شهر سورمق

جمعیت :حدود ۴۰۰۰ نفر61176117711121588371235188191104911238147 شهر سورمق آباده دیدنی ها

کد تلفن :۷۵۲

سورمَق، یکی از شهرهای استان فارس ایران، می‌باشد. این شهر، در دهستان سورمق، در بخش مرکزی از توابع شهرستان آباده، قرار دارد و جمعیت آن طبق سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۳,۱۲۲ نفر است.

 سورمق در ۱۸ کیلومتری اقلید، ۲۲ کیلومتری آباده و ۲۴۵ کیلومتری شیراز، واقع شده است. روستاهای اطراف آن عبارت‌اند از: دشت بیضا، باقرآباد، جوشقان، ده بالا، فیض‌آباد، آبادچشمه، امیرآباد، بیدک و یعقوب‌آبادو…

 محلی‌ها این شهر را سورمه، می‌نامند.

IMG 34881 شهر سورمق آباده دیدنی ها

اطلاعات قدیمی شهر سورمق

 در جلد هفتم فرهنگ جغرافیائی ایران، آمده: قصبه سورمق، مرکز دهستان سورمق، بخش مرکزی شهرستان آباده است. دارای ۴۳۶۰ تن سکنه. آب آن از قنات. محصول آنجا غلات، پنبه، انگور، بادام است.

dostdaran-abadeh.blogfa.com

 این عکس ها مربوط به منطق ای در ابتدای سورمق  جوشقان، (راه شیراز به تهران) می‌باشد؛ که دریاچه نام گرفته پیشنهاد میکنم اگه از این مکان رد شدید سری بزنید چون بسیار زیباست.

عمارت کلا ه فرنگی سورمق آباده

این عمارت درآبادی سورمق، در ۲۴ کیلومتری جنوب شهر آباده، واقع شده است. ساخت آن دردوره قاجاریه صورت گرفته واطراف این عمارت را درختان بسیار زیبا و تنومندی، محصور کرده است.

travel.pcosb.com

آشنایی با کلاه فرنگی سورمق - فارس

IMG 3495 شهر سورمق آباده دیدنی ها

 کلاه فرنگی سورمق، عمارتی است با نقشه دایره‌ای زیبا، از آثار دوره قاجاریه در باغچه ای در نزدیکی یکی از میادین مرکزی شهر سورمق. شکل و وسعتی درحدود ۲۰ متر مربع دارای چهارعمارت یک طبقه بوده و روی سکویی به ارتفاع ۸۰ سانتی متر، بنا شده.  کلاه فرنگی سورمق، در سال ۱۳۸۲ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۹۸۱۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در محوطه پیرامون عمارت کلاه فرنگی، آلاچیق‌هایی قرار داده شده است، جهت چایخانه، و محلی است برای پذیرائی و تفریح شهروندان و مسافران!

 قصر بهرام گور سورمق آباده

قصر بهرام گور درنزدیکی سورمق و جوشقان، سمت راست جاده شیرازبه آباده، تل خاکی بسیار بزرگی به ارتفاع حدود ۹ متر وجود دارد، که برطبق منابع ومتون تاریخی این تل مشهور ومنسوب به یکی از قصرهای

بهرام گور از پادشاهان دوره ساسانی می‌باشد.

blog.pconline.ir

کتابخانه عمومی سورمق

کتابخانه خیرساز در شهر سورمق آباده، افتتاح گردید.

ساخت این کتابخانه ۸ ماه طول کشیده است.
این دوازدهمین کتابخانه شهرستان آباده است، که در اختیار اداره کتابخانه عمومی این شهرستان قرار داده شده است.

IMG 3445 شهر سورمق آباده دیدنی ها

http://fars.irib.ir

یکی از  مواردی که برای مردمی که از شهرهای پر جمعیت به خصوص تهران در این شهر چشمگیر بوده، هوای سالم و دور از غبار بوده که قابل انکار نیست!

