوامل ذيربط پروژه هاي مشمول نظام فني اجرايي كشور بر حسب مورد انجام میگردد.

برنامه ريزي براي ابلاغ و انتشار كليه ضوابط و معيارهاي فني تهيه شده در امور فني، تدوين ضوابط و كاهش خطرپذيري ناشي از زلزله…

2-2- راهبري
– هدايت موثر امور تهيه و تجديد نظر ضوابط و معيارهاي فني مورد نياز طرحهاي مشمول نظام فني و اجرايي كشور با رعايت اولويتها;
– تهيه و بازنگري ضوابط قراردادي پيمانكاري، شرايط عمومي و شرايط خصوصي پيمان;
– تنظيم، مبادله و هدايت موثر موافقتنامه هاي طرحهاي مقاومسازي ساختمانهاي عمومي و دولتي مهم، تأسيسات زيربنايي و شريانهاي حياتي كشور با دستگاههاي اجرايي;
– مستندسازي فرآيندها و فعاليتهاي امور فني و تدوين ضوابط و برنامه هاي كاهش خطرپذيري ناشي از زلزله;

2-3- پايش و ارزشيابي
پايش و ارزشيابي داراي اهداف مشخص و رويكرد سيستماتيك میباشد. برای همین شاخصه ايي كه بايد پايش شوند تعيين و چگونگي اتخاذ روشها و تكرار مشاهدات و پردازش اطلاعات و چگونگي گزارش دهي، ارائه ميگردد.

 

رويكردهاي دفتر

مديريت امور فني به منظور تحقق نظام فني اجرايي كشور;

نگرش سيستمي به فرايندهاي امور فني;

فراهم کردن زمينه مناسب به منظور تقويت و ارتقاي جايگاه مديريت امور فني;

بيرون سپاري وظايف قابل واگذاري به واحدهاي تخصصي با حفظ مسئوليت مديريت امورفني;

بسترسازي جهت توانمند شدن واحدهاي فني تخصصي در چارچوب نظام فني اجرايي كشور؛

مديريت مشاركتي در امر تصميم سازي و تصميم گيري در مديريت امور فني;

مستندسازي فرايندها و فعاليتهاي امور فني;

ايجاد زمينه مناسب براي مبادله ضوابط و معيارهاي فني تهيه شده بين كشورهاي منطقه و نهادهاي فني بين المللي به منظور بسترسازي مناسب صدور خدمات فني مهندسي و جلب مشاركت نهادهاي بين المللي…

 

بخشهاي عمده فعاليت
از لحاظ تنوع فعاليتها، دفتر در چهار بخش عمده فعاليت مینماید:
4-1- مديريت امور نظام فني و اجرايي كشور؛
4-2- مديريت تهيه ضوابط و معيارهاي فني و كاهش خطرپذيري ناشي از زلزله؛
4-3- مديريت امور فني خدمات مشارهاي و پيمانكاري؛
4-4- راهبري امور تشخيص صلاحيت و ارجاع كار شركتهاي مشاوره اي و پيمانكاري؛
4-5- امور تشخيص صلاحيت شركتهاي انفورماتيك و دبيرخانه شوراي عالي انفورماتيك؛
4-6- مديريت پايگاه اطلاع رساني مناقصات كشور…

نگاه تخصصي به ضوابط و معيارهاي فني;

بهره مندي از توان علمي تخصصي دانشگاهها و موسسات تحقيقاتي و بخش غيردولتي به منظور بيرون سپاري فعاليتها;

نگاه برنامه اي به تدوين ضوابط و معيارهاي فني با هدف تحقق اهداف برنامه هاي بلندمدت و ميان مدت;

4-2-2- امور كاهش خطرپذيري ناشي از زلزله

ايران از نظر لرزه خيزي در منطقه فعال جهان واقع است و به گواهي تاريخ بويژه اطلاعات مستند علمي و مشاهدات قرن بيستم از خطرخيزترين مناطق جهان در اثر زمين لرزه هاي پرقدرت بشمار میرود. در سالهاي اخير به طور متوسط هر پنج سال يك زمين لرزه با صدمات جاني و مالي بسيار بالا در نقطه اي از كشور بوقوع پیوسته است و هم اکنون ايران در صدر كشورهايي میباشد كه وقوع زلزله در آن با تلفات جاني بالا همراه میباشد.

گرچه جلوگيري كامل از خسارات ناشي از زلزله هاي شديد بسيار سخت میباشد، ولی با افزايش سطح اطلاعات در رابطه با لرزه خيزي كشور، آموزش همگاني و ترويج فرهنگ ايمني، شناسايي و مطالعه دقيق وضعيت آسيب پذيري ساختمانها، تأسيسات زيربنايي و شريانهاي حياتي) و ايمنسازي و مقاومسازي صحيح و اصولي آنها، ميتوان تا حد مطلوب تلفات و خسارات ناشي از زلزله هاي آتي را کاست…

13884965501 مشاوره و طراحی در مهندسی سازه و بازسازی و مقاوم سازی ساختمان و بنا در تهران و کرج و شیراز

مقاوم سازی سازه های یتن آرمه

4-2-2-1- تاريخچه ارتباط ما با موضوع زلزله

 هنوز جامعه فني مهندسي كشور با فعاليت تدوين ضوابط و معيارهاي فني آشنا نبوده، موضوع زلزله و ضوابط مورد نياز نيز نامانوس مينمود. پس از سالها بدنبال اقدامات متنوع دفتر در اين زمينه، در سال 1378 مباحث زلزله و مقاومسازي مورد توجه ويژه معاونت امور فني واقع شد و در اين خصوص برنامه مقاوم سازي ساختمانهاي عمومي و دولتي مهم، تاسيسات زيربنايي و شريانهاي حياتي كشور در دستور كار قرار گرفت. در اين برنامه سازمان مديريت و برنامهريزي كشور با همكاري وزارت كشور، وزارت مسكن و شهرسازي، شوراي پژوهشهاي علمي كشور، پژوهشگاه بين المللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله و بنياد مسكن انقلاب اسلامي در قالب «شوراي كاهش خطرپذيري ناشي از زلزله» اقدامات زیر را انجام داده است:

 

«مشاوره ساخت و ساز در شیراز و استان فارس و تهران و کرج»

«ساخت و ساز بناهای جدید و بازسازی بناهای کهنه و قدیمی»

“سایت شرکت آریامن، دارای مهارت کافی برای مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله و توانمندسازی ساختمان ها پس از زلزله”

ما برای شما پروژه کاملی برای بازسازی ساختمان، طراحی و اجرا مینمایی.

شرکت ما برای طراحی و اجرای انواع سازه های ساختمان آمادگی دارد. طراحی آرماتوربندی بنا برای بازسازی ساختمان ها؛ طراحی سازه های فلزی و بتنی؛ محاسبات ایمن سازی بنا در برابر آتش سوزی.

“اجرای کلیه عملیات بازسازی و نوسازی توسط مجربترین اکیپ های ساختمانی.

نقاشی – کاشی کاری – سرامیک – گچ کاری – و کلیه خدمات ساختمانی در تهران و کرج و شیراز

تلفن تماس: 09378297778

تدوين سياستها و خط مشي ها

در اولويت قرار دادن ساختمانهاي دولتي و عمومي مهم، تأسيسات زيربنايي و شريانهاي حياتي با توجه به درجه اهميت گفته شده:
– ساختمانهاي با اهميت سياسي و استراتژيك;
– ساختمانها و تأسيسات زيربنايي كه قابل استفاده بودن آنها پس از وقوع زلزله اهميت ویژه دارد;
– ساختمانها و بناهاي عمومي كه خرابي آنها موجب تلفات زياد ميگردد;
– ساختمانهايي كه خرابي آنها موجب از دست رفتن ثروت ملي و ميراث فرهنگي ميشود;
– تأسيسات زيربنايي كه خرابي آنها موجب آلودگي محيط زيست ، آتش سوزي وسيع و يا … ميگردد.

تهيه و بكارگيري ساختار اجرايي مناسب براي برنامه كاهش خطرپذيري ناشي از زلزله

جهت پشتيباني تخصصي برنامه و تنظيم سياستها و خطمشيهاي كلان آن، از توان بخشهاي مختلف تحقيقاتي، تخصصي و حرفهاي در قالب پنج كميته تخصصي استفاده شده است.
اين كميته ها شامل: كميته تخصصي مقاومسازي، كميته تخصصي ساخت و ساز اصولي، كميته تخصصي آموزش همگاني و ارتقاي فرهنگ ايمني، كميته تخصصي بهسازي ساختمان و مسكن روستايي و كميته تخصصي بهبود كيفيت مصالح و فناوري ساخت بوده و با مشاركت مجموعه هاي مرتبط تشكيل ميشود.
براي انجام امور اجرايي اين طرحها با بررسي شيوه هاي مختلف براي تحقق اهداف والاي برنامه از حضور مديريت طرح بهره گرفته شد كه در تسهيل و تسريع امور نقش بسزايي داشته است. همچنين جهت نظارت دقيق بر مراحل مختلف كار بخصوص كنترل كيفي گزارشات مشاوران توسط دفتر پس از تاييد دستگاه اجرايي و بصورت كنترل مضاعف) از توان تخصصي جمعي از كارشناسان و متخصصان زلزله بهره برداري مناسبي انجام شده است.
سياست بهره گيري از توان مديريت طرح و گروه هدايت فني طرحها موجب گرديده نقش دفتر، بدرستي ايفا شود.

4134da28cf6b00bf22dc44e3c5b45c32 مشاوره و طراحی در مهندسی سازه و بازسازی و مقاوم سازی ساختمان و بنا در تهران و کرج و شیراز

مشاوره و ساخت و ساز

انتظارات و دستاوردهاي حاصل از اجراي برنامه

كاهش خطرپذيري و تلفات انساني ناشي از زلزله در مدت کوتاه;

خدمات رساني سريع و مناسب پس از وقوع زلزله;

ارتقاي امنيت اجتماعي و پايداري عمومي جامعه و حفظ سرمايه هاي ملي;

كاهش خسارات اقتصادي و سطح آسيب پذيري كشور در برابر زلزله در بلند مدت;

رشد و ارتقاي دانش فني و فناوريهاي طراحي و اجراي مقاومسازي سازه ها؛

تدوين تراز ايمني و سطوح عملكرد ساختمانهاي مهم و تأسيسات زيربنايي جهت اولويت بندي مقاوم سازي آنها با توجه به درجه اهميت تعريف شده.

تدوين و ارايه برنامه مقاوم سازي ساختمان ها و تاسيسات زيربنايي

- شناسايي ساختمانهاي عمومي و دولتي مهم، تأسيسات زيربنايي و شريانهاي حياتي كشور;
– ارزيابي خطرپذيري سازه هاي مشمول طرح;
– تعيين اولويت هاي اجرايي با توجه به سياستها و خط مشي هاي تعيين شده;
– تعريف برنامه مقاومسازي ساختمانها و تأسيسات زيربنايي كه اولويت ايمن سازي آنها مشخص گشته است.
7- تخصيص اعتبار، هدايت و نظارت بيست و هشت طرح «مطالعه و اجراي مقاوم سازي» از سال 1381 و پادار نمودن آنها تا سال 1388شامل طرحهاي مشروح زير:
– مطالعه مقاومسازي ساختمانهاي استراتژيك و مراكز مهم دفاعي و انتظامي;
– مطالعه مقاوم سازي بيمارستانهاي بزرگ و مراكز امدادرساني و آتشنشاني;
– مطالعه مقاوم سازي مراكز آموزش عالي و مدارس;
– مطالعه مقاوم سازي پل هاي مهم شهر تهران و پل هاي مهم راه آهن;
– مطالعه مقاوم سازي تأسيسات مهم نفت و گاز و پالايشگاه هاي اصلي كشور;
– مطالعه مقاوم سازي مراكز مهم مخابراتي، اطلاع رساني و صدا و سيما;
– مطالعه مقاوم سازي تأسيسات مهم توليد و توزيع برق و شبكه آبرساني شهري.

4-2-2-2- چالش ها
در بررسي وضعيت كشور چالشهاي بسياري در مواجهه با موضوع بلاياي طبيعي بخصوص زلزله مشاهده ميشود. از جمله اين چالشها موارد زير را ميتوان ذکر نمود:

عدم توجه جدي به فرهنگ ايمني و خود امدادي در برابر زلزله و نياز به ارتقاي دانش، افزايش باور و اصلاح نگرش؛

كمبود برنامه هاي آموزشي براي اقشار جامعه؛

نياز به ارتقاي مهارت ها و واكنش هاي درست در هنگام رخداد زلزله؛

نهادينه نبودن و كمبود اعتبارات آموزش همگاني و ترويج فرهنگ ايمني؛

آگاهي هاي اندك جامعه در مورد زمين لرزه و زندگي ايمن با زلزله؛

نياز به ايجاد نمايشگاه ها و موزه هاي زلزله؛

عدم انعكاس مناسب برنامه هاي آموزش همگاني زلزله در رسانه هاي عمومي؛

نياز به برگزاري مانورها و تمرين هاي آمادگي در برابر زلزله؛

كمبود مطالعات لرزه خيزي پوسته ايران و مخاطرات زمين شناختي و ژئوتكنيكي؛

نياز به ارزيابي رفتار لرزه اي سازه ها، ساختمان ها، تأسيسات زيربنايي و شريان هاي حياتي كشور؛

عدم پشتيباني مناسب در تهيه ضوابط، آيين نامه ها و دستورالعمل هاي طرح و اجراي سازه هاي مقاوم در برابر زلزله؛

نبود سيستم مديريت اطلاعات خطرپذيري زلزله كشور؛

ناهماهنگي و عدم يكپارچگي بين شبكه هاي اطلاعات زلزله؛

ايمني نامطلوب محيط شهري و روستايي در برابر زلزله؛

نبود سيستم ساخت و ساز اصولي مناسب و سازگار با زلزله؛

عدم نظارت سيستمي بر ساخت و ساز و عدم كنترل فرايندها تا دستيابي به كيفيت و ايمني مطلوب؛

عدم تطابق فناوري هاي ساخت و ساز با الگوهاي پيشرفته و شرايط بومي، فرهنگي و اجتماعي كشور؛

توليد و بكارگيري نامناسب مصالح ساختماني استاندارد و نياز به بهبود كيفيت مصالح؛

نياز به توسعه آموزشهاي فني و حرفه اي در صنعت ساختمان و گسترش بكارگيري نيروي انساني آموزش ديده، ماهر و داراي صلاحيت در بخش ساختمان؛

نبود بانك اطلاعات جامع ساختمان و مسكن و شناسنامه دار نبودن ساختمان ها؛

خطرپذيري بالا، خسارات اقتصادي و تلفات انساني زياد ناشي از زلزله؛

عدم امكان خدمت رساني سريع و مناسب پس از وقوع زلزله….

ghaleb mandegar 280 01 مشاوره و طراحی در مهندسی سازه و بازسازی و مقاوم سازی ساختمان و بنا در تهران و کرج و شیراز

مقاوم سازی و مشاوره ساخت و ساز

4-2-2-3- چشم انداز

«ايران كشوري خواهد بود با مردمي آشنا و آگاه به زلزله، پيامدهاي آن و چگونگي زندگي ايمن با آن و مستحدثاتي ايمن و سازگار با زمين لرزه»…

4-2-2-4- اهداف

اهداف آرماني هدف آرماني 1: دستيابي به جامعه اي آشنا و آگاه با زلزله و چگونگي زندگي ايمن با زلزله.