در شهر سورمق، در مجله جدید شهرداری که به سرمه نامه، نام گذاری شده هر هفته چاپ و منتشر می‌شود.

http://soormagh.loxblog.com

این مطالب منحصر بفرد را تنها در صفحه اصلی این سایت بخوانید

راز های خوشبختی و راه سعادت بشر – بت های قلبت رو بشکن – قوانین خوشبختی بشر

حمایت از زنان و کودکان _ سقط جنین – عشق جنسی ، عشق آسمانی – سرگذشت های عبرت آموز

آثار تاریخی سورمق

۱- تپه‌های باقر آباد که قدمت آنها نامشخص است؛
۲- تپه‌های قلعه کهنه رحمت آباد از دوران پیش از تاریخ؛
۳- قلعه سورمق (قاجاریه)؛
۴- کلاه فرنگی سورمق (قاجاریه)؛
۵- کاروانسرای شورجستان (صفویه)؛

IMG 3394 شهر سورمق آباده دیدنی ها

6- خرفخانه سورمق و چهل زرعی از دوره صفویه؛

۷-قدمگاه سورمق؛

۸- قبر اقا ارامگاه سید معروفی که بصورت زیارتگاه در امده؛

۹- دریاچه مصنوعی سورمق، دریاچه بسیار زیبایی که سر جاده اباده به شیراز و بین راه سورمق و جوشقان

ساخته شده، که جایگاه خوبی برای استراحت مسافران است؛

۱۰- چاپارخانه چهل زرعی آباده؛

 این بنا در روستای چهل زرعی آباده، قرار دارد که در گذشته چاپارها ( نامه رسان )، اسب های خود را درفواصل معین با اسب‌های تازه نفس که در این چاپارخانه بود عوض می کردند.

۱۱-کلاه فرنگی فیروزی آباده؛

 درروستای فیروزی، از توابع آباده بنــای تاریخــی دیگــری از دوره قاجاریـه مشـاهده می شود؛ که نقشه آن هشت ضلعی است وهم اکنون این عمارت مسکونی می‌باشد.

۱۲-کاروانسرای خان خوره آباده؛

این کاروانسرا، در فاصله ۶۰ کیلومتری جاده 

آباده به شیراز بین سورمق و اباده، واقع شده است، نقشه آن هشت ضلعی است ویکی از سه نمونه کاروانسرای منحصر به فرد ایران می‌باشد.

۱۳- قصر بهرام گور سورمق.

%D8%AA%DA%A9%DB%8C%D9%87 %D8%A7%D8%B5%D9%84%DB%8C %D8%B3%D9%88%D8%B1%D9%85%D9%82 شهر سورمق آباده دیدنی ها

زمین شناسی ناحیه سورمق-ده بید منطقه آباده در ایران مرکزی

ناحیه سورمق – ده بید، که از نظر زمین شناسی با ایران مرکزی شباهت کامل دارد؛ بلافاصله در شمال شکستگی بزرگ زاگرس بین اصفهان وشیراز قرار گرفته است.

http://gsi.ir

سوغات شهر سورمق

گردو کشمش بادام؛

سفیدآب؛

ماست محلی؛

پنیر محلی؛

تخم مرغ محلی؛

و ادویه محلی  که در سالهای اخیر در شهر سورمق، معروفیت خاصی یافته است.

و محال است کسی گذارش به سورمق بیوفتد و این ادویه مخصوص را به سوغات نبرد چون کاملا خانگی تهیه  می‌شود.

narmah.blogfa.com

%D8%AC%D9%88%D8%B4%D9%82%D8%A7%D9%86 شهر سورمق آباده دیدنی ها

قلعه گبری سورمق، بر فراز کوهی به همین نام از دوره ساسانی و پیش از آن نیز یکی دیگر از آثار تمدن این مردمان بوده است. در پشت کوه گبری سورمق، قبور زرتشتیان به چشم می خورد. که همه این قبور توسط مردم غیر متخصص نبش قبر شده و آثار زیادی نیز ربوده شده است.

این شهر به ظاهر کوچک دارای قدمت تاریخی زیادیست. یعنی چیزی در حدود ۵۰۰۰ سال.

تبدیل شهر سورمق آباده به منطقه آزاد تجاری

شهر سورمق آباده بزودی به عنوان منطقه آزاد تجاری، تبدیل می‌شود.