هدف آرماني 2: توسعه پژوهش هاي كاربردي، تهيه ضوابط و معيارهاي ايمني، مديريتي و فني و استقرار سيستم مديريت اطلاعات خطرپذيري زلزله كشور.

هدف آرماني 3: استقرار سيستم ساخت و ساز اصولي و سازگار با زلزله.

هدف آرماني 4: ايمن سازي ساختمان ها، تاسيسات زيربنايي و شريان هاي حياتي موجود…

اهداف كيفي

ايجاد و ارتقاي فرهنگ ايمني و خود امدادي در برابر زلزله با رويكردهاي ارتقاي دانش، افزايش باور و اصلاح نگرش؛

كاهش خطرپذيري و تلفات انساني ناشي از زلزله در كوتاه مدت؛

كاهش خسارات اقتصادي و سطح آسيب پذيري كشور در برابر زلزله در بلند مدت؛

خدمت رساني سريع و مناسب پس از وقوع زلزله؛

ارتقاء امنيت اجتماعي و پايداري عمومي جامعه و حفظ سرمايه هاي ملي؛

ايمنسازي محيط شهري و روستايي در برابر زلزله؛

توسعه برنامه هاي آموزشي براي تمامي اقشار جامعه از نظر كيفيت و كميت؛

ارتقاي مهارت ها و واكنش هاي درست در هنگام رخداد زلزله؛

ارتقاء شناخت ويژگيها و رفتار پوسته ايران؛

تكميل مطالعات لرزه خيزي پوسته ايران و مخاطرات زمين شناختي و ژئوتكنيكي؛

ارزيابي رفتار لرزهاي سازه ها، ساختمان ها، تأسيسات زيربنايي و شريانهاي حياتي كشور؛

تهيه و بازنگري ضوابط، آيين نامه ها و دستورالعمل هاي طرح و اجراي سازه هاي مقاوم در برابر زلزله؛

ايجاد و توسعه سيستم مديريت اطلاعات خطرپذيري زلزله كشور؛

افزايش عمر مفيد و پايداري ساختمان ها، زيرساخت ها و شريان هاي حياتي كشور در برابر زلزله؛

بهبود فرايندها و نظامات در ساخت و ساز شهرها و روستاها؛

افزايش مشاركت، مسئوليت پذيري و پاسخگويي نهادهاي تخصصي؛

گسترش ساخت و ساز اصولي با رويكردهاي ايمني، كيفيت، كاهش زمان و كاهش هزينه؛

رشد و ارتقاء دانش فني و فناوري هاي طراحي و اجراي مقاوم سازي مستحدثات موجود…

4-2-2-5- سياستها و راهبردها

افزايش و نهادينه سازي اعتبارات آموزش همگاني و ترويج فرهنگ ايمني؛

افزايش آگاهي هاي جامعه در مورد زمين لرزه و زندگي ايمن با زلزله؛

كاربردي كردن يافته هاي پژوهشي درباره آثار و پيامدهاي ناشي از زلزله؛

ايجاد و گسترش هماهنگي و يكپارچگي بين دستگاه هاي مسئول با رويكرد پاسخگويي و مسئوليت پذيري؛

توسعه پژوهش هاي كاربردي براي تهيه دستورالعمل ها و معيارهاي فني؛

ارتقاي بهره مندي از حداكثر توان تخصصي كشور بويژه نهادهاي مدني NGO ها)؛

توجه ويژه به امر پايش و ارزشيابي و دريافت بازخوردها براي بهبود وضعيت؛

توسعه صنعت ساختمان با رويكردهاي تشويقي و گذار از مرحله ساخت و سازهاي سنتي به ساخت و سازهاي صنعتي؛

ارتقاي نظارت بر ساخت و ساز با رويكرد كنترل فرايندها و دستيابي به كيفيت و ايمني مطلوب؛

تقويت و حمايت از نهادهاي غيردولتي و انجمنهاي فني و تخصصي با رويكرد ايجاد فرهنگ پذيرش مسئوليت حرفهاي، خود كنترلي و كنترلهاي مضاعف در امر ساخت و ساز؛

توسعه فناوريهاي ساخت و ساز با ارائه الگوهاي پيشرفته و تطبيق آن با شرايط بومي، فرهنگي و اجتماعي كشور؛

حمايت از توليد و بكارگيري نرم افزارها و سخت افزارهاي مورد نياز و مصالح ساختماني ويژه براي مقاوم سازي سازه هاي موجود و توسعه بكارگيري فناوري هاي نوين…

4-2-2-6- رسالت Mission)
با توكل بر خداوند مهربان و بهره مندي از توانمندي هاي نيروهاي متخصص كشور، در هدايت، راهبري و مديريت امور كاهش خطرپذيري ناشي از زلزله با رويكرد، همه جانبه نگر و نتيجه گرا براي كاهش تلفات و خسارات ناشي از زلزله، با تمام وجود به مردم شريف ايران خدمت مینماییم….

M1 4 مشاوره و طراحی در مهندسی سازه و بازسازی و مقاوم سازی ساختمان و بنا در تهران و کرج و شیراز

مقاوم سازی ساختمان ها

4-2-2-7- محورهاي مهم فعاليت هاي دفتر در زمينه كاهش خطرپذيري ناشی از زلزله

رهبري و مديريت مؤثر امور طرح هاي مطالعه و اجراي مقاوم سازي ساختمان هاي عمومي و دولتي مهم، تاسيسات زيربنايي و شريانهاي حياتي كشور;

راهبري، هدايت و نظارت بر مدير طرح مقاوم سازي، گروه هدايت فني و كميته هماهنگي مقاومسازي;

تهيه و تدوين دستورالعمل ها، ضوابط و معيارهاي فني و مديريتي مورد نياز طرحهاي مقاومسازي;

اجرايي نمودن سند كاهش خطرپذيري ناشي از زلزله و تدوين برنامه تفصيلي مقاوم سازي ساختمان هاي دولتي مهم، تاسيسات زيربنايي و شريانهاي حياتي كشور;

مشاركت فعال و مؤثر در سياستگذاري ها و برنامه ريزي هاي كلان كشور در امور پيشگيري و مديريت بحران در بلاياي طبيعي;

مديريت هوشمند امور پيشگيرانه بلاياي طبيعي در قالب دبيرخانه كميسيون پيشگيري ستاد عالي مديريت بحران كشور;

تعامل موثر و تبادل تجربيات با جامعه جهاني در خصوص كاهش خطرپذيري بلاياي طبيعي بويژه با UNDP,ESCAP, JICA:

تسهيل دسترسي به اطلاعات درباره خطرپذيري بلاياي طبيعي و مديريت آن.

 

 

«مشاوره ساخت و ساز در شیراز و استان فارس و تهران و کرج»

«ساخت و ساز بناهای جدید و بازسازی ساختمان های قدیمی»

“سایت شرکت آریامن، دارای مهارت کافی برای مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله و توانمندسازی ساختمان ها پس از زلزله

ما برای شما پروژه کاملی برای بازسازی ساختمان، طراحی و اجرا مینمایی.

شرکت ما برای طراحی و اجرای انواع سازه های ساختمان آمادگی دارد. طراحی آرماتوربندی بنا برای بازسازی ساختمان ها؛ طراحی سازه های فلزی و بتنی؛ محاسبات ایمن سازی بنا در برابر آتش سوزی.

اجرای کلیه عملیات بازسازی و نوسازی توسط مجربترین اکیپ های ساختمانی.

نقاشی – کاشی کاری – سرامیک – گچ کاری – و کلیه خدمات ساختمانی در تهران و کرج و شیراز”

تلفن تماس: 09378297778

«بازسازی و نوسازی بافت فرسوده»

   براساس قوانين و راهكاري اجرايي كه توسط دولت جمهوري اسلامي ايران جهت مقاوم سازي و يا بازسازي در مقابل زلزله در محدوده‌هاي شهري صورت پذیرفته است مي‌توان به بهسازي بافت‌هاي فرسوده بعنوان بهترين روش براي جلوگيري از خطرات جاني براي مردم بيان نمود. بهترين راهكار كه نتيجه آن براي مردم بوده بهسازي بافت‌هاي فرسوده شهري میباشد…
  

مقاوم سازی با بهسازی لرزه ای چه تفاوتی دارد؟

 

چنانچه پس از بررسی سازه متوجه شویم ظرفیت آن با نیاز لرزه ایش برابر نیست اعلام میکنیم که آن سازه در برابر بار جانبی آسیب پذیر است و بعبارت دیگر نیاز به بهسازی دارد.

 

در بهسازی، هدف آن است که بتوان به طریقی ظرفیت سازه را با نیاز لرزه ایش برابر کرد.

 

در بعضی موارد ظرفیت سازه را افرایش میدهیم تا با نیاز لرزه ای آن برابر شود. به این افزایش ظرفیت سازه مقاوم سازی میگویند.

 

مقاوم سازی میتواند با افزایش سختی (افزودن مهاربند، دیواربرشی و …) و یا افرایش مقاومت (ژاکت بتنی و فولادی و …) انجام گردد.

 

در برخی موارد هم میتوان به جای آنکه ظرفیت سازه را افزایش دهیم تا به نیاز لرزه ای برسد نیاز لرزه ای را کاهش دهیم تا به ظرفیت سازه بیانجامد.

 

کاهش نیاز لرزه ای سازه نیز میتواند از طرق مختلف صورت پذیرد مانند: افزایش شکل پذیری، کاهش جرم، کاهش نامنظمی، و استفاده از تکنولوژی های نوین طرح لرزه ای مانند استفاده از جداسازی لرزه ای، میراگرها و …

 

در نتیجه مقاوم سازی یکی از روشهای بهسازی لرزه ای سازه است.

مسأله مقاوم‌سازی در هر دو زمینه (چه ساختمان‌های قدیم و بافت فرسوده و چه ساختمان‌های نوساز) مطرح میباشد. در مورد نوسازی ساختمان‌ها نیاز به ضوابط منسجم‌تری برای کنترل دقیق طراحی، ساخت براساس نقشه‌های اجرائی، جوشکاری صحیح و بتن‌ریزی قابل اعتماد وجود دارد مخصوصاً حتی پس از محاسبات و طراحی مناسب، ضعف جوشکاری در ساختمان‌های فلزی و کم بودن مقاومت بتن در سقف و پی ساختمان‌های فلزی و در کل ساختمان‌های بتنی، مشکل بزرگی میباشد و هیچ نوع کنترلی بر روی آنها نیست.

مقاوم‌سازی:
مقاوم‌سازی در مورد ساختمان‌های بسیار قدیمی که عمدتاً متشکل از دیوار باربر و بعضاً همراه با یک نیمه اسکلت فلزی هستند، به علت هزینه‌های بالا و مشکلات اجرائی اگر محال نباشد به غیرممکن نزدیک میباشد. در مورد ساختمان‌های نیمه قدیمی و بعضاً جدیدتر، که به صورت اسکلت بتنی اجرا شده، به علت پوشش میلگرد در داخل بتن و عدم دسترسی آسان به آن و نبودن مصالحی که به راحتی به بتن متصل گردد، تشخیص موارد ضعف و همچنین مقاوم‌سازی آن بسیار مشکل بوده و اجرای ورق و پروفیل فلزی جوشکاری شده روی اسکلت بتنی به صورت وصله و پینه راه گشا نیست، هرچند در کیفیت و مقاوم بودن بتن مصرفی نیز باید جداً شک کرد.

راهنمای روش ها و شیوه های بهسازی لرزه ای ساختمان های موجود و جزئیات اجرایی

 

 

moghavem مشاوره و طراحی در مهندسی سازه و بازسازی و مقاوم سازی ساختمان و بنا در تهران و کرج و شیراز

مهندسین مشاور

 

“موسسه مقاوم سازی ایران”

“بهسازی سازه”

شرکت آریامن طراح و مجری مقاوم سازی، کاشت میلگرد و بولت و مجری اف آرپی؛

پس از ارزيابي آسيب پذيري يک ساختمان در برابر زلزله و مشخص شدن نقاط ضعف، ميتوان نسبت به ارائه طرح بهسازي اقدام کرد. هدف از بهسازي بهبود رفتار سازه در برابر نيروهاي ناشي از زلزله است؛ بطوري که پس از انجام عمليات بهسازي بتوان انتظار داشت در سطوح خطر مختلف، خرابيها و خسارات وارده بر اجزاي ساختمان در حدود سطح عملکرد مورد انتظار است.

در زير به برخي از معيارهاي اصلي در يک طرح بهسازي لرزه اي اشاره ميکنیم.

1- معیارهای فنی شرکت آریامن؛ طراح و مجری مقاوم سازی، کاشت میلگرد و بولت و مجری frp

تأمين مقاومت مورد نياز در اعضا
شرکت آریامن مجری مقاوم سازی، کاشت میلگرد و بولت و مجری frp

يکي از معيارهاي اصلي در هر طرح بهسازي، کاهش تنش در اعضاي سازه اي میباشد. بطوري که هيچ عضوي تحت تنشهايي بيش از ظرفيت خود قرار نگيرد. از آنجا که بسياري از ساختمانهاي موجود تنها براي تحمل بارهاي ثقلي طراحي شده اند، در صورت اعمال بارهاي جانبي، غالب اعضا بيش از ظرفيت و حدود مجاز آيين نامه اي بارگذاري میشوند. چنين مسأله اي در اعضاي خمشي موجب بروز پديده هايي چون تشکيل مفصلهاي پلاستيک، تغييرشکلهاي خميري و ايجاد پيچش هاي ثانويه، گسيختگي برشي مقطع و در اعضاي فشاري کمانش کلي و جزيي مقطع ميشود.

از اين رو لازم است ابتدا با مدلسازي و تحليل دقيق راهکار درنظر گرفته شده براي افزايش باربري جانبي سازه، ميزان بارهاي ثقلي و جانبي وارد بر هر يک از اعضا در ترکيبات بارگذاري مختلف مشخص شده، ميزان ضعف اعضا تعيين شود. در اينصورت جهت افزايش مقاومت عضو مي توان در سازه هاي فولادي از راهکارهايي چون افزودن ورقهاي تقويتي، ورقهاي سخت کننده در نقاط بحراني و جايگزيني اعضا با مقاطع قويتر و در سازه هاي بتني از روشهاي اصلاح جزييات آرماتورگذاري در نقاط بحراني، پس کشيدگي اعضا با استفاده از آرماتور پس کشيده خارجي و… استفاده کرد…

سازگاري با کاربري ساختمان شرکت آریامن طراح و مجری مقاوم سازی، کاشت میلگرد و بولت و مجری frp

هر طرح بهسازي علاوه بر آن که بايد از نظر معيارهاي فني، سختي و مقاومت مورد نياز ساختمان را تأمين نمايد، باید از سازگاري مناسبي با کاربري ساختمان برخوردار باشد و هيچ گونه تداخلي با نيازهاي عملياتي و بهره برداري ساختمان نداشته باشد.