فرماندار آباده، درنشست شورای اداری شهرستان آباده افزود: مشکل آب آشامیدنی شهر سورمق، بزودی حل می شود و از ایجاد بانک کشاورزی در این شهر، خبر داد.
عسکری ویژگی خاص شهر سورمق را به دلیل قرار گرفتن در مسیر چهار استان اصفهان، یزد، کهکیلیویه و بویر احمد وچهار محال بختیاری، ویژه دانست و گفت: بزودی بزرگترین کارخانه تولید نان صنعتی جنوب کشور، با اعتبار بالغ بر۳۵۰ میلیارد ریال واشتغالزایی ۲۵۰نفر در سورمق راه اندازی، خواهد شد.
 وی همچنین از ایجاد شهرک صنعتی در شهر سورمق، خبر داد.

http://fars.irib.ir

ترغیب کشاورزان سورمق، به کشت زعفران در منطقه سورمق- آباده

 با در نظر گرفتن به اقتصادی بودن محصول زعفران و با توجه به اینکه به اب زیادی احتیاج ندارد، کلینیک گیاهپزشکی باران، با همکاری مرکز خدمات جهاد کشاورزی حومه، اقدام به برگزاری کلاس های آموزشی ترویجی در نقاط مختلف منطقه سورمق، کرده است.

shiraze.ir

این هم زیارتگاه معروف  قدمگاه  سورمق  که دیدنش خالی از لطف نیست.

images شهر سورمق آباده دیدنی ها

 • قدمگاه حضرت علی سورمق
آینده‌ای روشن در انتظار سورمق است

خبرگزاری فارس: فرماندار شهرستان آباده، با اشاره به زیرساخت‌های صورت گرفته در سورمق گفت: آینده‌ای‌ روشن و توسعه‌یافتگی چشمگیری را برای شهر سورمق، پیش‌بینی می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از آباده، محمد جواد عسکری، در جلسه شورای اداری این شهرستان، که با حضور رؤسای ادارات، فرماندهان نظامی و انتظامی، شوراهای اسلامی شهر و روستا در حسینیه حضرت ابوالفضل (ع) شهر سورمق، برگزار شد به موضوع اشتغال اشاره کرد و اظهار داشت:

sormagh شهر سورمق آباده دیدنی ها

همان‌گونه که بارها در جلسات مطرح نموده ایم، امروز مهم‌ترین دغدغه خانواده‌ها موضوع اشتغال جوانان است؛ چراکه که آنان با هزاران مشقت و سختی فرزند خود را برای زندگی آینده آماده می‌کنند و زمانی که فرزند فارغ‌التحصیل خود را بی‌کار و در معرض آسیب‌های اجتماعی می‌بینند، بسیار نگران و ناراحت می‌شوند، گویی تمام غم عالم به دلشان افتاده است.

وی افزود: اگر ما مسئولان، از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در شهر سورمق، به خوبی استفاده کرده و بستر اشتغال را فراهم آورده بودیم وضعیت اشتغال اینگونه نبود.

عسکری، “شهر سورمق را دارای آینده‌ای روشن و با پیشرفت‌ در زمینه‌های مختلف دانست و تصریح کرد: شهر سورمق به لحاظ قرار گرفتن بر سر چهارراه اصلی اصفهان – شیراز و یاسوج – یزد و همچنین به لحاظ وجود خاک حاصلخیز و دارا بودن مردمی ولایی، متعهد و کوشا در آینده، پیشرفت چشمگیری” را خواهد نمود!

وی مسئولان را موظف به بررسی و برطرف کردن مشکلات شهر سورمق، کرد و بر موضوع اشتغال و جلوگیری از مهاجرت به کلان‌شهرها تأکید کرد.

%D8%A8%D8%A7%D8%BA%D8%A7%D8%AA %D8%B3%D9%88%D8%B1%D9%85%D9%82 شهر سورمق آباده دیدنی ها

«زیرا از گذشته بیشتر جوانان شهر سورمق، بدلیل بیکاری به شهرهای مختلف مهاجرت کردند و به جرات میتوان ذکر نمود که اکثر اهالی جماران تهران از اهالی سورمق می‌باشند که سالهاست در آنجا ساکن شده اند.»

موضوع خشکسالی و کمبود آب کشاورزی، آلودگی محیط زیست توسط کارخانه سیمان و عدم پرداخت عوارض به شهرداری توسط کارخانه سیمان، مشکل آب آشامیدنی شهرسورمق و درخواست تعجیل در پروژه انتقال آب از صغاد به سورمق، مشکل مدارس، عدم وجود یک شعبه بانک کشاورزی، با توجه به کشاورز بودن اکثریت مردم سورمق، عدم هماهنگی اوقاف در مورد ساخت و ساز مسجد با شهرداری و موضوع شهرک صنعتی سورمق، از جمله مشکلاتی بود که از زبان شهردار این شهر مطرح و درخواست پیگیری شد.