2-    معیارهای اقتصادی شرکت آریامن طراح و مجری مقاوم سازی، کاشت میلگرد و بولت و مجری frp

باتوجه به حجم زياد ساختمان هايي که نياز به بهسازي و تقويت در برابر زلزله دارند، مسائل اقتصادي و کاهش هزينه ها در روند عمليات بهسازي لرزه اي از اهميت خاصی برخوردار میباشد. عموماً پس از ارزيابي وضعيت موجود ساختمان، با ديدگاهي مهندسي ميتوان در سه دسته بندي مناسب جهت اقدام به بهسازي يا تخريب و نوسازي ساختمان اقدام نمود. درصورت تصميم به بهسازي ساختمان، لازم است راهکارهايي که جهت تقويت سازه از نظر فني تحليل و بررسي شود، از لحاظ اقتصادي نيز بطور دقيق ارزيابي شده، حجم عمليات، مقادير مصالح مورد نياز، تجهيزات لازم و بطورکلي هزينه تمام شده برآورد شود. سپس با درنظر داشتن توأم مسائل فني و اقتصادي، راهکار مناسبتر و مقرون به صرفه تر بعنوان گزينه برتر به مرحله اجرا درآيد.

 

راهکارهای پیشنهادی بهسازی شرکت آریامن طراح و مجری مقاوم سازی، کاشت میلگرد و بولت و مجری frp

جهت بهسازي سازه هاي نا مقاوم در برابر زلزله در سطح عملکرد مورد انتظار، راههاي مختلفي وجود دارد که در ادامه به برخي از آنها اشاره مي شود که مي توان جهت تقويت و بهسازي سازه از يکي و يا ترکيبي از آنها استفاده نمود. شرکت آریامن طراح و مجری مقاوم سازی، کاشت میلگرد و بولت و مجری frp

 

«مشاوره ساخت و ساز در شیراز و استان فارس و تهران و کرج»

«ساخت و ساز بناهای جدید و بازسازی ساختمان های قدیمی»

“سایت شرکت آریامن، دارای مهارت کافی برای مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله و توانمندسازی ساختمان ها پس از زلزله

ما برای شما پروژه کاملی برای بازسازی ساختمان، طراحی و اجرا مینمایی.

شرکت ما برای طراحی و اجرای انواع سازه های ساختمان آمادگی دارد. طراحی آرماتوربندی بنا برای بازسازی ساختمان ها؛ طراحی سازه های فلزی و بتنی؛ محاسبات ایمن سازی بنا در برابر آتش سوزی.

اجرای کلیه عملیات بازسازی و نوسازی توسط مجربترین اکیپ های ساختمانی.

نقاشی – کاشی کاری – سرامیک – گچ کاری – و کلیه خدمات ساختمانی در تهران و کرج و شیراز”

تلفن تماس: 09378297778

رفع يا کاهش نامنظمي در ساختمان

مطابق بند 1-8-2 ایین نامه 2800 (ویرایش سوم) ساختمان های نامنظم به ساختمان هایی گفته میشود که فاقد یک یا چند ویژگی از ضوابط بند 1- 8- 1 باشند. روش های زیر برخی از راه حل های رفع یا کاهش نامنظمی هستند:

جدا کردن سازه اي پيش آمدگي ها از سازة اصلي؛

کاهش فاصلة مرکز جرم و مرکز سختي در ساختمان؛

کاهش سختي ديافراگم ها در طبقات مجاور نسبت به يکديگر؛

بستن بازشوهاي بزرگ در ديافراگم ها و ايجاد صلبيت در آنها؛

توزيع يکنواخت جرم در ارتفاع؛

و …

 شرکت سایت آریامن طراح و مجری مقاوم سازی، کاشت میلگرد و بولت و مجری frp

رفع یا کاهش اثر ساختمان های مجاور

يکي از معضلات بهسازي ساختمانها، اثر مخرب ساختمانهاي مجاور آنها است. براي رفع اين مشکل ميبايستي فاصلة ساختمان را با استفاده از تعبية ستونهاي جديد و ايجاد فاصله از ساختمان هاي کناري به حد مجاز رساند.

تامين سختي جانبي لازم براي سازه

جهت بهسازي ساختمان هايي که داراي سختي جانبي کافي نیستند؛ ميتوان از اضافه کردن يا تقويت بادبندي يا ديوار برشي، افزايش صلبيت اتصالات و گره ها، افزايش ظرفيت خمشي تيرها و ستونها و … استفاده کرد.

کاهش جرم ساختمان

با توجه به رابطة مستقيم نيروي زلزلة وارد بر ساختمان با بارهاي ثقلي، با کاهش جرم سازه علاوه بر کاهش تنشهاي ناشي از بارهاي ثقلي در اعضاي سازه، نيروهاي جانبي ناشي از زلزله نيز بر سازه کاهش پیدا میکنند. لذا يکي از روشهاي بهسازي ساختمانها، کاهش جرم ساختمان است، که اين کار يا با کم کردن وزن اجزاي به کار برده شده در ساختمان و يا با حذف طبقات فوقاني میسر میباشد…

به کارگيري سيستمهاي جاذب انرژي

با استفاده از سيستمهاي مستهلک کننده (Damper) مي توان تغيير مکان را در قابهاي فولادي کاست. اين سيستم ها نقش قسمتهايي از سازه را دارند که انرژي جذب مي کنند. از اين رو پس از يک زمين لرزة شديد، سازه خسارت نمي بيند و جذب کننده هايي که در تکيه گاه درگير نيستند در صورت لزوم تعويض ميگردند.

به کارگيري سيستم هاي جدا ساز لرزه اي

روش جداسازي در قالب تکيه گاه سازه اي نرم مانند فنر مورد استفاده واقع میشود. در نتيجه نيروهاي زمين لرزه فقط به صورت جزئي به ساختمان منتقل ميشوند.

شرکت سایت آریامن طراح و مجری مقاوم سازی، کاشت میلگرد و بولت و مجری frp

“نخستین کنفرانس بین المللی مقاوم سازی لرزه ای”

نخستین کنفرانس بین المللی مقاوم سازی لرزه ای به منظور جمع آوری اطلاعات، بروزنمایی داده ها و برقراری ارتباط بین اندیشمندان داخلی و خارجی و نیازسنجی مطالعات و پژوهش های مقاوم سازی توسط دبیرخانه دایمی کنفرانس های مقاوم سازی کشور و انستیتو مقاوم سازی لرزه ای ایران در مهرماه 1387 بوجود آمد.

مقالات دریافتی از کشورهای آمریکا، انگلستان، سوییس، ترکیه، آذربایجان، ژاپن و حضور 1200 میهمان و شرکت کننده داخلی و خارجی بیانگر موفقیت دبیرخانه در برقراری ارتباط و جذب مخاطب در دنیای بین الملل است.

از بین بیش از 900 چکیده مقاله و 400 مقاله رسیده به دبیرخانه در 17 محور کلی “مقاوم سازي مجاري مدفون و ژئوتکنیک، مقاوم سازی سازه های فولادی و بتنی، مقاوم سازي و مرمت سازه هاي بنايي، مقاوم سازی ساختمان ها اداری، آموزشی و درمانی، مقاوم سازی مخابرات، راه آهن و فرودگاه ها، مقاوم سازي سازه هاي برق آبي و نيرو گاهي، مقاوم سازی پل و ابنیه فنی، مقاوم سازی سازه های هیدرولیکی و شبکه های انتقال آب، مقاوم سازی ابنیه باستانی و میراث ماندگار، مدیریت بحران و پدافند غير عامل، تحلیل خطر زلزله و ژئوتکنیک لرزه ای، كاربرد مهندسي معكوس و مهندسي ارزش در مقاوم سازي، بهسازي لرزه اي تميز، تكنولوژي هاي نوين مقاوم سازي، اقتصاد كلان، مقاوم سازي و مديريت بحران، نقش بيمه و بانكداري در مديريت بحران و مقاوم سازی، نقش آموزش همگاني در مديريت بحران و مقاوم سازي“، حدود 300 مقاله پذیرفته شد که از این تعداد به دلیل زمان محدود کنفرانس حدود 100 مقاله به صورت شفاهی و 150 مقاله به صورت پوستر و 50 مقاله فقط جهت چاپ در کتاب و لوح مجموعه مقالات انتخاب شدند در کنار مقالات ارائه شده از سوی پژوهشگران برگزاری 20 کارگاه تخصصی مطابق با محورهای کنفرانس توسط اساتید بنام و با تجربه ایرانی و خارجی از دیگر برنامه های کنفرانس بود. همچنین برگزاری نخستین نمایشگاه بین المللی تخصصی مقاوم سازی لرزه ای و نخستین جشنواره بین المللی کاریکاتور مقاوم سازی از اهم فعالیت های دبیرخانه دائمی کنفرانس های مقاوم سازی کشور در کلانشهر تبریز بود.

 

«مقاوم سازی پل ها»

براي اطمينان از اينکه پل ها بطور مرتب بازرسي و ارزيابي و بهره برداري ميگردند، مديريتي نياز است تا با انجام عمليات نگهداري و تعميرات مناسب، سطح عملکرد مورد نظر در طول عمر پل برآورده گردد.

هدف کلي از اجراي طرح BMS یا Bridge Management System تهران، ايجاد يک سيستم مديريت پل جهت بهينه سازي منابع موجود براي بازرسي، نگهداري و تعمير پل ها با کارکرد مناسب و پايدار در شهرداری بر اساس مدل هاي خرابي (Deterioration)، مدل هاي هزينه (Cost) است؛ تا امکان مديريت بهره برداري و نگهداري پل ها را به خوبي در کوتاه مدت و بلند مدت ميسر کند.

 مشاوره و طراحی در مهندسی سازه و بازسازی و مقاوم سازی ساختمان و بنا در تهران و کرج و شیراز

مقاوم سازی سازه های ساختمانی

«مقاوم‌سازی سازه‌ها در برابر زلزله»

سازه‌های مهندسی به ناچار و همواره در برابر بارگذاری‌های دینامیکی طبیعی مانند: طوفان و بادهای شدید (با سرعتهای بالاتر از ۱۰۰ کیلومتر در ساعت که گاه تا ۲۵۰ کیلومتر در ساعت نیز افزایش یافته‌اند: طوفان‌ها و گردبادهای قرن اخیر در آمریکا موسوم به کاترینا، تورنادو و غیره و یا مولد سونامیها در ژاپن و فیلیپین) و یا زلزله و ارتعاشات زمین (بخصوص زلزله‌های اخیر در کشور ما) و یا در برابر بارگذاری مصنوعی تولید شده از سایر سیستم‌های ایجاد شده توسط بشر مانند ارتعاشات و ضربه‌های شدید صوتی و انفجاری ناشی از عبور این سیستمها و برخورد با سازه قرار دارند.

اگر چه سازه‌هایی که توسط ما طراحی شده و می‌شوند همواره مجبور به تحمل بارگذاری‌های مرده و زنده (به انگلیسی: Deal Loads and Live Loads) مصالح و افراد میباشند، اما توسط طراح سازه قابل محاسبه و کنترل میباشند و همواره در دستور کار محاسبات اجباری و لازم سازه هستند. اما بارهای دینامیکی طبیعت در واقع “بارگذاری تحمیلی طبیعی و مصنوعی” میباشد که طراح سازه مجبور به محاسبات مصالح لازم و چگونگی و موقعیت آنها جهت مقاوم‌سازی سازه باید اقدام جدی کند. در اغلب کشورهای جهان و بخصوص اسیا و از جمله کشور ما صفحه زمین ساخت (به انگلیسی: Tectonic) و بستر ایران به دو علت زیر وضعیت خطرناک و حساسی از نظر اثر گذاری تخریبی نیروی زلزله دارد:

صفحه زمین ساخت ایران از طرف صفحه زمین ساخت شبه جزیره عربستان سعودی تحت فشار مستمر قرار دارد. صفحه مذکور در هر سال چند سانتیمتر بزیر صفحه زمین ساخت ایران رفته و در اثر نیروهای فشاری و تراکم سیستماتیک تنشهای خمشی و برشی وپیچشی – سر انحام در بخشی از صفحه مقاومت مجاز لایه‌های بستر تکتونیک باتمام رسیده واز حد خود خارج شده و بعبارت فنی صفحه وارد مرحله تغیر شکل پلاستک و خمیری شده و با با عملکرد تنش برشی حاصله بخش عظیمی از بافت و لایه بصورت لغزش صفحه‌ای یا حالت گسل (معادل Fault) بریده وروی لایه دیگر رانش افقی یا عمودی می‌کند. انرژی ازاد شده از این فرآیند که گاه دهها برابر انرژی بمب اتمی هیروشیما (در ۱۹۴۵) قدرت تخریب دارد بصورت امواج زلزله موسوم به P و S از کانون زلزله به سطح پوسته “زمین ساخت” رسیده و بصورت نیروهای برشی موسوم به :برش پایه-سازه‌های ساخته شده روی این پوسته را بصورت برش قیچی – نوسانی درکل ارتفاع سازه در می‌نوردند. در واقع این امواج افقی: S هستند که با ارتعاشات بزرگ خود تخریبات اصلی را در سازه‌ها بوجود می اورند. ارتعاشات کوچکتر و کم اثرتر مربوط به امواج عمودی: p است. این حرکات نوسانی سازه به “مد ارتعاشی” موسوم است و اگر سازه بتواند در برابر این نوسانات در مدت تناوب (پریود نوسانات یا پریود فرکانس‌های ارتعاش) که در زلزله‌های ایران اغلب: بطور متوسط ۲۵ تا ۳۰ ثانیه ادامه دارد (شدت وبزرگی زلزله اصلی قبل از پروسه پس لرزه‌ها) مقاومت کند می‌توان امیدوار بود که ساکنان آن فرصت فرار و  نجات را خواهند یافت.

 

«مشاوره ساخت و ساز در شیراز و استان فارس و تهران و کرج»

«ساخت و ساز بناهای جدید و بازسازی ساختمان های قدیمی»

“سایت شرکت آریامن، دارای مهارت کافی برای مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله و توانمندسازی ساختمان ها پس از زلزله

ما برای شما پروژه کاملی برای بازسازی ساختمان، طراحی و اجرا مینمایی.

شرکت ما برای طراحی و اجرای انواع سازه های ساختمان آمادگی دارد. طراحی آرماتوربندی بنا برای بازسازی ساختمان ها؛ طراحی سازه های فلزی و بتنی؛ محاسبات ایمن سازی بنا در برابر آتش سوزی.

اجرای کلیه عملیات بازسازی و نوسازی توسط مجربترین اکیپ های ساختمانی.

نقاشی – کاشی کاری – سرامیک – گچ کاری – و کلیه خدمات ساختمانی در تهران و کرج و شیراز

تلفن تماس: 09378297778

“مقاوم سازی ساختمان در ایران”

کشور ایران روی کمربند زلزلهٔ شرقی-غربی آلپاید (Alpide) قرار دارد. از طرفی تقریباً از زیر تمامی استانهای کشور گسل‌های خطرناک و فعال عبور می‌نماید. وجود این دو مورد بسیار مهم وظیفه مهندسان (چه مهندسان محاسب و چه مجری و ناظر و پیمانکاران) را حساس و سنگین کرده است. بطوریکه اکنون قوانین قضایی خاصی تدوین شده است که سازمانهای نظام مهندسی و شهرداری‌ها را موظف به بازرسی و بررسی نقشه‌ها و محاسبات فنی و عملکرد نظارتی و اجرایی مهندسان در رابطه :”با الزام مقاوم کردن سازه‌ها در برابر زلزله” کرده است*.