به گزارش فارس، شهر سورمق، با دارا بودن جمعیتی بالغ بر ۴ هزار نفر، در فاصله ۲۰ کیلومتری جنوب شهر آباده و در کنار جاده اصلی اصفهان – شیراز قرار دارد که عمده مردم آن به کشاورزی و دامداری مشغول هستند.

http://www.farsnews.com

خدمات کشاورزی و دامداری سورمق

فعالیتهای اهالی شهر سورمق در زمینه های: کشاورزی

قارچ -پرورش قارچ-بلدرچین-پرورش شتر مرغ-شتر مرغ-شتر-برنج-گلخانه-آبیاری-شترمرغ-تخم مرغ-ذرت-گوگرد-گردو-عسل-پسته-گوشت-جوجه کشی-سبوس-دامپروری-مرغ-پرنده-دامپزشکی-لوبیا-ماهی-مرغداری-گاوداری-علوفه-گاو-دامداری-کنسانتره-گوسفند-دام-خوراک دام-آسیاب-جوجه-بوقلمون-کبک-گندم-دستگاه جوجه کشی-جو-کنجاله-سویا-یونجه-طیور-آبیاری قطره ای-فروش شتر مرغ-آبپاش.

IMG 3389 شهر سورمق آباده دیدنی ها
قصر بهرام گور سورمق جوشقان
سایر خدمات کشاورزی در سورمق
کشاورزی-گل-قارچ دکمه ای-قارچ-پرورش قارچ-پرورش شتر مرغ-گلخانه-ذرت-کشمش-خشکبار-دامپروری-خاک-علوفه-سردخانه-چای-باغبانی-گل و گیاه-اسفناج-انبه-اصلاح-خاک-تجهیزات کشاورزی-اصلاح کننده خاک-پرورش قارچ دکمه ای-تولید قارچ-تولید قارچ دکمه ای-پرورش قارچ جوانه-قارچ جوانه-گل زینتی.

 

 

http://surmaq.niazerooz.com
پروژه مسکن مهر سورمق

پروژه ۱۰۶ واحدی مسکن مهر شهر سورمق، در زمینی به مساحت سه هکتار و با پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصد در حال ساخت می‌باشد.
گفتنی است، سورمق با جمعیتی بالغ بر چهار هزار نفر در فاصله ۲۰ کیلومتری جنوب شهر آباده قرار گرفته و از سال ۸۴ به شهر تبدیل شده است.

http://www.farsp.ir

مشاهیر و معاریف و مفاخر قدیم آباده و سورمق

*ابراهیم خان سورمقی، از شخصیت های برجسته در خاندان واعظ زاده-*دکتر محمد حسین صالحی سورمقی، دکتر دارو ساز مشهور-*دکتر علیرضایی از جوشقان سورمق-*گودرزی شاعر معاصر سورمق و بسیاری دیگر از اهالی سورمق، که بدرجات بالای علمی و فرهنگی رسیده اند.

80411348 3464564 شهر سورمق آباده دیدنی ها

افتتاح نمایشگاه عفاف و حجاب در شهر سورمق 

گفتنی است این نمایشگاه به همت پایگاه مقاومت بسیج حضرت مریم حوزه شهید دستغیب سورمق، برگزار شده است.

برگرفته از سایت :http://100raz.com

تهیه وتنظیم :خوش روزگار

VN:F [1.9.18_1163]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.18_1163]
Rating: 0 (from 0 votes)
share save 171 16 شهر سورمق آباده دیدنی ها

۱ دیدگاه به ثبت رسیده است .

 1. نینجا سورمق می‌گه:

  با سلام خیلی از سایت شما خوشم آمد مخصوصا در مورد سورمق

  با تشکر نینجاهای سورمق

  VA:F [1.9.18_1163]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.18_1163]
  Rating: +1 (from 1 vote)

دیدگاه خود را بنویسید


 • عمومی

 • دسته‌ها

 • بایگانی

 • تقویم شمسی

  فروردین ۱۳۹۸
  ش ی د س چ پ ج
  « اردیبهشت    
   12
  ۳۴۵۶۷۸۹
  ۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶
  ۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳
  ۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰
  ۳۱  
 • سایت فورکیا

  4kia.ir