«روش مقاوم‌سازی»

الف-برای سازه‌های فلزی با اضافه کردن سخت‌کننده‌ها (به انگلیسی: stiffners) به صلبیت (به انگلیسی: Rigidity) و در واقع بالابردن اینرسی اتصالات سازه می‌افزایند.

ب-برای سازه‌های فلزی علاوه بر بالا بردن سختی وصلبیت اتصالات از سیستمهای بادبندی (به انگلیسی: Bracing): بصور:X-V-واز این قبیل در دیوارهای میانقابها (نقاط تجمع “لنگرهای زلزله ناشی از برش پایه وارده اصلی به تراز پایه سازه”) که در محاسبات دقیق سازه‌ای مشخص می‌گردند- استفاده می‌کنند. وظیفه اصلی این مهاربندها یا بادبندها جذب انرژی اصلی بردارهای زلزله میباشد تا نیروی کمتری به اعضای اصلی سازه وارد گردد. عملکرد و اهمیت این تقویت‌ها (اعضای غیر اصلی یا فرعی سازه) در مدهای ارتعاشی و نوسانات سازه آشکار می‌شود. بررسی عکسها و فیلم‌های گروههای اعزامی علمی وفنی-مهندسی دانشگاهها-رسانه ها-مراکز تحقیقاتی از چگونگی “نقاط اسیب پذیر و پاشنه اشیل سازه‌ها در برابر ضربات مولفه‌های نیروی برش پایه افقی زلزله” بخوبی پرده بر می‌دارد. در عکسها و تصاویر بوضوح مشاهده می‌شوند: دیوارهای بین ستون‌ها یا تیغه‌های جدا کننده (در اصطلاح فنی: میان قابها:Partition) که فاقد بادبندی هستند تحت اثر تلاش برش بصورت: X یاv خرد شده و بداخل یا خارج پرتاب شده‌اند. نقطه ضعف بعدی اتصالات ضعیف و ناقص یا جوشکاری غیر فنی میباشند. با باد بند گذاری و صلبیت بخشیدن به اتصالات بطوریکه دربالا اشاره شد، می‌توان این نقاط ضعف را هنگام محاسبه مدل سازی و با تقویت عای یاد شده این آسیب پذیری‌ها را به حداقل رساند.

ج-در سازه‌های بتن مسلح، صلبیت و استحکام اتصالات به علت کلاف شدن تیرهای اصلی و ستون‌ها در هم-بشرط اجرای فنی و درست- در مقایسه با سازه‌های فلزی از مطلوبیت ودر صدگیر داری بیشتری بعلت صلبیت بالاتر برخوردارند. اما نقطه ضعف دبگر یعنی تیغه‌های میان قاب به قوت خود باقی میباشد.

راهکارهایی که ایین نامه‌ها ی بین‌المللی ارائه داده‌اند و مفید بودن آنها در زلزله‌های اخیر به اثبات رسیده‌ است:

مدل کردن سیستم سه بعدی سازه و بارگداری طیف زلزله بر آن در فضای مجازی برنامه‌های نرم‌افزاری و شناسایی مرکز تحمع مولفه‌های تنش یرشی زلزله و سپس: طراحی سیستم دیوار برشی بتنی در نقاط اشاره شده به منظور جذب انرزی زلزله -این دیوار در ایین نامه‌های مهندسی سازه به دیوار برشی (به انگلیسی: Shear Wall) موسوم میباشد.

برای تقویت میان‌قاب‌ها اگر از اجر و ملات استفاده گردد (سیستم سنتی) در هر چند ردیف بر اساس ایین نامه ۲۸۰۰ ایران از میل گرد گذاری استفاده می‌کنند. امروزه دیوارهای پیش ساخته بصورت پانلی و دارای شبکه تسلیح داخلی که با فوم تزریقی پر شده‌اند و بسیار سبک میباشند استفاده می‌شود.

“نظارت جدی بر ساخت و سازهای شهری”

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران از نظارت جدی بر ساخت و سازهای شهری خبر داد و گفت: در صورت اصلاح نشدن موارد تخلف مهندسان مربوطه به شورای انتظامی ساختمان نظام مهندسی ساختمان معرفی میگردند و پایان کار برای آن ساختمانها صادر نمیشود.

به گفته روابط عمومی شورای مرکزی نظام مهندسی، فریبرز واحدی گفت: براساس ماده 35 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و دستور العمل وزارتی، نظارت بر چگونگی رعایت مقررات ملی ساختمان و قوانین شهرسازی و معماری را به صورت جدی آغاز نموده ایم.

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران از بازدید و بازرسی مهندسان دارای پروانه اشتغال بکار استان تهران از 10 درصد از ساختمان های در حال ساخت این استان گزارش داد.

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران با تاکید بر ضرورت اجرای ماده 35 و نظارت عالیه بر ساخت و سازهای شهری تاکید نمود: امیدواریم این نظارتهای جدی باعث ترویج اصول معماری و شهرسازی، اعتلای مهندسی استان، بالابردن کیفیت خدمات مهندسی و اجرای صحیح مقررات ملی ساختمان گردد.

“مهندسی و نظارت بر ساخت و ساز ها”

شرح وظایف قانونی اداره مهندسی و نظارت بر ساخت و سازها (پلیس ساختمان):

1- اطلاع رسانی:
-در خصوص کاربری اراضی و جلوگیری از تغییر غیر مجاز کاربریها؛
– رعایت اصول فنی و شهرسازی و بهداشتی؛
– عواقب ساخت غیر اصولی و فاقد استحکام بنا و بدون ایمنی؛

2- پیشگیری از ساخت و ساز غیر مجاز:
– بازدید از ساختمانهای در حال احداث و گشت زنی مستمر در شهر و اراضی حاشیه به منظور ممانعت از عملیات ساختمانی بدون مجوز؛
– شناسایی زمین خواران و بنگاههای غیر مجاز املاک که اقدام به تغییر کاربری و خرید و فروش غیر مجاز اراضی می نمایند و معرفی آنها به مراجع قانونی؛
– انعکاس تخلفات به مراجع قانونی در رابطه با تصرفات و تفکیک های غیر مجاز؛
– رسیدگی به شکایات و گزارش های واصله مردمی در رابطه با ساخت و ساز بدون مجوز یا مغایر پروانه و فاقد استحکام بنا؛
– ایجاد بستر مناسبی پیرامون جلوگیری از ارائه خدمات آب و برق و گاز و مخابرات و … به واحد های احداثی غیر مجاز در مناطق فاقد طرح شهرسازی…

3- اجرای ضوابط قانونی:

-صدور اخطاریه و تکیل پرونده جهت تخلفات ساختمانی؛
– جمع آوری ابزار و مصالح پای کار ساخت و ساز غیر مجاز، برهم زدن شفته و خط کشی در اراضی دارای کاربری غیر مسکونی و فاقد طرح شهرسازی؛
– توقف و تعطیل کار ساخت و ساز های غیر مجاز؛
– پلمپ ساختمانهای دارای تخلف ساختمانی؛
– تنظبم لوایح و ارسال آنها به کمیسیون ماده صد قانون شهرداریها و اجرای احکام صادره…

“آخرین تغییرات ایجاد شده در بهبود کیفیت کاری پلیس ساختمان”

1- ایجاد ارتباط اینترنتی از اداره نظارت های مناطق با مدیریت مهندسی و نظارت مرکز wairlees

2- ارسال پرونده های اداره نظارت به صورت سیستتم جدید شهرسازی سرای با 7 عکس رنگی به کمیسیون ماده 100

3- تاسیس سیستم موقعیت یاب ماشینهای اداره نظارت در سطح منطقه (gps)؛
4-تغییر و ایجاد فرمهای قدیمی به فرمت iso

5- تغییر سیاست اداره نظارت به سمت ارشاد مردم و پیشگیری از تخلفات ساختمانی؛
6- ارتقاء سطح کیفی و عملی پرسنل اداره نظارت

%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D9%86%DB%8C 300x225 مشاوره و طراحی در مهندسی سازه و بازسازی و مقاوم سازی ساختمان و بنا در تهران و کرج و شیراز

ساختمان سازی

راهنمایی برای ساخت و ساز

 

خدمات تخصصی مشاوره ای سایت شرکت آریامن، تمام خدمات مشاوره ای ساخت و ساز و انبوه سازی را در واحد سازه خود ارائه میدهد.

این مشاوره شامل مشاوره معماری، مدیریت ساخت و ساز، تاسیسات مکانیکی و برتر است. با توجه به حجم پروژه های در دست اقدام، این مشاوره ها شامل پروژه هایی است که شرکت ساخت کامل و یا حداقل ساخت اسکلت آنها را به عهده دارد.

 

“بازسازی – نوسازی”

اجرای کلیه عملیات بازسازی و نوسازی توسط مجربترین اکیپ های ساختمانی.

نقاشی – کاشی کاری – سرامیک – گچ کاری – و کلیه خدمات ساختمانی

مشاوره ساخت و ساز در شیراز

آنچه باید در ساختن خانه ھا بدانیم:

مقاومت ھر سازه در برابر زلزله به دو عامل اساسی بستگی دارد:

یكی نوع ساخت سازه و به كارگیری اصول و قوانین مھندسی در طراحی و اجرای آن و دیگری بزرگی و قدرت زلزله. در سالھای اخیر از طریق رسانه ھای گروھی ھر چند وقت یك بار خبری در مورد روش ھای ابداعی مھندسان سازه برای مقاوم سازی ساختمان ھا یا ساخت سازه ھای مقاوم در برابر زلزله شنیده میگردد.

شیوه ھایی مثل قرار دادن ساختمان روی بلوك ھای لغزشی، حفر كانال ھای بسیار بزرگ در اطراف فونداسیون ھا (پی ھا)، معلق كردن ساختمان از زنجیر (!)، آویزان كردن پاندول ھای بزرگ از سقف و…. نكته قابل تامل در مورد این راھكارھا، تقریبا غیر عملی بودن آنھا با توجه به وضعیت ساخت و ساز در كشوری مثل ایران آن ھم در مقیاس وسیع میباشد.

البته نه تنھا در ایران بلكه در اكثر كشورھا این كار تا حدود زیادی نشدنی میباشد و اگر ھم قابلیت اجرایی داشته باشند بسیار ھزینه بر بوده، براي تمام ساختمان ھا قابلیت اجرایی ندارند. در كنار این روش ھا، كارھایی مثل استفاده از جدا سازھا، میرا كننده ھا و جذب كننده ھای انرژی (قرار دادن فنرھای پلاستیكی ویژه یك یا چند لایه در پی ساختمان) برای كاھش خسارات و تلفات، عملی تر به نظر می آید.

با توجه به توضیحات گفته شده، اکنون بھترین راه حل یافتن شیوه ھایی برای بھبود روند ساختمان سازی كنونی میباشد. یعنی با تغییراتی چند در روش ھای اجرایی و صد البته با انجام كارھا بر اساس ضوابط و آئین نامه ھا از ابتدا تا اتمام كار اجرایی پروژه ھا، می توان به نتایج بسیار بھتری دست پیدا کرد…

مقاومت ھر سازه در برابر زلزله به دو عامل اساسی بستگی دارد:

یكی نوع ساخت سازه و به كارگیری اصول و قوانین؛

مھندسی در طراحی و اجرای آن و دیگری بزرگی و قدرت زلزله….

کلمات راهبردی: طراحی در مهندسی سازه,مشاور و مهندس ناظر ساختمان,بازسازی و مقاوم سازی بنا,شیراز,استان فارس,مقاوم سازی ساختمان,مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله,توانمندسازی ساختمان ها پس از زلزله,پروژه بازسازی ساختمان,طراحی و اجرا,طراحی و اجرای انواع سازه های ساختمان,طراحی آرماتوربندی بنا,طراحی سازه های فلزی و بتنی,محاسبات ایمن سازی بنا در برابر آتش سوزی,اجرای کلیه عملیات بازسازی و نوسازی,کلیه خدمات ساختمانی,نقاشی,کاشی کاری,سرامیک,گچ کاری,ساخت و ساز بناهای جدید,نظارت پروژه های مهندسی سازه,پوشش های مقاوم در برابر حریق,سقف های کاذب,اجرای زیرسازی,مهندس ناظر,بازرسی فنی و نظارت بر پروژه ها,مشاوره در انتخاب ساختار,كاهش خطرپذيري ناشي از زلزله,ساخت و ساز,زلزله,بازسازی و نوسازی بافت فرسوده,مقاوم سازی با بهسازی لرزه ای,مقاوم‌سازی,مقاوم سازی,lrh,l shcd,موسسه مقاوم سازی ایران,نخستین کنفرانس بین المللی مقاوم سازی لرزه ای,مقاوم سازی لرزه ای,مقاوم سازی پل ها,مقاوم‌سازی سازه‌ها در برابر زلزله,روش مقاوم‌سازی,مهندسی و نظارت بر ساخت و ساز ها,پلیس ساختمان,بازسازی – نوسازی,مشاوره ساخت و ساز,مقاومت ھر سازه در برابر زلزله,Retrofitting, Strengthening, Reconstruction, Building,ساختمان,خانه,عمارت,بناء,Earthquake,زلزله,زمین لرزه,Empowerment, Consultation,مشاوره,مشورت,رایزنی,مذاکره,همفکری,کنگاش,گفتگو,مذاکره,همرایزنی,محاوره,Construction,ساخت و ساز,Seismic Retrofitting, Supervision,نظارت,سرپرستی,برنگری,ریاست,مباشرت,Modernization,نوسازی,نوپردازی,نوین گری,تکمیل,تعمیر,باز نوساخت,اصلاح,

تهیه و تنظیم: خوش روزگار

«مشاوره ساخت و ساز در شیراز و استان فارس و تهران و کرج»

«ساخت و ساز بناهای جدید و بازسازی ساختمان های قدیمی»

“سایت شرکت آریامن، دارای مهارت کافی برای مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله و توانمندسازی ساختمان ها پس از زلزله

ما برای شما پروژه کاملی برای بازسازی ساختمان، طراحی و اجرا مینمایی.

شرکت ما برای طراحی و اجرای انواع سازه های ساختمان آمادگی دارد. طراحی آرماتوربندی بنا برای بازسازی ساختمان ها؛ طراحی سازه های فلزی و بتنی؛ محاسبات ایمن سازی بنا در برابر آتش سوزی.

اجرای کلیه عملیات بازسازی و نوسازی توسط مجربترین اکیپ های ساختمانی.

نقاشی – کاشی کاری – سرامیک – گچ کاری – و کلیه خدمات ساختمانی در تهران و کرج و شیراز”

تلفن تماس:09378297778

VN:F [1.9.18_1163]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.18_1163]
Rating: 0 (from 0 votes)
share save 171 16 مشاوره و طراحی در مهندسی سازه و بازسازی و مقاوم سازی ساختمان و بنا در تهران و کرج و شیراز

دیدگاه خود را بنویسید


 • عمومی

 • دسته‌ها

 • بایگانی

 • تقویم شمسی

  تیر ۱۳۹۷
  ش ی د س چ پ ج
  « اردیبهشت    
   1
  ۲۳۴۵۶۷۸
  ۹۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵
  ۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲
  ۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹
  ۳۰۳۱  
 • سایت فورکیا

  4kia.ir